На Донеччині відновлюють газопостачання: як оперативно працюють ремонтні бригади [ Редагувати ]
На Донеччині поступово відновлюють газопостачання. Щодень тут працюють ремонтні бригади, які обстежують, заварюють або міняють газопроводи. А буває, що росіяни обстрілами пошкоджують вже відновлені мережі. Їх лагодять по-новому. Попри постійні бойові дії, перебої з електрикою та вкрай важкі умови роботи, працівники "Донецькоблгазу" тримають свій фронт. Один день з ними провів і наш воєнкор Ігор Левенок.
Лиман - понівечене війною містечко на півночі Донецької області. Напівзруйнований залізничний вузол, спочатку захоплений росією, потім звільнений. Розташований за 15 кілометрів від лінії фронту. З двадцяти трьох тисяч жителів тут залишилося близько п'яти. По сусідству з війною життя дуже змінюється, але не закінчується.
Ігор Левенок, кореспондент:
Місто Лиман потерпає від ворожої авіації. Ось ви можете бачити наслідки вибуху керованої авіабомби. На цьому місці був житловий будинок, і, до речі, він був газифікований. Зараз працівники аварійної газової служби усувають наслідки авіаудару. В Лимані й досі зареєстровано дві з половиною тисячі абонентів і, нехай там як, але ці люди мають бути з газом.
Працює місцева бригада газовиків. Від потужного вибуху пошкоджено одразу кілька будинків. Довелося залучити екскаватор. Пошкоджені труби навіть під землею.
- Ух ти, це його так в землі перебило? - Ну, да, он якраз. - А на якій глибині? - Метр двадцять.
І в сорокаградусну спеку, і в лютий мороз, попри воєнні загрози, аварійні бригади "Донецькоблгазу" намагаються якнайшвидше відновити газопостачання людям, у яких життя тут і так несолодке.
Андрій Триньов, в.о. Начальника Лиманської дільниці Словʼянського УГГ АТ "Донецькоблгаз":
Принаймні вчора тихо день минув. А починаючи з минулого четверга, день у день, і щодня. І вночі, і вдень, і незрозуміло о котрій це відбувається. Ці дні дуже важкі. Цей будинок спалахнув, ми приїхали сюди ще до приїзду пожежної служби. Перекрили, а потім приїхали пожежники та поліція. І зараз ми стали до роботи.
До початку повномасштабної війни в зоні діяльності "Донецькоблгазу" було більше як триста п'ятдесят тисяч абонентів. Зараз доступ до блакитного палива мають близько двохсот двадцяти тисяч.
Ігор Левенок, кореспондент:
Дуже сумно, що люди, які сюди повернулися після деокупації, тепер знову мусять покидати свої рідні домівки. Ось бачимо оселю, вона здається цілком житловою, але мешканців тут більше нема.
По області 500 кілометрів частково зруйнованих або пошкоджених обстрілами газогонів, більше тридцяти пошкоджених розподільних станцій. І це лише те, що вдалося зафіксувати.
Олексій Чернишов, Голова правління НАК "Нафтогаз України":
Кожного дня наші працівники, наші фахівці ремонтують і роблять все можливе для того, щоб не припинялося постачання природного газу нашим споживачам, домогосподарствам. Нафтогаз обслуговує більш, аніж 12 млн домогосподарств. Це важливо. Не можемо собі дозволити припинити газопостачання на будь-яку мить.
Тільки в Лимані та прилеглих селах від початку року ворожі обстріли спричинили понад 400 пошкоджень газових мереж. Місто забезпечує блакитним паливом Слов'янське управління з газопостачання та газифікації. І аварійні бригади зі Слов'янська виїжджають на усі екстрені випадки.
Вадим Батій, Голова правління АТ "Донецькоблгаз":
Були прильоти в Дробишево, в Ярову і тоді відключали. І тоді, коли ми приїхали підключати, люди дякували, бо кажуть, світла немає, а якщо ще немає газу, то на плиті топити зараз і їсти варити дуже складно, а так є газ і можуть підігріти води, щоб покупатися і зварити поїсти.
В жодному разі не опускати рук. Газівники згадують: для підприємства були часи ще важчі. З початку весни до осені 2022-го область взагалі була без блакитного палива, бо окупанти перебили магістральний газогін. Постачання відновили після вигнання рашистів з півночі Донеччини.
Вадим Батій, Голова правління АТ "Донецькоблгаз":
По регламенту там взагалі десь за три роки ми мали б підключати цей газ. Ми його підключили за два місяці і тоді, коли не було газу, ми все одно проводили ремонти, де були прильоти - ми ремонтували, тому що розуміли два важливих аспекти. По-перше, щоб не розійшлися люди, тому що підприємство - це люди. Були такі місця, коли не було газу, туди було важко добратися, але ми все одно добиралися і ремонтували. А потім тільки газ включили, ми перевірили систему і запустили швиденько. Через це ми її так швидко й запустили, бо ми увесь час її ремонтували.
Працювати зараз в області - це виклик для сильних духом, кажуть газівники. Від початку великої війни одинадцять працівників підприємства загинули. І ще п'ятнадцять - було поранено. Та попри все, вони самовіддано працюють, аби навіть у війну місцеві мешканці були з газом.