В Ізраїлі профспілка оголосила страйк: яка причина [ Редагувати ]
Страйк профспілок та бійки з поліцією на незаконних мітингах. Ізраїль збурений через страту шістьох заручників. Нагадаю, терористи утримували їх в Секторі Гази майже рік. Громадянське суспільство вимагає від влади укласти угоду з хамасівцями, щоби звільнити решту - 101 бранця. Однак уряд Нетаньягу, попри тиск іноземних партнерів, намагається втілити свій силовий сценарій протидії бойовикам. У цій політичній грі навіть звернувся до москви.
Страйки, перекриття доріг, маніфестації. У понеділок життя Ізраїлю було паралізоване протестами. Жителі країни вийшли на вулиці, щоби змусити уряд вжити дій для звільнення заручників, захоплених під час атаки 7 жовтня. У полоні палестинських терористів досі перебуває 101 людина.
Міхаль Гадас Наор, жителька Тель-Авіва:
Я тут, тому що відчуваю, що уряд нехтує заручниками. Їм байдуже до заручників. Це жахливо, як вони там страждають, і ми повинні зробити все можливе, щоб допомогти їм. Їм потрібен наш голос, їм потрібно, щоб ми зупинили все і переконалися, що на столі є угода.
Новий виток обурення спричинила страшна знахідка. Напередодні, під час зачищання тунелю бойовиків у Газі, ізраїльські військові виявили тіла шести бранців. У понеділок поховали одного з них - 23-річного громадянина США та Ізраїлю Герша Голдберга-Поліна.
Ісаак Герцог, президент Ізраїлю:
Як людина, як батько і як президент держави Ізраїль, я хочу сказати, як мені шкода. Як мені шкода, що ми не захистили Герша в той темний день. Як мені шкода, що ми не змогли повернути його додому.
Багато ізраїльтян впевнені: цих та інших бранців можна було б звільнити, якби уряд Біньяміна Нетаньягу таки уклав з Хамасівцями угоду про припинення вогню в обмін на повернення заручників. Через це найбільші профспілки закликали усіх приєднатися до загальнонаціонального страйку в понеділок. Але їх підтримали не всі. Тож на роботу не вийшли працівники аеропорту Бен-Гуріон, транспортники, лікарі та працівники держсектору. Зі стихійними акціями до протесту долучилися приватні компанії та громадські організації. Загалом близько 700 тисяч людей. Через сутички з поліцією заарештували понад три десятки активістів.
Поступливості в укладанні угоди щодо повернення ізраїльських заручників в обмін на перемир'я від уряду Нетаньягу вимагають і західні партнери. Вони вважають дії ЦАХАЛ в секторі Гази занадто жорстокими. Два тижні тому США вдалося схилити Нетаньягу до компромісу. Він, зокрема, передбачав часткове виведення ізраїльських військ з палестинського анклаву. Нині ж угода знову під питанням.
Біньямін Нетаньягу, прем'єр-міністр Ізраїлю:
Останніми днями, коли Ізраїль вів інтенсивні переговори з посередником у найвищих зусиллях досягти угоди, ХАМАС продовжує рішуче відмовлятися від усіх пропозицій. Навіть гірше, в той самий час він убив шістьох наших заручників. Хто вбиває заручників - не хоче угоди.
Ізраїль також пообіцяв жорстку відповідь за вбивство заручників. На цьому тлі у США заявили, що працюють над останнім варіантом угоди про звільнення заручників, і якщо її не вдасться втілити в життя, припинять миротворчі зусилля. А Велика Британія вирішила скоротити постачання зброї Ізраїлю.
Девід Леммі, міністр закордонних справ Великої Британії:
Уряд не є міжнародним судом. Ми не маємо і не можемо вирішувати, чи порушив Ізраїль міжнародне гуманітарне право, чи ні. Але за такого конфлікту, цей уряд зобов'язаний перевірити критерії ліцензування стратегічного експорту, якщо існує явний ризик того, що предмети можуть бути використані для вчинення серйозних порушень міжнародного гуманітарного права. Це не ембарго на постачання зброї. Воно націлене на близько 30 з приблизно 350 ліцензій для Ізраїлю на предмети, які можуть бути використані в поточному конфлікті в Газі.
Тим часом, як повідомляють західні ЗМІ, ізраїльський уряд відрядив посланця до москви, який проситиме кремль вплинути на хамасівців у питанні угоди. Попри те, що росія стала на бік терористичного угруповання у палестинсько-ізраїльському протистоянні. Окрім того, постпред Ізраїлю при ООН Денні Данон звернувся до Ради Безпеки з вимогою провести екстрене засідання щодо ситуації із заручниками. А ізраїльські військові продовжують операцію у Газі.