Поклади титану в Україні можуть сягати до 20% світових - НАН [ Редагувати ]

Україна має значні запаси титану, які можуть становити до 20% світових. Про це в інтерв'ю "РБК-Україна" заявила завідувачка відділу корисних копалин Інституту геологічних наук НАН України Олена Ремезова.
"Україна - одна з небагатьох країн Європи, яка може видобувати титан. З європейських країн його видобуває поки лише Норвегія, і більше ніхто....
У деяких місцях поклади титану в Україні співпадають з покладами літію, це одна смуга. Є розсипи титану на Житомирщині, є смуга вздовж Дніпра, Українська розсипна субпровінція. Також – в районі того ж Приазов'я. В меншій кількості розсипи є - на Харківщині, Сумщині. Можливо, не такі привабливі, але теж колись можуть бути використані. Крім того, в титанових рудах містяться скандій, ванадій...
Якщо порахувати запаси, плюс - ресурси, частку того, що недорозвідано і не вивчено, то це може бути і всі 20% світових запасів титану. По запасах вказують 7-10%. Росіяни завжди писали, що у нас 1%, що не є правдою. Правда полягає в тому, що найкраще російське родовище титану буде гірше за посереднє наше, - розповіла Олена Ремезова.
В Україні є значні поклади рідкісноземельних металів, які важливі для сучасних технологій. Зокрема, скандій зустрічається разом із титаном у геологічних структурах на Житомирщині та Черкащині, а також у відходах видобутку урану.
У Пержанському родовищі знайшли мінерали з ітрієм та ітербієм, а в сусідньому Ястребецькому - флюорит і циркон, які містять різні рідкісні ресурси, включно з лантаном, церієм, неодимом та іншими.
Східне Приазов’я має великі перспективи видобутку таких металів. Тут розташовані два головні родовища: Мазурівське й Азовське. Останнє - єдине в Україні комплексне родовище цирконію та рідкісноземельних елементів. У Кальміуській зоні ці метали пов’язані з породами типу сієнітів і гранітів, а в Південнокальчицькому полі - з церієм і лантаноїдами.
Руда Петрово-Гнутівського родовища містить багато паризиту - рідкісного мінералу з церієм, що майже не трапляється в інших країнах.
У Новополтавському родовищі носієм рідкісноземельної мінералізації є мінерал апатит, який містить переважно лантан і церій, а також ітрій, самарій, європій, тербій, ітербій, лютецій.
Загалом Україна має ще багато малодосліджених ділянок із потенціалом для видобутку цінних рідкісноземельних металів. В основному ці ресурси сконцентровані на Приазов'ї. Частково - на півночі і в центрі України.
Завідувачка відділу корисних копалин Інституту геологічних наук НАН України назвала найдорожчі рідкісноземельні метали.
"Ось, наприклад, вартість оксиду тербію 99,9% чистоти - 810 доларів за кілограм. Причому це не найвища ціна, а середня, а часом і мінімальна. Дорого, бо цей компонент йде складовою лазерної техніки.
Оксид диспрозію з чистотою 99,5% коштує приблизно 260 доларів за кілограм. Він в основному використовується для надпотужних магнітів в різних виробництвах, і це в тому числі ядерні реактори.
Оксид неодима 99,5% чистоти - 56 доларів за кілограм. Він йде переважно для виробництва комп'ютерної техніки, для деталей турбін в енергетиці, для різні гібридні авто. Скандій високої частоти у вигляді 2-грамових дендритів (це такі кристалічні деревоподібні утворення) теж дорогий, 513 доларів за грам, а у сплавах - 360 доларів за кілограм. Він теж дорогий, бо використовується в авіації, для різних високоміцних сплавів. Інші коштують дешевше, кілька доларів за кілограм. Їх просто простіше видобути", - розповіла Олена Ремезова.
Нагадаємо, як писав у колонці для агентства Bloomberg експерт у галузі корисних копалин Хав'єр Блас, Україна не має значних запасів рідкісноземельних елементів, за якими полює Дональд Трамп.