Втеча від мобілізації: до чого вдаються порушники [ Редагувати ]
У вантажівках, полями, скрізь гори, ліси, небезпечні річки та через фіктивні шлюби! Як тільки не намагаються незаконно перетнути кордон так звані ухилянти! Днями зафіксували навіть сумнівний рекорд: утекти від мобілізації намагалися відразу пів сотні військовозобов'язаних чоловіків. Які способи використовують та як цьому протидіє держава - дивіться далі.
Одещина. До кордону з невизнаним Придністров'ям прямує вантажівка. Та по дорозі збирає чоловіків. Вони ховаються по кущах, а потім невеличкими групами застрибують у кузов. Та вже за кілька хвилин зупинка! Цього разу в кущах поліціянти і прикордонники.
Юлія Галицька, прессекретар Подільського прикордонного загону:
Охоронці держрубежу з використанням безпілотника відслідкували рух вантажівки та зупинили її на околиці села Чорна Подільського району. Вантажний автомобіль марки "КАМАЗ", попри відсутності будь-яких умов для перевезення, був під верх забитий чоловіками.
А точніше - сорок вісім чоловіків! Прикордонники кажуть: це національний антирекорд. Усі з різних куточків України, віком від двадцяти одного до сорока восьми років. За спробу незаконно перетнути кордон їм доведеться постати перед судом.
Альона Лютницька, речниця Департаменту Стратегічних Розслідувань НПУ:
Як встановили поліцейські, зловмисники підшукували клієнтів через створену групу в телеграм-каналі, де обіцяли організувати охочим виїхати за межі країни міграційне вікно. За пасажирське місце на рейс до так званого Придністров'я ділки брали по сто п'ятдесят тисяч гривень.
До цього випадку сплеск кількості порушників від зими тримало Закарпаття. Там, двома мікроавтобусами, водії намагалися провезти до Угорщини тридцять вісім чоловіків! І знову ж таки не безкоштовно. Кожен платив за подорож від чотирьох з половиною до восьми з половиною тисяч доларів. Відтоді, намагаючись не попастися в руки правоохоронців, ділки у прикордонному регіоні вдаються до більш екстремальних схем. Ведуть клієнтів пішки, лісами та горами! Чим наражають на небезпеку.
Леся Федорова, речниця Мукачівського прикордонного загону:
Часто не підготовлені, не мають з собою їжі, води, просто елементарно втомлюються, виснажують і не беруть до уваги, що у горах дуже часто можна зустріти диких звірів.
А ці шестеро заплатили ділкам гроші, щоб перетнути гірську річку Тиса, руслом якої пролягає кордон з Румунією. У воду увійшли вночі, у рятувальних жилетах, але доплисти не встигли: усіх затримали прикордонники. І це ще можна назвати везінням. Бо ж випадків, коли така мандрівка закінчується фатально, суттєво побільшало!
Це гірська водойма і рівень в ній постійно змінюється. Тільки від початку цього року нами й нашими колегами з Угорщини та Румунії було виявлено майже два десятки тіл чоловіків. А від початку повномасштабного вторгнення ця цифра складає тридцять дев'ять втрачених життів.
І за такий фінал утікачі платять великі гроші. Тисячі доларів за обіцянки. Адже зазвичай організатори схем вивозять чоловіків до прикордонної смуги, запевнюють, що на кордоні все домовлено. Але за фактом - все зовсім не так.
Леся Федорова, речниця Мукачівського прикордонного загону:
Просто привозять людей у прикордоння, вказують їм напрям руху, забирають кошти, результат того, чи перетне людина, чи ні, їх не цікавить. І так само не цікаво, чи залишиться людина жива, чи ні.
Наразі так званих "ухилянтів" правоохоронці виявляють майже щодня. Затримують і організаторів злочинних схем. Тим, хто наважується нажитися на втікачах, загрожує вже не просто штраф, а в'язниця. Від трьох до дев'яти років. Днями на Одещині затримали керівника відділу міграційної служби. Той пропонував прикордоннику дев'ять тисяч доларів хабаря за те, щоб закрив очі на незаконне переправлення чоловіків за кордон.
На Львівщині свої схеми перетину кордону.
-То як, одним платежем він закинув? -Так. - Одним платежем просто і все? -Так. - Як переїде кордон, то мав би дати щось? - Я не знаю, то говоріть з мамою.
33-річний харків'янин, аби покинути країну, уклав фіктивний шлюб з жінкою з інвалідністю. За це віддав її матері сорок тисяч гривень.
Світлана Бурда, пресофіцер 7-го прикордонного Карпатського загону:
Пару було призупинено прикордонниками на кордоні. Чоловіка не випустили й відповідне інформаційне повідомлення прикордонники відправили працівникам Нацполіції.
Псевдоподружжя прикордонники Львівщини виявляють дедалі частіше. За такі послуги жінки беруть до дванадцяти тисяч доларів. Зазвичай пари, які вдають із себе закоханих, намагаються виїхати з України за кілька днів після укладення шлюбу. Правда виходить зовні, коли з підозрілими проводять співбесіди.
І чоловік, і жінка не можуть надати однакові відповіді на низку логічних запитань. Тобто навіть мету подорожі, буває, подружжя вказує різну. Можуть не знати року народження або звідки його дружина.
У таких випадках псевдодружинам також загрожує кримінальна відповідальність - правоохоронці кваліфікують їхні дії як незаконне переправлення осіб через державний кордон. А це передбачає покарання. Зокрема, й ув'язнення.