2007-й рік в історії України [ Редагувати ]

"Відповідно до Конституції України президент призначив прем'єр-міністром України провідного лідера помаранчевої революції Юлію Тимошенко. Країна вступила в новий історичний період свого розвитку", - саме так написано у "Довіднику з історії України" про події 2005-го року.
Рік 2007-й уже теж став історією і від бурхливих подій цих дванадцяти місяців незабаром залишиться кілька рядків тексту. Про які цьогорічні події напишуть у книгах? Техногенні катастрофи, стихійні лиха, політичну кризу і дочасні вибори - чи участь у "Євробаченні" українця, переодягненого жінкою? Роман Вінтонів разом із фахівцями-істориками аналізували рік, що минає.
З'ясувати, як виглядатиме розділ з новітньої історії України, присвячений 2007-му року - ось наша мета. За останні 12 місяців ми вибрали півтора десятка найбільш значних подій.
Основні події року ми розбили на кілька параграфів. З цією добіркою йдемо до українських істориків.
Станіслав Кульчицький, історик:
- Я думаю, що 2007-й рік не давав нам заскучати.
Отже, параграф перший - катастрофи. Залізниця, Керченська протока, шахта та вибух будинку.
2 травня 2007 року з рейок зійшов потяг "Столичний експрес" - надсучасна гордість "Укрзалізниці". На диво, ніхто не постраждав. Остаточну причину аварії досі не встановили. Основна версія - непрофесійні дії залізничників.
16 липня 2007-го. "Фосфорна аварія". Кілька цистерн з хімікатами перекинулись на Львівщині. Фосфор, який витік, миттю спалахнув. Отруйну хмару диму понесло на довколишні села. Евакуювали близько тисячі людей.
13 жовтня 2007-го. Вибух газу у Дніпропетровській багатоповерхівці. Загинули 23 людини. Вибух зруйнував два під'їзди та пошкодив сусідні будівлі. З бюджету виділено кошти на придбання нового житла. У місті миттю підскочили ціни на нерухомість.
11 листопада 2007-го. Екологічна катастрофа в Керченській протоці. Через порушення правил судноплавства десятки суден опинилися в морі під час шторму. 5 суден затонуло, 8 - сіли на мілину. У море вилились тисячі тонн мазуту. Гине риба та птахи. Курорт стає непридатним для відпочинку, щонайменше, на десять років.
Історик Ярослав Грицак вважає, що катастрофи можуть увійти в історію. Вони чудово показують умови, в яких змушені жити і працювати українці. Він акцентує: не виникло жодного організованого громадського руху за покращення цих умов.
Ярослав Грицак, історик:
- Де дівся робітничий рух, про який так багато говорили? Що робиться з нашими профспілками, де рух зелених? Де рух студентів? Держава ніколи не буде уступати, вона завжди буде корумпуватися, поки не будуть чинити їй опору. Я не бачу, хто буде їй чинити опір в організований спосіб.
18 листопада 2007-го. Аварія на шахті Засядька. Загинув сто один гірник. Історична оцінка цієї події залежить лише від дій української влади у майбутньому. Якщо цей сумний рекорд не поб'ють, аварія 2007-го лишиться в підручниках як найбільша шахтарська трагедія за часи незалежної України.
Параграф другий - українські надії на Євро. Футбольні - на 2012-й, музичні - на 2007-й.
12 травня 2007-го. Сердючка - на Євробаченні. Гельсінкі в захваті від Вєрки. Фіни не можуть зрозуміти, чи то так виглядає вся українська поп-музика, чи то та так в Україні одягаються представники секс-меншин. По Гельсінкі розходяться футболки, де зображений український чоловік у жіночому вбранні, без офіційного дозволу самого чоловіка.
Станіслав Кульчицький, історик:
- Ну, зайняла друге місце. Ми вже забули, хто зайняв перше місце кілька років тому. Я вже не можу її ім'я пригадати. Дуже симпатична...
18 квітня 2007-го. Одна з небагатьох приємних новин 2007-го: великий футбол буде і у нас. Україна та Польща вибороли право приймати у себе чемпіонат Європи 2012-го. Але перемога у тендері - це для новин, а не для підручників з історії. Історична подія може статися у 2012 році.
Параграф третій - політика. Протистояння силовиків та захоплення Генпрокуратури, розпуск парламенту та позачергові вибори.
27 травня 2007-го. Протистояння силовиків. 2007-го в Україні вперше існувала реальна загроза зіткнення різних силових підрозділів, які зайняли різні сторони у політичному протистоянні президента та прем'єр-міністра. Однак люди у формі зупинилися за крок від катастрофи і досить комедійне захоплення Генпрокуратури підлеглими міністра внутрішніх справ Цушка стало кульмінацією конфлікту. Про це навіть почали писати на парканах: "Цушко - герой і спас Україну".
Після того, як проти міністра порушили кримінальну справу за захоплення Генпрокуратури, написи переробили: "Подушко герой!" або "Цушко спас Україну від Ктулху!"
Політична криза тривала більшу частину 2007-го. Чотири президентські укази про розпуск парламенту, безкінечні перемови, загострення конфлікту - і, нарешті, вистражданий компроміс. Позачергові парламентські вибори. Із величезними труднощами НУ-НС і БЮТ формують коаліцію та уряд. Опозиція і влада знову міняються місцями. Це і є єдина важлива для історії подія - на цьому зійшлись обидва історики.
Станіслав Кульчицький, історик:
- Після того сформувався, врешті-решт, уряд, створилась коаліція під кінець року і ми маємо якісну зміну політичної ситуації. Отже це, справді, подія.
Ярослав Грицак, історик:
- Бачимо, що вибори відбуваються, політична криза є, але вона розв'язується. На загал в ширшій часовій перспективі - то є досить поважна і позитивна річ. В тому сенсі думаю, що вибори випадають на подію номер один цього року.
Олена Помітун - авторка підручника з Історії України для 10-х та 11-х класів. Зараз вона готує нову книгу. У 2007-му пані Олена не знайшла жодної історичної події, над якою можна було б замислитись.
Олена Помітун, історик:
- Це просто один з років, коли ми не подолали те, що хотілося б подолати. Нестабільність, боротьба за владу і відсутність бажання вирішити проблеми населення України.
Ми попросили написати історика про 2007-й рік - так, як про нього можна написати у підручнику. І ось, що вийшло: "Політична нестабільність, що була характерною рисою цього року, супроводжувалась частою зміною урядів і поверненням деяких прем'єр-міністрів".
Історики переконують, що у розділі "2007 рік" історії України можуть з'явитися і нові події, якщо вони матимуть вплив на наступні роки.