Румунія обрала, Польща готується: як ці вибори вплинуть на Україну [ Редагувати ]
Після напруженого голосування нові політичні сигнали з сусідніх країн. Румунія підтвердила вірність європейському курсу, обравши реформатора Нікушора Дана, а Польща готується до другого туру боротьби між лібералом і консерватором. Як це вплине на Україну - розповість Софія Жилінська.
Попри посилення ультраправих настроїв зміни зовнішньополітичного курсу Румунії не сталося. Країна, яка є членом ЄС, і НАТО, підтвердила свою відданість європейським цінностям. У другому турі президентських виборів переміг чинний мер Бухареста Нікушор Дан - незалежний кандидат із проєвропейськими поглядами. Він набрав 53,6 відсотка голосів, обійшовши проросійського популіста Джордже Сіміона. Перемога більше ніж на мільйон голосів.
Раду Магдін, політичний аналітик:
Нікушор Дан повернеться до здорового глузду в румунській зовнішній політиці. Що я маю на увазі? Ще з 90-х років у нас був консенсус у зовнішній політиці, що наш добробут пов'язаний із ЄС, а наша безпека з НАТО та нашими американськими друзями. Тож, хоча Сіміон розіграв карту MAGA, Нікушор Дан чудово знає, що в інтересах румунів нормалізувати будь-які відносини з адміністрацією Трампа, він буде максимально підтримувати це, залишаючись при цьому переконаним європейцем.
Одразу після закриття дільниці Джордже Сіміон оголосив себе переможцем. Однак у дописі соцмережі X він помилився та проілюстрував своє повідомлення про буцімто перемогу прапором африканської республіки Чад замість румунського. Це швидко розлетілося мережею, а сам політик став об'єктом насмішок. кін.грф. Щоправда, згодом цей пост Сіміон видалив, а вже наступного дня визнав поразку й публічно привітав опонента.
Джордже Сіміон, колишній кандидат у президенти Румунії:
Я хотів би привітати мого опонента Нікушора Дана з перемогою на виборах. Це була воля румунського народу.
На думку експертів, такий вибір румунського суспільного суспільства свідчить: попри зміцнення позиції ультраправих Румунія залишається в таборі демократичних країн. Європейські лідери, включно з Володимиром Зеленським, привітали Дана з перемогою. А президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вже пообіцяла співпрацю з новим лідером парламенту.
- Мої найбільші вітання Нікушору Дану з його перемогою сьогодні ввечері! Румунський народ масово прийшов на виборчі дільниці. Люди довірилися обіцянкам про свободу і процвітання Румунії в сильній Європі. Тож виконаймо її разом! З нетерпінням чекаємо на співпрацю з вами.
- Ми завжди будемо мати велику повагу до Румунії та її народу, особливо враховуючи підтримку, яку ми отримали в найважчий період нашої історії. Дорогі румуни, ви можете розраховувати на Україну як на доброго сусіда та партнера.
Перемога Нікушора Дана - важливий сигнал для України. Румунія залишається стабільним партнером на східному фланзі, ключовим для транзиту західної допомоги НАТО та підтримує українських біженців. Київ очікує, що новий президент активніше лобіює українські ініціативи в ЄС, зокрема в питаннях безпеки, енергетики та прикордонної співпраці.
Натомість у Польщі - остаточна боротьба ще попереду. Прогнозовано, до другого туру вийшли Рафал Тшасковський, чинний мер Варшави, кандидат від правлячої коаліції Дональда Туска, та Кароль Навроцький, історик, висунутий опозиційною партією "Право і справедливість" Ярослава Качинського.
Анна Матерська-Сосновська, політолог Варшавського університету:
Ці вибори стосуються того, чи переможе прогресивний, проєвропейський варіант, чи консервативний, консервативно-націоналістично-популістський. Тож чи буде зупинено цей марш націоналістів в Європі чи ні? І саме про це ці вибори».
За перший результат Тшасковський набрав 31,3%, Навроцький - 29,5%. Та інтрига ще попереду. Соціологи говорять про аномально низьку для польських умов явку на перший тур виборця віком від 60 років, натомість кількість молоді на виборах суттєво зросла.
Анна Матерська-Сосновська, політолог Варшавського університету:
Немає такого рівномірного розподілу голосів, бо, по-перше, явка на перший тур виборів була досить значною, напрочуд значною. По-друге, на виборчі дільниці пішла молодь, зокрема молоді жінки - це дві групи, які ухвалили результат (парламентських) виборів у 2023 році.
Другий тур виборів у Польщі відбудеться 1 червня. А результат може змінити не лише внутрішню політику, а й курс щодо України, який поки що перебачити досить важко.
Праві та ультраправі кандидати в першому турі сумарно набрали понад 50% голосів виборців, а серед решти - беззастережно підтримати міри Варшави у фіналі виборів готові далеко не всі.
Румунія та Польща не просто країни-сусідки, а перший ешелон підтримки України. Через цю територію відбуваються поставки гуманітарної й військової допомоги, а ще тут розгорнута інфраструктура НАТО. Румунія вже вибрала шлях надійного євроатлантичного збереження курсу, а Польща поки досі стоїть перед вибором, і саме він визначить її в регіоні на наступні роки.