Колишній в'язень налагодив збут журналістських посвідчень [ Редагувати ]

Журналістику - в маси. Перетворити на акулу пера будь-кого пропонують громадські активісти. І мова не про пробудження талантів, а про послугу з оформлення журналістського посвідчення. Ані вчитися, ані працювати за фахом для цього не потрібно. Лише заплатити. Заплатити кому і навіщо. А головне - до чого таке може призвести - розкаже Поліна Спасенко.
Для того щоб стати власником журналістського посвідчення, освіта не потрібна. Жодна. Вистачить лише бажання і 500 гривень. Це разовий внесок, який треба здійснити, аби вступити до лав громадської організації. Посвідчення журналіста йде на додачу до членського квитка.
Гроші переказують банківським платежем, документи надсилають поштою. Жодних співбесід та особистих зустрічей. Досвід роботи - взагалі нікого не цікавить.
"Найбільша небезпека, що це посвідчення офіційне може купити - купити! - будь хто. Щороку перед виборами ми бачимо, як створюються "рога і копита" - якась газета реєструється, яка видає масово посвідчення - продає. І ці посвідчення потім використовуються там "тітушками". Які можуть блокувати виборчі дільниці, які можуть зривати ці вибори", - обурюється Оксана Романюк, виконавчий директор Інституту масової інформації.
Посвідчення журналіста відкриває перед його власником певні можливості. Наприклад, дозволяє придбати травматичну зброю. А ще людина з прес-картою може потрапити на ту чи іншу подію державного значення. Куди звичайного громадянина просто не пустять.
Цей інцидент стався у липні 2017-го. Молода напівоголена жінка увірвалася на церемонію підписання угоди про культурне співробітництво між Україною та Білоруссю. На захід, що відбувався в Адміністрації Президента, вона потрапила завдяки посвідченню журналіста. Щоправда, як з'ясувалося згодом, воно було підробне.
Громадська організація "Журналісти проти корупції" видає справжні посвідчення. Бо мають статус засобу масової інформації.
Львівська журналістка Юлія Лавришин зацікавилась цими антикорупціонерами. Вона провела власне розслідування і з'ясувала, що засновник ГО Сергій Кот має кримінальне минуле. У 2015-му році його визнали винним у шахрайстві - був причетний до фінансової піраміди "МММ".
"Вони зареєстрували десь близько 90 людей. Там були абсолютно різні суми - від 150 чи 160 гривень до кількох тисяч гривень. Загальні збитки потерпілих здається понад 134 тисячі були. Нікому гроші не повернули", - розповідає Юлія Лавришин, журналістка.
Сергій Кот свого минулого не цурається. Навпаки - каже, що саме знайомство із системою правосуддя надихнуло його на створення нинішнього проекту. У тому, що видає посвідчення журналістів людям без жодної публікації в пресі, - не вбачає нічого поганого.
"Закон про засоби масової інформації вказує, що журналістом може бути творча людина, яка займається збором, обробкою та публікацією матеріалів за замовлення редакцій або за власним бажанням. До нас вступають люди, як правило, на сьогоднішній день, це громадські активісти", - стверджує Сергій Кот, засновник ГО "Журналісти проти корупції".
Натомість медіа-експерти сумніваються, чи справді такі журналістські посвідчення не використовуватимуть для маніпуляцій. Підриваючи довіру до фахових журналістів.
"В тебе є "корочка", представився там, завів розмову з представником влади і вже там можна пробувати вирішувати якісь питання - свої особисті, може якісь контакти зав'язувати, може щось лобіювати", - говорить Роман Головенко, керівник правових проектів Інституту масової інформації
Журналістських посвідчень громадська організація розповсюдила вже близько трьох сотень. І продовжує ії активно роздавати.