Аеростат на фронті: як українська куля бачить "Шахедів" з неба [ Редагувати ]
Українські розробники створили інноваційний аеростат для ЗСУ, що ретранслює зв'язок на сто кілометрів! Повітряні системи з гелієвим наповненням стали важливим інструментом у боротьбі на фронті, особливо в умовах широкого застосування дронів.
Михайло Манилюк бачив аеростат, який може не лише забезпечувати військових зв'язком, а й виявляти ворожі камікадзе.
Хлопці розстеляють на землю захисну ковдру.
Згодом дістають із футляра щось схоже на велетенський гумовий матрац і починають його надувати.
Цей процес підготовчий. Він зазвичай виконується в безпечному місці. Тобто десь на базі, або перед виїздом підготовлюється, надувається.
Насправді - це аеростат. Куля, яку наповнюють гелієм, щоб роздавати з висоти зв'язок.
Ігор, представник компанії "Аеробавовна":
В такому випадку - це 12-кубовий аеростат. Тобто 12 кубів гелію, два балони сорокалітрових треба надути. Їм піднімають різні ретранслятори зв'язку, ретранслятори ФПВ, камери, будь-яке обладнання, яке потребує розширення радіогоризонту або огляду з висоти.
Зібрати такий апарат можна дуже просто і швидко, ділиться Ігор. У фронтових умовах бійці привозять його на позиції вже готовим.
Ігор, представник компанії "Аеробавовна":
Перед задачею хлопці вже надутий поміщають його в причіп і розгортають десь за п'ять хвилин. Аеростат готовий до запуску.
Зв'язок надзвичайно важливий для наших захисників у зоні бойових дій. Без нього неможливо виконувати операції. Завдяки такому аеростату ударні, розвідувальні й наземні дрони здатні працювати на значно більших відстанях, а також виявляти командні пункти ворога в тих точках, куди пішки не дістанешся.
Володимир, представник компанії "Аеробавовна":
Це зменшує їхні проблеми для встановлення зв'язка і збільшує сам зв'язок, його протяжність. І ФПВ зв'язок теж там додаткове обладнання потрібне, але воно теж працює набагато краще.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Ось така куля здатна підіймати до шести кілограмів корисного навантаження на висоту пів тисячі метрів. Відтак, аеростат забезпечує зв'язком військових на відстані до ста кілометрів.
До того ж апарат може перебувати в повітрі кілька діб!
Володимир, представник компанії "Аеробавовна":
Аеростат здатен висіти у повітрі три дні без докачування, через три дні його потрібно спустити, докачати гас, який втратився через оболонку. Це один-два відсотки, залежно від погоди, піддуваємо і далі запускаємо в небо, і він працює.
Ігор, представник компанії "Аеробавовна":
Єдине, що нас обмежує - це батарея, яка встановлює на обладнання. Якщо батареї вистачає на 12 годин - він буде висіти дванадцять годин, потім треба буде його спускати, щоб замінити батарею.
Якщо комусь здається, що таку кулю легко збити зі звичайної стрілецької зброї, то це зовсім не так! Навіть якщо аеростат усе ж вдасться продірявити - корисне навантаження, швидше за все, вціліє.
Є перевага, що він не падає, як каменем. Він повільно спускає.
Розробники розповідають: при сильному вітрі аеростат краще опустити на землю, щоб його не віднесло раптом кудись у сусідню країну. Втім, і тут усе продумали до дрібниць!
Ігор, представник компанії "Аеробавовна":
Тут є система аварійної посадки, на випадок того, якщо він відривається, то вона або автоматично спрацьовує, або спрацьовує нажаттям кнопки спеціальної. Є обмеження по погодних умовах. Зазвичай всі світові виробники декларують обмеження 15 км за секунду - це операційний вітер, 30 - вже на відрив. Але хлопці використовували і у 20, і у 22, коли треба виконати задачу.
Повітряні системи з гелієвим наповненням стали важливим елементом подій на фронті, особливо в умовах широкого застосування дронів. Ігор каже: їхня компанія розгорнула десятки аеростатів у зоні бойових дій. Вони оснащені антенами, радіоретрансляторами і не лише. Інженери планують кріпити на апарати дрони-перехоплювачі! Це дозволить виявляти та зустрічати ворожі "Шахеди" вже на їхній висоті польоту, що скоротить час реакції.
Ігор, представник компанії "Аеробавовна":
Поки рано говорити про цей проєкт. - Але є? - Є, різні проєкти. Вони ще на етапі розробки. Можна встановлювати спеціальне обладнання, яке буде відстежувати.
Досить часто ворожі камікадзе підлітають до міст непоміченими. Радари їх просто не бачать. Аеростати могли б стати очима для сил ППО - впевнений авіаексперт Костянтин Криволап.
Анатолій Криволап, авіаексперт:
Для того, щоб виявляти все це, що літає до нас на територію, щоб його ідентифікувати, обробляти, розподіляти цілі й завдання - треба мати радари на великій висоті. Не на 20 тисячах кілометрів, а хоча б 400-500 метрів. Якщо раніше там радіолокаційна станція, здорове одурило, яке обертається, крутиться-вертиться. Ти таке на аеростат може й не причепиш. А от сучасні системи, активні фазовані антени, решітки на основі нітрату-гафнія, так влаштований "Петріот", взагалі всі серйозні радари.
Пентагон уже давно застосовує повітряні кулі у воєнних операціях. На початку двотисячних Міністерство оборони США запустило і зафіксувало над Іраком та Афганістаном аеростати, оснащені корисним навантаженням для розвідки.
А торік Польща підписала контракт на закупівлю чотирьох розвідувальних американських аеростатів Barbara для спостереження за кордонами з росією та Білоруссю. Міноборони республіки стверджує, що такі апарати здатні виявляти ракети, літаки, безпілотники та плавучі засоби у радіусі понад триста кілометрів.
Анатолій Криволап, авіаексперт:
З повним обладнанням, з повним обслуговуванням із сервісом, софтом, робочими місцями і так далі. Завдяки цій системі вони повністю контролюють повітряний простір і потім можуть всю цю інформацію передавати не тільки комплексам "Петріот", на інші системи.
За чотири американські аеростати поляки заплатили майже мільярд доларів. Розмістити вздовж кордону чи на околицях міст такі пристрої, що виявлятимуть ворожі цілі за сто кілометрів, може й Україна. Ба більше, вони власного виробництва і в кілька разів дешевші.