Візит Кулеби до Китаю: як це вплине на перебіг війни [ Редагувати ]
Великий китайський візит. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба відвідав Пекін. Це перша поїздка українського топпосадовця до КНР від початку повномасштабного російського вторгнення. Крім того, перший повноцінний візит очільника МЗС до країни з 2012 року. Ще перед початком візиту Дмитро Кулеба окреслив цілі - пошук точок дотику задля досягнення справедливого та сталого миру в Україні. Чи вдалося їх знайти? Та чи може цей візит вплинути на перебіг війни? Розбиралися наші колеги.
Будемо говорити, будемо шукати точки дотику. Нам потрібно уникнути конкуренції "мирних планів". Нам потрібно рухатися до справедливого сталого миру, і Китай може відіграти у цьому важливу роль.
З такою установкою міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розпочав дводенний візит до КНР. У Гуанчжоу український посадовець зустрівся з китайським колегою Ван Ї. Запрошення надійшло саме від Пекіна. І як зазначили в нашому МЗС, у межах розвитку контактів між Президентом Зеленським та лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Наша делегація говорила про українську формулу миру, про те, що справедливий мир - в інтересах КНР. А от російська агресія гальмує розвиток. Тож Україна не прогнеться під жоден ультиматум. Розмова тривала довше запланованого.
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України:
Три години розмови з міністром закордонних справ Китаю, розмови детальні, відверті. Що принципово важливо? Китай непорушно підтвердив свою повагу до принципу суверенітету і територіальної цілісності України. Це дуже важливо. Це знімає цілу низку інсинуацій. Друге. Мій китайський колега чітко сказав, що він погоджується, що потрібна не ілюзія миру, а справедливий і сталий мир.
Зі ЗМІ посадовці після зустрічі не спілкувалися, інформацію про неї поширили пресслужби міністерств. Зокрема, гучно прозвучало повідомлення китайської сторони про те, що Україна нібито готова до перемов з росією.
Мао Нін, речниця Міністерства закордонних справ Китаю:
Нещодавно російська та українська сторони різною мірою заявили про свою готовність до переговорів, і хоча умови ще не ідеальні, ми підтримуємо всі зусилля, які сприятимуть миру, і готові далі відігравати конструктивну роль у намаганнях принести перемир'я і поновити мирні перемови.
Українське МЗС конкретизує: саме позиція росії робить умови не те що неідеальними, а нереалістичними:
Дмитро Кулеба довів послідовну позицію України, яка полягає в готовності вести переговорний процес з російською стороною на певному етапі, коли москва буде готова сісти за стіл перемов доброчесно. Але наголосив, що наразі такої готовності з російського боку не спостерігається.
У підсумку зустрічі й інші важливі меседжі відзначає Володимир Зеленський. Президент України загалом високо оцінює сам факт зустрічі міністрів у Гуанчжоу.
Володимир Зеленський, Президент України:
Візит українського посадовця на такому рівні уперше за багато років. І це добре. Є чіткий сигнал, що Китай підтримує територіальну цілісність і суверенітет України. А також було підтверджено й те, що мені говорив лідер Китаю Сі Цзіньпін, що Китай не постачатиме зброї росії.
Китайський та український міністр обговорили й інші теми, зокрема економічну співпрацю. Пекін готовий закуповувати ще більше нашого збіжжя та підтримувати спільний бізнес. І це теж неабиякий внесок у скарбничку покращення відносин двох країн. Українська делегація підкреслює, що Київ стоїть на незворотних позиціях вступу до Євросоюзу, і обговорювати економічну співпрацю варто через цю проєкцію. Саме відносини з ЄС є больовою точкою для КНР, через яку можна вплинути на позицію Пекіну щодо російсько-української війни - вважають політологи.
Андрій Городницький, політичний експерт:
Сі Цзіньпінь дуже сильно бажає налагодити відносини, перш за все економічні між Китаєм і Європейським Союзом. А вони дуже сильно почали портитись після початку повномасштабного вторгнення. Після зустрічі з Ван Ї Кулеба сказав, що ми в принципі також це можемо запропонувати.
Гроші - це те, що хвилює Китай насамперед - зазначають експерти. Тож дипломатична робота з Пекіном, вочевидь, триватиме і надалі. Щоби підсилити вагу економічних аргументів українська делегація зустрілася з керівництвом та бізнесменами провінції Гуандун. Міністр запросив їх до співпраці. А щоби показати її перспективи для китайських підприємців організують економічний форум.