МКС допомагає досягти справедливості: результати року роботи в Києві [ Редагувати ]
137 тисяч злочинів проти миру та людяності. Стільки зафіксували українські правоохоронці від початку повномасштабної війни. А отже, і вироків має бути не менше, на цьому наголосив Президент Зеленський.
Притягти злочинців до відповідальності має польовий офіс Міжнародного кримінального суду в Києві. Напередодні виповнився рік від дня відкриття в Україні найбільшого представництва МКС за межами Гааги. Якими є результати його роботи? Про наш шлях до справедливості - матеріал Євгена Лесного.
Ракетні удари по лікарнях і школах. Знищення житлових будинків та об'єктів енергетики.
Викрадення українських дітей.
Катування та розстріли військовополонених. Усе це воєнні злочини.
Роман Погорілий, співзасновник проєкту "Deepstate":
Так, московити вчиняють ледь не щодня злочини. Як не мародерство, так обстріли по цивільній інфраструктурі, цивільному населенню й тому подібне. Таких випадків більш ніж перебуває у публічному просторі.
Андрій Костін, Генеральний прокурор України:
Ми системно співпрацюємо з Міжнародним кримінальним судом. І готові надалі надавати всю необхідну інформацію, докази щодо цього підозрюваного та будь-яких інших злочинів росії, вчинених проти України та українців.
Перші слідчі Міжнародного кримінального суду прибули в Україну вже за півтора місяця після початку великої війни.
Андрій Костін, Генеральний прокурор України:
Ми налагодили співробітництво щодо навчання наших прокурорів та слідчих, тому що кожен злочин, який вчинений, ми не знаємо, може, на якому етапі ця справа буде передана в МКС. Або ці докази будуть використані в масштабі комплексних справ, які розслідує МКС.
Уже рік в Україні працює польовий офіс Міжнародного кримінального суду. Тож наступного дня після удару по лікарні "Охматдит" співробітники МКС були на місці злочину.
Карім Хан, прокурор Міжнародного кримінального суду:
Завдяки нашій постійній присутності тут, в Україні, завдяки підтримці уряду України, сміливості чоловіків і жінок, які працюють у різних українських установах, і людям з нашого офісу, ми змогли з'явитися тут протягом 24 годин. Бо ми були не в Гаазі, коли це все сталося. Наші юристи, наші слідчі прибули сюди вже вранці 9 липня.
Сам Міжнародний кримінальний суд створено ще 1998 року. Головна мета - покарання злочинців світового рівня.
Євген Крапивін, експерт з кримінальної юстиції Центру політико-правових реформ:
Спочатку створювалися трибунали під конкретні збройні конфлікти. Нюрнберзький трибунал, Трибунал в Руанді, Югославський трибунал. І МКС - це перша спроба створити один єдиний суд, який би мав юрисдикцію стосовно всіх збройних конфліктів. Навіть якщо держава не ратифікувала Римський статут, проте визнала юрисдикцію суду у себе на території, то його юрисдикція теж поширюється.
У полі зору МКС насамперед високопосадовці, які на державному рівні, зазвичай, захищені імунітетом.
Євген Крапивін, експерт із кримінальної юстиції Центру політико-правових реформ:
Президент, голова уряду, міністр закордонних справ. І ми якраз намагаємося побудувати такі стосунки з судом, що Україна розслідує такі дрібні злочини, там, де є рядові солдати, а все, що стосується політики самого командування й, наприклад, той самий "Охматдит", очевидно, це рівень вищого командування. Такі випадки ми максимального намагаємося віддавати суду.
Більшість ордерів на арешт за час діяльності МКС було видано вже після закінчення збройних конфліктів. Але не у випадку російсько-української війни.
Антон Кориневич, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України:
І ви знаєте, що наразі Міжнародний кримінальний суд проводить розслідування ситуації в Україні, і в рамках цього розслідування видав вже шість ордерів на арешт, наприклад, проти владіміра путіна, марії львово-бєлової, сергія шойгу, валерія герасимова, а також військових коблаша та соколова.
У тому, що співпраця з МКС має потужні результати - переконані й в Генпрокуратурі України.
Андрій Костін, Генеральний прокурор України:
І дуже важливо, що вперше в історії ордер на арешт отримав президент країни, яка є постійним членом Ради Безпеки ООН. Це дуже серйозний сигнал. Ми не маємо про це забувати.
І тепер виконати рішення Міжнародного кримінального суду й заарештувати путіна та інших воєнних злочинців росії мають там, де ратифікували Римський статут. А це сто двадцять чотири держави світу!
Ярослав Куц, адвокат:
У Міжнародного кримінального суду є функція судити. У них немає правоохоронної функції, у них немає функції затримання, у них немає інструменту такої, військові чи то поліція, які можуть виїхати й затримати.
У Монголії, яка ратифікувала Римський статут, минулого тижня не затримали путіна, коли той приїхав до них із візитом. А отже, порушили зобов'язання.
Антон Кориневич, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України:
Вона має бути відповідальною за це. Римський статут зобов'язує кожну державу, яка є членом Міжнародного кримінального суду, тобто і підписала, і ратифікувала Римський статут. Якогось каталогу чи алгоритму відповідальності в цьому контексті немає, тож будемо слідкувати, що в цьому контексті може вирішити Асамблея держави-учасниці у грудня цього року.
У Генпрокуратурі України не бачать великої трагедії у вчинку Монголії.
Андрій Костін, Генеральний прокурор України:
Така історія з Монголією - це тільки ще один доказ того, що ми робимо правильну роботу разом з МКС. Ви розумієте, до якої ступені путін намагається використати елементи політичного або геополітичного впливу, фактично принизивши Монголію як країну, яка його прийняла. Оскільки йому цей ордер на арешт та наше розслідування заважають.
Україна цьогоріч теж розпочала процес ратифікації та імплементації Римського статуту. І може стати 125 державою-учасницею МКС.
Євген Крапивін, експерт із кримінальної юстиції Центру політико-правових реформ:
У нас ратифікація триває, тому що у нас імплементаційний закон не набрав чинності, і ще мають бути ухвалені зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексу. Але дійсно Україна вказала, що 7 років його юрисдикція не має поширюватися на ймовірні злочини, які можуть бути скоєні українцями.
Ярослав Куц, адвокат:
росія залишається членом ООН, являється країною, яка входить в Радбез ООН. Якщо це стосується їхніх інтересів, то повірте, от якби ми сьогодні почали дію якраз Римського статуту на території України, то вже б завтра ми отримали величезну купу запитів безпосередньо до МКС.
Але поки що на міжнародному рівні розмова триває про злочини, які скоюють росіяни. І керівництво країни-агресорки, і її солдати.
Олексій Гетьман, військовий експерт, ветеран російсько-української війни:
Вони чудово розуміють, можна не розбиратися у всіх статтях, де розписується, що саме є злочин. Але таки на загал тортури та вбивство цивільного - це є злочин. І це не знати неможливо.
Україна від початку великої війни працює над створенням спеціального трибуналу щодо злочинів росії та її агресії проти нас.
Антон Кориневич, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України:
Ми переконані, що такий спеціальний трибунал має бути створений. Він жодним чином не заважає і не заважатиме Міжнародному кримінальному суду. Він буде знову ж таки додатковим до нього інститутом, механізмом. І робота, як я вже сказав, по створенню спеціального трибуналу триває.
А доки триває робота, ніхто не скасовував принципів роботи ізраїльської розвідки. Моссад ліквідовує злочинців по всьому світові, якщо ті не потрапляють у в'язницю.