Українські міністри обговорюють умови розмороження програми від МВФ [ Редагувати ]
Хоча й говорили сьогодні у Верховній Раді переважно на фінансово-економічні теми, профільних урядовців саме з цієї тематики у парламенті не було. Міністри фінансів та економіки разом із головою Нацбанку перебувають у США на щорічних зборах МВФ та Світового банку.
Чи продовжать кредитори підтримувати Україну? Саме це головне питання на переговорах. А от якою є відповідь Заходу? Про це - Дмитро Анопченко.
В американській столиці зараз політично жваве місце вже не Білий дім і навіть не Конгрес. А так званий "фінансовий квартал"- комплекс будівель, де розташовані штаб-квартири МВФ і Світового банку. Тишу міських вулиць тут постійно розривають сирени поліцейських машин, що супроводжують броньовані авто високих гостей
Тут запросто можна зустріти посадовців найвищого рівня (ось, наприклад, просто на наших очах Стівен Мнучін, міністр фінансів США, під'їхав).
Ну а серед учасників, присутність яких обов'язкова - провідні світові економісти і глави центробанків. Без охорони - відкриті до спілкування і до навіть спільних фото та селфі.
Уся ця загалом нетипова для Міжнародного валютного фонду відкритість - пов'язана з традиційним осіннім самітом. Коли делегації з усього світу обговорюють програми співпраці зі Світовим банком і умови отримання нових кредитів від МВФ. А в кулуарах і на численних зустрічах обговорюють, що чекає на світову економіку 2020. Прогнозів чекають переважно від нової керівниці Крісталіни Георгієвої, яка змінила знамениту Крістін Лагард.
Для Георгієвої це перший саміт і перша прес-конференція у новому статусі. Директор-розпорядник Фонду оприлюднює свої очікування. З її слів стає зрозуміло: нової фінансової кризі - не буде.
"Ми станом на зараз прогнозуємо повільне зростання економіки в масштабах світу в цьому році і в наступному. 3% в 2019 і 3,4% в 2020", - говорить Крісталіна Георгієва, директор-розпорядник МВФ.
Георгієва - шістдесяти шестирічна болгарська професорка, колишній Єврокомісар і одна із топ-менеджерів Світового банку, презентує свій план "5 кроків", де радить урядам провадити жорсткішу політику, і серйозніше контролювати витрати.
Для України її призначення - в плюс, бо і ситуацію у Східній Європі вона знає, як ніхто. І ментально із нею буде простіше - адже пані Крісталіна точно знає, що таке криза вона сама її пережила у 90, коли в Болгарії її родина втратила все.
Після цієї прес-конференції у мене була можливість коротко переговорити з новою керівницею МВФ. Я запитав - який її меседж для України?
Адже Георгієва як ніхто добре розуміє українські реалії. І почув у відповідь слова про необхідність - у першу чергу - боротьби з корупцією. І послідовності в проведенні реформ.
Але яких саме? Чого хоче Фонд, аби розморозити програму кредитування? На закритих зустрічах тут - у штаб-квартирі МВФ - це зараз обговорюють чиновники з нового українського уряду глави Мінекономіки і Міністерства фінансів та керівництво Національного банку. Про що ж говорять?
Глава НБУ зізнався пресі в кулуарах, що (цитую) "питання Приватбанку на переговорах не стояло". Мовляв, "націоналізація проведена і його повернення законодавство не передбачає".
За інформацією від членів української делегації, Україна хотіла б почати з МВФ нову програму, розраховану на три роки. Але точну суму кредиту поки не обговорювали. У самому ж Фонді ситуацію коментують так.
"Україна зараз досягла значного рівня макроекономічної стабільності - і критично важливо це зберегти. Ключові моменти для цього - модернізація національного банку країни - і забезпечення його повної незалежності. Вкрай необхідно, щоб так було.
Що ж стосується "Привату"- надважливо, аби держава продовжувала свої зусилля щодо зменшення втрат платників податків в процесі вирішення цього конфлікту", - говорить Титр: Пол Томсен, директор Європейського департаменту МВФ.
Чиновник каже - якщо цих умов дотримуватимуться, а ще - проводитимуть реформи (зокрема земельну), то він загалом оптимістично оцінює вірогідність нової програми для України. Зізнається суму грошей, які нададуть Києву, досі навіть приблизно невідомо. Місію фонду збираються повернути в Україну за кілька тижнів аби все обговорити.
За правилами Фонду, тут не коментують публічно деталі переговорів, які ще тривають. Але неофіційно - не під запис - в керівництві МВФ кажуть, що чекають від України ясності в двох питаннях.
По-перше, чітких гарантій незалежності Національного банку (зокрема - і обіцянок, що на кадрову політику НБУ ніхто впливати не спробує).
А по-друге, Фонду необхідні прозорі гарантії (і бажано на найвищому рівні), що гроші, які Київ отримає в кредит, будуть використані правильно.
Якщо не ускладнювати, то у Вашингтоні хочуть бути впевненими, що їх не витратять не туди.
Ще одна складність - тут не до кінця розуміють, хто за які питання в Україні відповідає. Переговори щодо українських проблем триватимуть усю п'ятницю (поки що у Вашингтоні тільки розпал дня).
Але вони, звичайно ж, тільки невелика частина глобального порядку денного. Не сходить з язиків Брекзит і його наслідки. У МВФ прогнозують серйозний удар по економіці Великої Британії.
Ну а втрати для світу від торговельних воєн уже навіть підрахували. 2020 збитки сягатимуть семисот мільярдів доларів.
І це та ситуація, коли через конфлікт двох великих гравців - США та Китаю - програють усі. То ж як прощатися із Лондоном, і як помирити Трампа з китайцями - дві найбільш обговорювані тут теми, як у залах для перемовин, так і в кулуарах.