Колабораціонізм: кого держава підозрює та як карає [ Редагувати ]
"Колаборанти" - ті, хто співпрацює з ворогом. За сухим латинським терміном криються історії зрадників. Україна розшукує всіх, хто скривдив її. І наші суди виносять їм вироки. Але ж днями запрацював проєкт, який надає можливість обмінювати шанувальників путінської росії на полонених українців. Плюси й мінуси нової ініціативи - докладно в матеріалі Євгена Лесного.
Історій людей, що постраждали від дій колаборантів, чимало. Усе почалося ще в Криму та ОРДЛО. З початку повномасштабного вторгнення географія злочинів зрадників розширилися.
Ірина Радицька, жителька Херсона:
Я відмовилася відразу, з першого разу сказала, що категорично ні, працювати я не буду. І такі вони всі, жорсткі-жорсткі ставали такі дзвінки. І мені останній раз сказали, що в мене подумати є три дні.
Ірина Радецька з Херсона, працювала заступницею директора в школі. Стверджує: за кілька днів ексколеги здали її в ФСБ.
Ірина Радицька, жителька Херсона:
Пред'явили тероризм. Ну все, забрали в ізолятор. Сказали, що мені 25 років буде, за хороше поведінку, мабуть, 20. Я була там 9 днів. Ну, вони ж погрожували, що вони мене вб'ють.
Тетяна з Мелітопольщини була бібліотекарем. Працювати під окупантами відмовилась. Ледь встигла виїхати.
Тетяна Гєєнко, мешканка Запорізької області:
Почалися арешти всіх тих, хто не погодився, по списку їздили. Наші місцеві колаборанти писали докладні, що такі, які активні, вони пропагандують тут українську владу і підтримують, і чекають. Мені телефонували й сказали, що Тетяна Андріївна, ви наступна на арешт.
Для багатьох жителів факт окупації їхніх населених пунктів було шоком.
Сергій Гайдай, ексголова Луганської ОВА:
Люди прокинулись, вийшли на вулицю, а там вже ходять якісь чуваки з білими пов'язками. Не дивлячись на це, люди в громадах різних виходили на свої центральні площі з мирними мітингами, що вони проти окупації. Це в Луганській області, я вважаю, що це взагалі героїзм.
Утім, дехто з тодішніх чиновників таки вибрав співпрацювати з рашистами. Про це розповідає ексголова Луганської ОВА Сергій Гайдай.
Сергій Гайдай, ексголова Луганської ОВА:
У нас пішов на співпрацю керівник військової адміністрації Станиці Луганської, пішов на співпрацю керівник Марківської громади, пішла на співпрацю голова районної ради Сватова. У нас пішов на співпрацю голова районної адміністрації Старобільської, хоча він був колишнім співробітником СБУ.
У Бердянську на колаборацію з росіянами пішли здебільшого раніше звільнені.
Віктор Дудукалов, заступник голови Бердянської районної ради:
Коли прийшла окупація і в людей виникла перспектива, в тих, хто раніше не міг через освіту, через якісь свої навички, здібності.
Ще в березні 22 року Верховна рада ухвалила закон, який дозволив заарештовувати та винести вироки численним колаборантам.
Тож на сьогодні близько 7 з половиною тисяч кримінальних проваджень відкрито за колабораційну діяльність. 2800 справ - за державну зраду. 550 з них уже мають судове рішення. Встановлено 120 навідників, які керували вогнем ворога.
Варто зазначити, що понад 70 відсотків вироків проти колаборантів - заочні. Їх ухвалено проти тих, хто продовжує співпрацю з ворогом на окупованих територіях. Ті ж, хто під арештом в Україні, мають деяку цінність для держави.
"Хочу до своїх" - це проєкт координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, які реалізуються за підтримку ГУР, СБУ та секретаріату уповноваженого ВРУ з прав людини. Ось на цьому порталі інформація про колаборантів, які вже засуджені та які дали згоду на поширення власних даних і згоду на обмін. Тобто вони чекають, що вони поїдуть до росії, якщо росія погодиться. А на обмін повернуться чи українські військові, чи цивільні заручники, яких росія утримує.
Досвід про обмін тих, хто дав згоду на виїзд до росії, був ще до запуску цього проєкту. Можна згадати, що Медведчука обміняли на понад 200 азовців. А засудженого за держзраду настоятеля Лисичанського Свято-Тихвінського храму УПЦ (МП) Андрія Павленка - на 28 українських військових.
Андрій Юсов, речник ГУР МО України:
Є так звані священнослужителі, які ще до програми "Хочу до своїх" поїхали к своїм. Якщо громадянин України, засуджений за державну зраду та колабораціонізм, готовий їхати до умовно своїх у рф, а там він не байдужий, Україна готова це забезпечити. Звичайно, в обмін на повернення наших громадян додому.
У СБУ кажуть: проєкт "Хочу до своїх" - гарний шанс повернути на батьківщину цивільних заручників кремля.
Артем Дехтяренко, керівник пресслужби Служби безпеки України:
Україна, коли повертає своїх громадян, вона віддає не тільки військовополонених. Але й російську агентуру, яка працювала по завданню рф й була викрита СБУ, по яких була зібрана доказова база, були вироки суду. І які потім йдуть на обмін, якщо дають відповідну згоду.
Втім, правозахисники скептично ставляться до цієї ідеї.
Онисія Синюк, правова аналітикиня центру права людини ZMINA:
Воно ж створюється для того, щоб в першу чергу повернути цивільних українців, які утримуються незаконно російською федерацією. Який сенс цього обмінного фонду, якщо росія їх забирати не хоче.
Ще одне важливе питання, що порушують правозахисники, - необхідність змін до закону про колабораціонізм.
Онисія Синюк, правова аналітикиня центру права людини ZMINA:
Люди вже живуть на цих територіях. Два роки. Їм потрібно якось працювати, їм потрібно десь купувати продукти та речі першої потреби, ліки. Їм потрібно ходити у лікарню й отримувати певні соціальні послуги. Тому це питання переосмислення того, як ми готові до визначення колабораціонізму, бо воно вже не може збігатися із тим, що було на початку 22 року.
У Верховній раді наразі зареєстровано 16 законопроєктів, які так чи інакше пов'язані зі змінами в законі про колабораціонізм. По-перше, немає одностайної думки про тих, кого саме вважати колаборантами. Чи можна працювати лікарем, учителем чи комунальником на ТОТ та не бути зрадником?
Максим Єлігулашвілі, експерт Коаліції "Україна. П'ята ранку":
Є ті, хто точно потрапляють в зону кримінальної відповідальності, це ті, хто відбудовував систему управління. Через різні інструменти, безпосередньо, ставали керівниками адміністрацій, організовували вибори та референдуми, створювали медіаконтент, йшли в так званий силовий блок, ставали правоохоронцями, учасниками фільтраційних заходів.
Ті ж, хто пройшов російські катівні ФСБ, мають власне визначення поняття "колаборант".
Ірина Радицька, жителька Херсону:
Це, в першу чергу, це перші зрадники. Це вони калічать дітей, тому що вони не будуть там, вони будуть виконувати всі наративи русні. Всі, абсолютно.
Попри різне, часто протилежне, ставлення до проблематики, нам в ніякому разі не можна відкладати в довгу шафу її вирішення.