Іран передав балістичні ракети росії: чи буде відповідь на ескалацію [ Редагувати ]
росія отримала від Ірану сотні балістичних ракет. Таку інформацію, з посиланням на власні джерела в урядах, поширила низка авторитетних світових ЗМІ. Про такі плани двох диктаторських режимів ходили чутки ще з лютого, і от вони нібито взялися до постачань. Що це за ракети? На яку подяку Тегеран розраховує від москви? Та чи буде відповідь на ескалацію? Далі в нашому матеріалі.
Іран передав росії понад дві сотні балістичних ракет малої дальності для ударів по Україні. Про це останніми днями написала ціла низка світових ЗМІ, з посиланням на українські та західні джерела. Згадали це у своєму звіті й аналітики Інституту вивчення війни.
росія, ймовірно, використовуватиме надані Іраном балістичні ракети для націлювання на українську енергетику, військову та цивільну інфраструктуру протягом наступної осені та зими, щоби ще більше дестабілізувати українське суспільство та підірвати оборонно-промислову базу України.
За даними розвідок, Іран доправив до порту в Каспійському морі понад 200 балістичних ракет Фатх-360. Це ракети класу "земля-земля" малої дальності. Розробка 2022 року має супутникове керування. Радіус дії від 30 до 120 км, може нести 150 кілограмів бойової частини та атакувати зі швидкістю до 1360 метрів за секунду. Спеціалісти називають цю іранську зброю високоточною, швидкою та складною для перехоплення. Особливо в умовах України з обмеженою кількістю засобів ППО - "Петріот" та "SAMP-T".
Водночас в Інституті вивчення війни вважають, що це лише перша партія. Від 2022-го два диктаторські режими поглибили стратегічну співпрацю. У її межах Іран нарощує виробництво безпілотників і ракет. Натомість розраховує отримати від росії гроші для своєї економіки та сучасні винищувачі.
Придбання Су-35 могло б дозволити Ірану легше проєктувати повітряну міць, враховуючи, що нинішній іранський авіапарк застарілий і погано обслуговується. Іранські лідери окремо шукали підтримки росії в модернізації своїх кіберпотужностей і ракетно-космічних програм у рамках розширення військового співробітництва.
Розмови про передачу Іраном балістичних ракет росії точаться вже два роки. Хоча Тегеран усе заперечує. Тема вкотре порушувалася у лютому цьогоріч, але тоді Захід не побачив жодних ознак постачання. І ось у серпні ситуація змінилася. Українське МЗС уже вказало Іранові, що втілення цієї угоди з державою-агресоркою є порушенням статуту ООН та попередило про руйнівні наслідки для двосторонніх відносин. На Заході також говорять, що такі дії свідчитимуть про серйозну ескалацію та мають санкції у відповідь.
Ведант Патель, заступник речника Державного департаменту США:
Ми з нашими партнерами чітко дали зрозуміти - і на саміті G7, і на саміті НАТО цього літа - ми разом готові дати швидку та рішучу відповідь, якщо Іран просунеться у питанні передачі балістичних ракет. Це, на нашу думку, означає драматичну ескалацію підтримки Іраном агресійної війни росії проти України. Іранські офіційні посадовці також продовжують заперечувати надання будь-яких БПЛА росії, коли світ має очевидні докази.
росія вже застосовує проти України північнокорейські балістичні ракети. Але вони показали себе як неточні та низькоякісні. Виснаження власних запасів "Іскандерів" і змушує москву до пошуку іноземних аналогів для продовження повітряного терору. Тільки у серпні держава-агресорка атакувала нашу країну балістикою понад 60 разів.