Дозвіл бити західною зброєю вглиб рф: що чекати від США і Німеччини [ Редагувати ]
Не лише зброю, а й дозволи нею користуватися просить Україна у західних союзників. Зокрема, далекобійними ракетами, адже лише ними можна дотягнутися до російських військових аеродромів. З цих майданчиків регулярно злітає ворожа авіація, щоб скинути КАБи на позиції ЗСУ та на українські міста. І протидії цьому поки що немає.
Лондон і Париж зелене світло дали вже давно. А ось Вашингтон і Берлін не квапляться. Чому та чи є перспективи до них достукатися? Розкаже Анна Басова.
Зміни в уряді й жодних змін у позиції - з такими словами зустрів українського президента новообраний прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер на полях саміту НАТО у Вашингтоні. Саме Лондон одним із перших дозволив Україні вражати військові об'єкти у російському тилу своїми далекобійними ракетами Storm Shadow.
Володимир Зеленський, Президент України:
Вранці я прочитав ваші думки щодо дозволу на використання британських високоякісних потужних ракет Storm Shadow.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Було зрозуміло, що допомога Україні залишиться, й тільки вам вирішувати, як цією зброєю користуватися. Так буде й надалі.
Від травня 2023-го, відколи ракети надійшли на озброєння, ЗСУ вразили чимало цілей. Ними били по окупованому Луганську, коли виносили склади боєприпасів, ремонтні заводи та будівлі з особовим складом армії противника. Ними ж влучили у штаб-квартиру чорноморського флоту рф в окупованому Севастополі торік у вересні
На французький аналог Storm Shadow - ракети "Скальп" - Київ також має дозвіл. Поки що, адже суперники Еммануеля Макрона у парламенті виступають проти ударів по російських тилах їхньою зброєю. Про що неодноразово казали під час передвиборчої гонитви.
Жордан Барделла, лідер партії "Національний фронт":
Я бажаю, щоб Україна мала все для утримання фронту, але моя позиція незмінна - я не допущу ескалації у Східній Європі. Й не планую надсилати ані ракети великої дальності, ані будь-яку іншу зброю, здатну дістати російські території.
Найбільше Україна чекала на американські далекобійні ракети ATACMS Ними, за вже підтвердженими даними, ЗСУ били по аеродромах в окупованих Луганську та Бердянську, разом із касетними боєприпасами. Найімовірніше, ними ж били й по Джанкою, де знищили зенітно-ракетний комплекс С-400. А згодом і ще одну радіолокаційну станцію "Небо-М", покликану відстежувати якраз балістичні ракети на великих висотах. Не один місяць Україна просила у США дозволити бити "АТАКАМСами" по російських територіях. Зокрема, по аеродромах, де базуються літаки, що атакують КАБами. Білий дім непохитний, навіть після влучання росіян в "Охматдит".
Джон Кірбі, радник Білого дому з нацбезпеки:
Сполучені Штати не змінять своєї позиції. Україна й далі може використовувати американське озброєння для ударів поблизу кордону з росією. Але ми не вважаємо удар по дитячій лікарні підставою для скасування обмежень щодо обстрілів дальніх територій рф, зокрема військових аеродромів.
І поки не дочекалися ЗСУ суто німецьких далекобійних "Таурусів". На відміну від британських і французьких аналогів, ця ракета здатна пробити кілька шарів матеріалу. А детонатор спрацьовує якраз у той момент, у який його запрограмували. Втім, попри вмовляння Києва, західних партнерів і навіть власних депутатів Бундестагу, канцлер Німеччини Олаф Шольц своє "так" поки не каже.