Курська операція: як західні експерти оцінюють наступ ЗСУ [ Редагувати ]
Майже в котлі. Частина російських військ на Курщині опинилася в оточенні.
Згідно з даними DeepState, Сили оборони перерізали сухопутне сполучення армії країни-агресорки з південним берегом річки Сейм. Через це російські формування тепер можуть винятково через понтонні переправи, оскільки ще раніше всі три основні мости в районі бойових дій у Курській області були знищені ЗСУ. Натомість і понтони росіянам наразі не допомагають: українські бійці не дають можливості армії рф відновити логістику та вийти з оточення, уже кілька разів успішно поціливши у ворожі тимчасові переправи.
Тож які цілі української армії в Курській області й чого чекати далі? Західні військові експерти підбивають проміжні підсумки наступу ЗСУ. Їхні думки зібрала наша міжнародна оглядачка Світлана Чернецька.
Наступ у Курській області вже досяг одразу кількох цілей, кажуть західні аналітики. Зганьбив путіна та його генералів, поповнив обмінний фонд, змусив Захід знову заговорити про винахідливість українців та здатність перехопити ініціативу в складний момент. А ще показав, що усі попередження путіна щодо неприпустимості бойових дій на території рф були лише лякалками.
Вільям Альберк, експерт з оборонних питань:
Цей наступ руйнує розрахунки Заходу. Бо путін від початку конфлікту казав, що не можна атакувати російську територію. Що це червона лінія, яка змусить застосувати ядерну зброю. Але, вочевидь, не так. І ніякої іншої ескалації теж очікувати не варто.
Геміш де Бреттон Гордон, полковник британської армії у відставці, екскомандир танку:
Усі розмови про ескалацію - нісенітниці. путін щодня говорив, що застосовуватиме ядерну зброю, але він не може цього зробити. І західні лідери мусять це зрозуміти й посилити успіх України в Курську дозволом застосовувати далекобійну зброю. Щоби нові здобутки можна було використати за столом перемов і повернути мир в Європі якомога швидше.
Західні експерти уже зрозуміли, що ЗСУ спробують втримати ці території. Принаймні, протягом певного часу. Про це свідчить характер операцій. Українці ефективно зупиняють російські колони з підкріпленням, б'ють по аеродромах та підривають мости через річку Сейм. Цим створюють ще більше проблем для ворога.
Геміш де Бреттон Гордон, полковник британської армії у відставці, екскомандир танку:
Ці удари по мостах дуже важливі. Бо це єдиний шлях для росії витіснити українців. Бо, зрештою, москві будуть потрібні танки й піхота, щоби відібрати цю землю. Не можна зробити таке лише за допомогою дронів чи ракет, потрібна фізична присутність. Росіяни зводять понтонні переправи, але це легкі цілі для українців. Тож зараз путін дуже обмежений в плані відповідей. Російські війська на західному боці цих підірваних мостів будуть відрізані й швидко використають свої запаси боєприпасів та підтримки.
Курський наступ довів, що країна-агресорка не має мобільних резервних військ, якими можна було б терміново залатати прорив. За словами експертів, перші 5 тисяч вояків перекинули безпосередньо з передової з непріоритетних напрямків. Попри те, що це забирає багато часу та незручно в плані логістики.
Крістофер Так, експерт зі стратегічних наук, лектор у Королівському коледжі Лондона:
Зараз там війська порівняно низької якості, бо кращі наступають в Україні. Росіянам дуже непросто зібрати сили навіть для того, щоби захистити землю, а не те що контратакувати. Нікуди не зникла проблема командування та контролю росіян. Вони - бюрократичні, недостатні та кепсько організовані.
Вільям Альберк, експерт з оборонних питань:
Для наступу потрібні сили. Для того, щоби росія зібрала військо, здатне відтіснити українські підрозділи, потрібен час і планування. А ми вже неодноразово бачили, що росія не дуже добре думає і вирішує на льоту.
Курська операція може змінити перебіг війни, кажуть аналітики. Бо рано чи пізно командуванню сил агресорки потрібно буде ухвалювати жорсткі рішення. Зокрема, з яких ще ділянок фронту забирати війська, а разом з ними - обладнання та боєприпаси. Наслідки цього наступу стануть відчутними не одразу, запевняють фахівці. Але найімовірніше, що у наступні тижні окупанти будуть змушені перекидати більш боєздатні частини з передової. Експерти Інституту війни вже помітили передислокацію підрозділів повітряно-десантних військ, які діяли поблизу міста Часів Яр.
Вільям Альберк, експерт з оборонних питань:
Навіть під час руху російських солдатів з передової, коли вони підходитимуть до кордону, українці зможуть напасти на них ззаду. росії доведеться змінювати поле бою, а це може відкрити нові точки для українського контрнаступу. Тобто вплине на весь театр бойових дій.
Геміш Де Бреттон Гордон, полковник британської армії у відставці, екскомандир танку:
Я не здивуюся, якщо відбудеться поштовх десь в іншому місці, бо це майже, як у комедії. Щойно росіяни кинуться в північно-східному напрямку, як щось інше станеться позаду них. І, можливо, це дуже розумна контррозвідка чи пропаганда українців. Але є відчуття, що ще одне вторгнення, на кшталт Курського, обов'язково відбудеться.
І взагалі цей наступ показав, що Україна може і вміє ефективно проводити атакувальні операції. І саме такий вигляд мав би контрнаступ улітку 2023-го, якби західні танки та зброю Київ одержав би вчасно. А військо противника не отримало вдосталь часу для побудови глибокого захисту.