Шаттл "Дискавери" готовят к последнему полету [ Редагувати ]
Опівночі за київським часом в свій останній, 39 політ, має відправитись шатл "Дискавері".
Через погоду та технічні несправності старт кілька разів переносили. "Дискавері" - найстаріший з трьох існуючих шатлів - йому 19 років. А у червні у космос відправиться човен "Атлантіс" - і на цьому польоти шатлів завершаться. На чому ж літатимуть американські астронавти, знає Андрій Борис.
Уперше за останні три десятиліття в бюджеті NASA на наступний рік немає видатків на польоти шатлів. Космічні човни застаріли, а їхнє обслуговування надто дороге - один старт коштує більше мільярда доларів. Тому NASA вирішило від них відмовитись і передати зоряні польоти у приватні руки.
Алард Ботель, речник NASA:
- 30 років у Космічного центру Кенеді був лише один клієнт - шатли. Тепер цю програму згортають, тому вихід тут один - розширити базу клієнтів, - як у будь-якому іншому бізнесі.
Бажаючих зайняти місце NASA - вдосталь. Компанія "Спейс-ікс" наприкінці минулого року запустила в небо перший приватний човен, щоправда, поки що без людей. У 2012 -му перевізник "Верджін Галактік" планує перший туристський політ у космос. Американські астронавти NASA літатимуть на тих же умовах, що й цивільні - просто купуватимуть квиток у приватної компанії.
Дейл Кетчам, директор інституту технології та дослідження космосу:
- Перехід до приватного сектору - нормальна справа. Здорова конкуренція підкорегує ціни, усе запрацює ефективніше, це дозволить програмі польотів рухатись вперед.
Коли шатли підуть на спочинок, американських астронавтів тимчасово возитимуть у космос російські "Союзи". Для них вже забронювали шість місць на 2012 та 2013 роки. Це коштуватиме Штатам 300 мільйонів доларів - учетверо дешевше, ніж один старт шаттла. А зекономлені кошти NASA вклало у проекти польотів на місяць та Марс.
Андрій Борис, новини, телеканал "Інтер"