Національна валюта різко здає свої позиції [ Редагувати ]
Звісно, усі ці зміни - прописані в законопроєкті 5600 - почнуть діяти лише після того, як документ підпише президент. Але враховуючи, що від цього залежатиме реалістичність бюджету на наступний рік, - до речі, за проєкт кошторису в другому читанні депутати мають взятися вже в четвер, - то з великою імовірністю Зеленський його таки завізує. Та чи стане це чинником - тотального подорожчання - поки що питання.
А от що вже може трохи змінити цифри на цінниках - так це курс долара! Бо гривня - після доволі тривалого зміцнення - різко здає позиції! Тож якого курсу нам чекати на новорічні свята? Розкаже - Олена Логінова.
Гривня різко здає свої позиції... А долар - навпаки - пішов угору. І це після того, як національна валюта майже пів року була стабільною...
Олена Логінова, кореспондентка:
Зараз в обміннику долар можна купити за 27 гривень 23 копійки... Хоча буквально тиждень тому американська валюта була дешевша - майже на гривню.
Те, що долар стрімко злетів, видно, якщо порівняти з початком листопада. Тоді ми саме знімали репортаж про рекордне укріплення гривні! Рівно два тижні тому долар можна було купити за курсом - 26 гривень. І вже за тиждень ми побачили в обмінниках зростання. Сьогодні "зелений" коштує більше як 27 гривень. Що ж сталося і чому ми так не довго тішилися сильною гривнею? Експерти пояснюють усе традиційною сезонністю. Наприкінці осені та взимку курс зростає. Але цього разу все трохи інакше...
Ілля Несходовський, економічний експерт:
У нас в листопаді, на початку листопада, була не зовсім скажімо так нормальна ситуація, тому що в цей момент зайшли так звані єврооблігації спрямовані на зелену енергетику, їх необхідно було реалізовувати для того, щоби компенсувати витрати виробникам зеленої енергії. Як результат - така пропозиція на ринку суттєво вплинула на ситуацію і таким чином гривня нетрадиційно для цього сезону укріпилася аж до 26 грн.
А ще на укріплення гривні вплинув рекордний врожай і експорт зернових та досить щедрий фінансовий подарунок від МВФ - два мільярди 700 мільйонів доларів... Але тепер усе стало на свої місця. І попит на валюту стрімко зріс. І серед головних причин - високі ціни на газ та потреба в закупівлі дорогих енергоносіїв!
Олег Пендзин, економічний експерт:
Різко збільшився попит у зв'язку із закупівлею за дуже високими цінами енергетичного вугілля на українські ТЕС тобто ми розуміємо, що ті 11 панамаксів - це величезні кораблі, які везуть вугілля з Америки, які анонсував президент - це коштує дуже дорого. І ми розуміємо, що ця дорожнеча, вона безперечно дуже сильно вдарила по валютному ринку, тобто і ДТЕК і уряд різко збільшили попит на валюту...
А ще хоч і не так істотно на курс впливає передноворічний період, а саме закупівля імпортерами товарів для святкових подарунків. Попри все експерти заспокоюють: до стрімкого зростання цін на продукти й інші товари - стрибок долара не призведе...
Олег Пендзин, економічний експерт:
Ми з вами на сьогоднішній момент купляємо промислові товари - це в основному імпорт, в якому курс закладений такий, про який ми зараз навіть і не знаємо. Там давним-давно 28 закладено. От нові товари, нові партії, які вони будуть закуплять, там буде курс поставлений вище.
Ілля Несходовський, економічний експерт:
У нас лише тільки впливає ціна на бензин. Ну якщо врахувати умовно кажучи, було 26,2 і стало 27,2 - це одна гривня ну це всього чотири відсотки. Це впливає, але несуттєво на ціни.
А от щодо прогнозів. То експерти одностайні в тому, що такого дешевого долара - по 26 - найближчим часом уже не буде. Але і значного його підвищення теж. Курс зможуть трохи стримати й траншем від МВФ на 700 млн. Тож курс американця до кінця року не перевищить 27,5. А вже в січні імовірно підтягнеться до 28.