Переселенці покращують життя громад, які їх прихистили [ Редагувати ]
Вимушені переселенці не лише працевлаштовуються на нових місцях, а ще й покращують життя громад, які їх прихистили. Яскравий приклад - історія з Одещини. Там чоловік родом зі Слов'янська виграв грант і тепер, завдяки іноземному фінансуванню, модернізують місцеві очисні споруди. Як саме - дивіться далі.
Рідний Слов'янськ вони залишили наприкінці березня: коли це місто на Донеччині вже активно обстрілювали російські окупанти. Сіли в машину, взяли речі першої необхідності та поїхали світ за очі: Олександр, дружина Юлія і їхні двоє дітей.
Юлія Корчма, переселенка зі Слов'янська:
Анюта намалювала плакат "діти", причепили на машину дуже сподіваючись, що нас мине лиха доля, молилися в путі - і коли вже приїхали в Дніпро, ось так зробили.
Перші пів року родина жила на Кіровоградщині - вирощували там городину, а потім Олександр, енергоменеджер за фахом, почав шукати роботу. Вакансій було декілька, але зупинився на пропозиції у місті Чорноморськ на Одещині.
Олександр Корчма, переселенець зі Слов'янська:
Чорноморськ відразу з перших хвилин нас вразив. Усміхнені люди… я закохався з першого погляду, як і моя дружина!
Тепер вже три місяці Олександр Корчма енергоменеджер Чорноморської міськради. На новій посаді швидко освоївся. Ба більше - розробив проєкт модернізації очисних споруд і майже відразу …виграв грант від німецького фонду. Сума фінансування - сто тисяч євро.
Ось - це комерційна пропозиція на встановлення нового обладнання.
Наразі місцеві очисні споруди - це, зокрема, аеротенки: резервуари, де у мулі живуть спеціальні бактерії, які поїдають речовини у стічних водах і таким чином очищують їх. Але існувати ці мікроорганізми можуть лише за наявності кисню.
Наталія Осінна, начальник очисних споруд КП "Чорноморськводоканал":
Це біологічний ступень очищення стічних воді, це має дуже велике значення для очистки в нашій роботі. Якщо не буде подаватися розчинний кисень в аеротенк, активний мул загине і очищення стічних вод не буде відбуватися!
Власне, агрегати, які подають кисень, і запропонував замінити Олександр. Наявне обладнання - застаріле, йому майже пів століття, а модернізація дозволить значно заощадити електрику та регулювати роботу в автоматичному режимі. За прогнозами, економія складе щонайменше два мільйони гривень на рік, а сам проєкт окупиться за два з половиною роки.
Олександр Корчма, переселенець зі Слов'янська:
Ось - це повітродувка, це здоровенний компресор, його демонтують, поставлять на це місце нове обладнання і будуть ще встановлені пульти і можливість дистанційно керувати та бачити, як проходить процес!
Енергійність переселенця вже встигли оцінити й у громаді. Тут кажуть: взагалі ця риса притаманна абсолютної більшості біженців, що приїжджають у місто. Тож обіцяють усім допомогти у працевлаштуванні.
Василь Гуляєв, Чорноморський міський голова:
Хотілось би, звісно, щоб закінчилася війна, щоб була Перемога, щоб вони мали можливість повернутися до себе додому всі, хто хочуть. Хто, звісно, захоче - залишаться в нашому місті, але нашого енергоменеджера ми, як мінімум, до кінця зими не відпустимо, ми на нього розраховуємо, щоб розумно економити.
Очікується, що вже за декілька місяців грантові кошти надійдуть до громади і обладнання замінять. До речі, проєкт Олександра, як приклад вдалого енергоефективного рішення, тепер планують поширювати й на інші міста України.