Що стоїть за скандальною заявою Кулеби та візитом до Китаю: коментар МЗС [ Редагувати ]
Один Китай - наріжний зовнішньополітичний принцип КНР. Так, в українському МЗС пояснили заяву Дмитра Кулеби щодо Китаю та Тайваню, яка напередодні викликала хвилю обурень у соцмережах. Які меседжі ще лунали, чому цей візит вкрай важливий, про що домовитись та які питання ще на часі - в коментарі нашому каналу розповів речник українського МЗС Георгій Тихий.
Євген Бригар, кореспондент:
Вітаю, Георгію. Дякую, що знайшли час для інтерв'ю. Оскільки заява пана Кулеби на початку перемовин з Ваном Ї про дотримання Україною принципу одного Китаю спричинила "хвилю зради" в українських соцмережах, чи могли б ви пояснити, що це за принцип і чому заяви щодо його дотримання важливі?
Георгій Тихий, радник міністра закордонних справ України з питань комунікацій:
Те, що цю тему підняли в інформаційному просторі в такому вигляді, як її підняли, мені здається, що це нагрівання якоїсь зради й питання, якого насправді немає, тому що міністр Кулеба в Китаї висловив абсолютно багаторічну однакову позицію України, яка не змінювалася, яка полягає в підтримці політики одного Китаю. Щобільше такої політики дотримуються і всі ключові союзники України - і Сполучені Штати, і Європейський Союз, і європейські країни.
Євген Бригар, кореспондент:
Отже, перемовини в Гуанчжоу. Що можна виділити в якості головних результатів для України?
Георгій Тихий, радник міністра закордонних справ України з питань комунікацій:
Основною темою переговорів, як міністр сам розповідав і пояснював, була тема миру, досягнення справедливого миру для України. Причому що дуже важливо: саме від міністра Кулеби пролунало формулювання, що Україні потрібна не ілюзія миру, а потрібен реальний справедливий мир. І відповідь на це від китайської сторони - ми по суті вперше почули підтримку цієї позиції, саме слово "справедливий", справедливий мир. Єдине, що наші китайські співрозмовники додали: це те, що мир має бути й справедливим, і тривалим. І це дуже важливо, можна сказати, що в цьому позиція дещо зблизилась між Україною і Китаєм. Була дуже довга предметна розмова. Я можу з вами поділитися таким нюансом, що переговори мали тривати дещо більше двох годин загалом, в загальній кількості, а тривали понад три години. І в китайській дипломатії це дуже важливий нюанс, якщо дійсно є про що говорити, і розмова іде добре, то завжди переговори тривають дещо довше. Дуже важливо в цьому плані, що від Китаю пролунала абсолютно чітка підтримка суверенітету і територіальної цілісності України. Це надзвичайно важливо. Крім того, була ще ціла низка питань двосторонніх, українсько-китайських - і, що дуже важливо, вмонтували контекст українсько-китайських відносин довгострокових в контекст членства України в Європейському Союзі. А у Китаю з Європою, з Євросоюзом дуже велика торгівля, як ви знаєте, і вони зацікавлені в тому, щоб ця торгівля стабільно розвивалася і зберігалася.
Євген Бригар, кореспондент:
У коментарі МЗС КНР ідеться: "Останнім часом як Україна, так і росія надіслали різною мірою сигнали про те, що вони готові до перемовин…" росія дійсно "педалювала" цю тему. А що саме з боку України було сприйнято Китаєм як сигнали для перемовин?
Георгій Тихий, радник міністра закордонних справ України з питань комунікацій:
Україна нагадала ще раз позицію, яка вже багато разів висловлювалася, вона не нова, що в якийсь момент на якомусь етапі Україна допускає залучення росії до переговорного процесу, але цей етап не настав, бо росія має вести ці переговори добросовісно. І навіть якщо ви подивитесь уважно повідомлення саме китайського МЗС, а не інтерпретації, які пішли в російських ЗМІ, то там теж, власне, підкреслено цей нюанс, що умови для таких переговорів ще не настали. Мені дуже сумно було бачити, як в українському інформаційному просторі жваво деякі наші коментатори підхопили російські меседжі з російських телеграм-каналів про те, що Україна готова до переговорів з росією. Мені здається, що вже пора нарешті навчитися не довіряти російським джерелам і не підхоплювати російські наративи, а орієнтуватися все-таки на офіційні повідомлення української сторони.
Євген Бригар, кореспондент:
Україна доклала серйозних зусиль для підготовки й проведення першого Саміту миру. Під час перемовин у Гуанчжоу українська делегація поінформувала китайську щодо основних результатів саміту. Якою була реакція китайських колег?
Георгій Тихий, радник міністра закордонних справ України з питань комунікацій:
Можу сказати, що китайська сторона уважно цю інформацію сприйняла, і взагалі загалом ставиться з повагою до України, до мирних зусиль. І на переговорах однією з тем була потреба уникнути конкуренції мирних планів. Тобто насправді йдеться не про те, щоб конкурувати між собою, а йдеться про досягнення справедливого миру. І дійсно, Китай може відіграти в цьому дуже важливу роль. І ми пояснили китайській стороні, що справедливий, саме справедливий мир в Україні в стратегічних інтересах Китаю з багатьма-багатьма параметрами.
Євген Бригар, кореспондент:
У "китайсько-бразильському плані" міститься заклик скликати мирну конференцію, визнавану й Україною, і росією. Чи може Саміт миру стати такою? І за яких умов?
Георгій Тихий, радник міністра закордонних справ України з питань комунікацій:
Україна зараз активно готується до другого Саміту миру, як ви знаєте. І в продовження: перший саміт миру був величезним успіхом. Я думаю, що ніхто тут з цим не буде сперечатися. 100 країн і міжнародних організацій - це гігантська цифра, це насправді демонструє, що Україна контролює наратив про мир в міжнародному просторі. Це дуже важливо. Формула миру і самі миру - це по суті прецедент, коли саме країна, на яку напали, каже, що давайте відновлювати справедливий мир за принципами статуту ООН, в якому зацікавлені всі країни. І Україна зараз рухається в цьому фарватері. Ми розуміємо, що будуть лунати різні ідеї, ініціативи, пропозиції у світі - треба ставитись до цього спокійно, ми всі ці ініціативи вивчаємо, але ми вважаємо, що саме Саміт миру і Формула миру є тим майданчиком, на якому можна обговорювати різні ідеї й ініціативи.
Євген Бригар, кореспондент:
За дипломатичним протоколом зустріч на рівні міністрів закордонних справ може передувати зустрічі на найвищому рівні. Якою, після зустрічі в Гуанчжоу, є імовірність особистих перемовин України та КНР?
Георгій Тихий, радник міністра закордонних справ України з питань комунікацій:
Україна постійно працює над організацією візитів лідерів, і можна сказати, настільки важливі зустрічі, як зустріч лідерів України й КНР - це питання, яке постійно перебуває в роботі.
Євген Бригар, кореспондент:
Дякую за інтерв'ю.