В Україні відкрито близько 7 тисяч кримінальних проваджень щодо колабораціонізму [ Редагувати ]
7 з половиною тисяч кримінальних проваджень відкрито в Україні за колабораційну діяльність. З них 550 мають судове рішення. Встановлено більше сотні навідників, які керували ворожим вогнем. Втім, понад 70 відсотків вироків проти - заочні. Оскільки зловмисники перебувають на окупованих територіях і продовжують співпрацю з ворогом. Жителі звільнених від росіян території із жахом згадують, як поводилися колаборанти. Матеріал Єлизавети Кротик.
Новокиївка, що на Миколаївщині, у 2022 році 10 місяців була під окупацією російських військ. Жителя саме цього села 5 липня Снігурівський районний суд засудив на 9 років позбавлення волі за співпрацю з окупантами. Про дії цього колаборанта та все, що він заподіяв односельцям, люди знають.
Ольга, жителька с. Новокиївка:
- Він хлопчиків водив на цей, де росіяни стріляли їм по ногах. Знали, що він. Він допомагав їм. - Як саме? - Показував, де хто живе, помагав добре їм. Даром би не посадили, правда? - Гуляли добре? - З росіянами? - З росіянами, пили, закусювали консервами російськими.
Такі випадки непоодинокі, місцеві жителі знають всіх, хто співпрацював з окупантами.
Денис, житель с. Новокиївка:
- Ми намагалися не виходити на вулицю, не контактувати, не бачитися з ними. Коли проїжджали, всі заходили, по хатах сиділи та й все. А ті, по гуманітарку бігали, вони під магазином роздавали. Ще була якась бабка, то казала, дайте мені гранату, я всіх своїх сусідів повзриваю. Це вона казала руським. - Багато таких людей було? - Ну, десь 5. Але їх не всіх забрали.
Як тільки ворог зайшов у село, зрадники почали здавати бійців АТО та їхні адреси.
Денис, житель с. Новокиївка:
Відразу, вони як тільки зайшли, коли колона їхала, потім коли зайшли в село - це взимку було, то вони відразу почали контактувати з ними, інформація у них, все було про людей, хто з АТО, хто ні, машини у нас забирали у людей в селі.
Нині в Україні почала діяти програма, за якою зрадників можуть обміняти на українців, які зараз у полоні. Про це повідомив Андрій Юсов - представник ГУ МО України у прямому ефірі телеканалу "Інтер" Марафону Єдиних новин.
Андрій Юсов, представник ГУР МО України:
"Чемодан, вокзал, росія" - це тепер не лише патріотичне і романтичне українське гасло, а і конкретний інструмент, коли зрадник і колаборант може потрапити до омріяних боліт, якщо хоче, а Україна отримає додаткові інструменти забирати своїх громадян, рятувати українців з ворожого полону. Підкреслюю, що все відбувається за власної згоди з заяв засуджених осіб проти української державності і готовності рф забирати таких осіб.
На гарячі лінії вже надходить інформація, її обробляють і використовують для боротьби з російськими спецслужбами та колаборантами, повідомив Юсов.