Міжнародні компанії розпочали виробництво зброї в Україні [ Редагувати ]
Провідні військово-промислові компанії світу - в Україні. У медіа дедалі частіше обговорюють початок співпраці потужних виробників зброї з українським бізнесом. І головне - ця співпраця має відбуватися на території України. Тож де саме будуть такі спільні підприємства? Як їх захистять від ворожих ударів? Та яке взагалі майбутнє чекає на український оборонпром? Усі відповіді шукав Євген Лесной.
Попри достатньо тривалу війну, що веде росія проти України. Попри постійні ракетні обстріли, світові лідери виробництва зброї ухвалюють рішення: їхнім заводам в Україні бути.
З відкритих джерел наразі відомо про сім компаній із 5 країн-партнерів. Ось вони: "Райнметалл" з Німеччини, "Байсістемс" з Британії, "Норсропгруман" зі США, дві компанії з Чехії та молода, але дуже потужна фірма з Канади, що виробляє броньовики. А також Туреччина з "Байрактарами". І це лише ті, про співпрацю з якими загальновідомо.
Юрій Сак, радник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України:
Є там країни, я навіть називати зараз їх не хочу, тому що і в Європі, в тому числі. І вони по-тихому нам, що могли, допомагали, але просили, давайте робити це тихо. Дуже багато наших партнерів зараз, коли заходять з нами у якесь партнерство, співробітництво, чи спільні підприємства, чи локалізація, дуже багато з них хочуть, щоб це робилося в тиші.
Ще три роки тому ніхто у світі навіть уявити не міг, яка це буде війна. Що знову знадобляться гаубиці, танки, бронемашини, стрілецька зброя.
Юрій Сак, радник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України:
Всі б сказали, що ця війна буде високотехнологічна із ракетами високоточними, і авіанальотами, і так далі. І жоден з цих експертів не був правий, тому що те, що почалося у 22-му році, у лютому, всіх приголомшило.
З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну відбувся, так би мовити, ренесанс світового ОПК. Великі компанії-зброярі значно збільшили виробництво.
Петро Олещук, експерт із міжнародної політики, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка:
Тому зараз скоріше відбувається ренесанс військово-промислового комплексу в тих самих Сполучених Штатах, в Європі тривалий час військово-промисловий комплекс втрачав свій вплив, тому що там була демілітаризація, зниження активності, така думка про те, що в Європі не доведеться воювати.
З початком надходження зброї в Україну виникла потреба її ремонтувати. Саме для зменшення часу на логістику з'явилися домовленості з постачальниками зброї.
Юрій Сак, радник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України:
Одна справа ці гармати відремонтувати за потреби тут десь в Україні, інша справа завантажити їх на платформи, вести їх в Європу і потім повертати знову на лінію фронту. Це і часу забирає багато, тобто, ця зброя потрібна на фронті, ну, і звичайно, це дорожче.
Одним із перших контракт про відкриття спільного підприємства в Україні уклала турецька компанія "Байкар" - виробники легендарних "байрактарів".
Ігор Луценко, командир підрозділу БПЛА "Орден Сантьяго":
Байрактар є, це класно. Це наша інтегрованість у глобальні ланцюжки технологій і це хороше наділене майбутнє. Наприклад, нам потрібні носії керованих авіаційних бомб. Нам потрібні інші такі серйозні, високорівневі, скажімо так, БПЛАшні вироби. І це "Байрактар", я думаю, на цьому можна класно заробити саме зараз.
Завод в Україні відкриють уже у 2025-му. Торік у липні турецька компанія Baykar почала будувати в Україні підприємство з виробництва безпілотних літальних апаратів Bayraktar. Обсяг запланованих інвестицій - 95,5 млн доларів.
Ще один потужний лідер світового ринку зброї - Німецький концерн "Рейнметалл". Минулого року оприлюднили оголошення: компанія працюватиме на території України.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Вони, якщо з нами вклали контракт, то хто б не був канцлером, які б там не були події в середині Німеччини політичні, вони виконують контракт і ми разом робимо зброю. Зупинити чи щось завадити, чи відмінити виробництво цієї зброї вже неможливо.
Цьогоріч у червні "Рейнметалл" почав обслуговувати бронетехніку, що задіяна на фронті. Але це лише початок.
Юрій Сак, радник Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України:
Дивіться, наша стратегія завжди дуже проста і дуже логічна. Ми дивимося на локалізацію ремонту як на перший етап, який дозволить достатньо вибудувати відносини для того, щоб в майбутньому вже тут на якомусь етапі починати велику вузлову зборку. Почали ремонтувати Мардери, а вже до кінця цього року з конвеєра зійде перший вже виготовлений в Україні на українських потужностях "Лінкс".
Перші кроки більшості збройних компаній в Україні - відкриття ремонтних баз. Але навіть іноземні експерти визнають, можливо, й відкриття цехів для збирання.
Хусейн Алієв, доктор політичних наук, старший лектор університету Глазго:
Так, як "BAE", так і "Rheinmetall", вони брали участь у ремонті озброєнь, що постачаються із Заходу, а також систем озброєнь, що постачаються із Заходу Україні. Щодо потужностей, ну, ще занадто рано оцінювати, тому що, ймовірно, знадобиться кілька років для будь-якого цього виробництва лінії, щоб повністю запрацювати і мати можливість виробляти значну кількість боєприпасів або зброї.
Одне з головних питань, що виникає: де саме розмістити підприємства? Як гарантувати їм безпеку, якщо вся країна під обстрілами? В іноземних ЗМІ з'являлася інформація, ніби в Україні працює близько ста підприємств ОПК під землею.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Є в нас міста, де, ну, знаєте, під час війни дуже багато заводів і цехів, і все інше має будуватися в захищених місцях, це не додатковий засіб, це підземне. Більшість цієї інформації тримається в секреті зі зрозумілих причин. Ми можемо очікувати, що, ймовірно, буде два типи промислового виробництва. Перший намагатиметься використати наявні потужності української оборонної промисловості, які здебільшого є залишками радянського періоду.
Для нас факт відкриття партнерами власних збройних заводів в Україні - ще й потенційна нагода позбутися деяких обмежень.
Олексій Гетьман, військовий експерт:
Якщо це йде розмова про, наприклад, ракети, то це будуть вже ракети українського виробництва і запитувати дозвіл на те, де і як ми можемо застосовувати, не потрібно.
Окрема тема - це суттєвий стрибок для вітчизняної економіки. Бо кожне підприємство - це щонайменше триста-п'ятсот робочих місць. І це висококваліфіковані кадри.
Михайло Колісник, економіст професор Київської школи економіки, президент CFO Club Ukraine:
Але тут це не просто створення робочих місць, це є створення більш висококваліфікованих робочих місць. Крім того, мушу нагадати, що навіть військове виробництво, воно також є складовим ВВП країни, а для України це є дуже важливо нарощувати темпи ВВП.
Через потужний розвиток ОПК, Україна в перспективі може стати одним зі світових лідерів в постачанні зброї.
Михайло Колісник, економіст професор Київської школи економіки, президент CFO Club Ukraine:
У перспективі ми можемо порівнювати себе з Ізраїлем по рівню технологічності, що ми більші за Ізраїль, як країна. Тобто потужність. Тут якраз питання таке, воно залежить від геополітичних факторів.
Але це все в майбутньому. Наразі вкрай важливо, що частку зброї від партнерів починають ремонтувати та обслуговувати саме на території України. Як-то кажуть, далі буде.