Новітня онкотерапія CAR-T: наскільки ефективним є лікування власними імунними клітинами [ Редагувати ]

Новітня онкотерапія, яка отримала назву CAR-T, значно безпечніша, ніж припускали та боялися лікарі. Випадки вторинного раку пов'язані, скоріш за все, з іншими патологічними процесами в організмі. Про це йдеться у статті The New England Journal of Medicine.
При терапії CAR-T імунні клітини, які називаються Т-лімфоцити, або Т-клітини, відфільтровуються з крові самого пацієнта, генетично модифікуються і потім повертаються пацієнту. Вони стають ефективнішими у справі знищення злоякісних клітин. Наразі мова йде про різні раки крові - лімфому, лейкемію, мієлому тощо.
У листопаді 2023 року Управління санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США випустило попередження про ризик розвитку вторинного раку, який може бути пов'язаний з терапією CAR-T.
Але дослідження понад 700 пацієнтів, які проходили лікування в лікарні при Стенфордському університеті, показало, що ризик становив трохи більше 6% впродовж трьох років, після того, як хворий на рак отримав імунотерапію CAR-T. Цей відсоток приблизно аналогічний ризику пацієнтів, яким підсаджують стовбурові клітини для лікування раку крові.
Треба було відповісти на запитання, звідки беруться випадки вторинного раку. Проблема терапії CAR-T полягає в тому, що якщо генна модифікація виявиться неточною, то Т-лімфоцити, яким слід боротися з раком, самі стануть злоякісними.
Щоб з'ясувати, чи реальний цей ризик, дослідницька група проаналізувала дані, отримані з великого банку зразків тканин та крові лікарні при Стенфордському університеті, взятих від людей, які отримали терапію CAR-T.
У тих випадках, коли рак виникав, це були не ті Т-лімфоцити, які генно модифікували для хворих на рак. Ті, що стали злоякісними, і ті, що були піддані генної модифікації, відрізнялися як на генетичному, так і на молекулярному рівні.
Але в одного пацієнта з Т-клітинною лімфомою дослідники знайшли розгадку, чому може виникати вторинний рак. Обидва набори Т-клітин у цього пацієнта - CAR-T і Т-клітини, відповідальні за вторинний рак, - були інфіковані вірусом, який, як відомо, іноді відіграє велику роль у розвитку раку.
Це свідчить про те, що вторинний рак може бути викликаний хіміотерапією, яка проводиться до терапії CAR-T-клітинами, що пригнічує імунну відповідь людини на такі віруси, кажуть дослідники. Він також може бути пов'язаний з іншим побічним ефектом лікування, а не з помилкою генної інженерії.
У червні у США схвалили новий протираковий препарат від AstraZeneca.