рф не дотримується цінового максимуму на продаж нафти [ Редагувати ]
Продає нафту на чверть дорожче за встановлені ліміти. росія не дотримується цінового максимуму на продаж нафти, який раніше запровадили Євросоюз, країни G7 та Австралія. Відколи західні ринки для москви закрилися, найбільшим покупцем її нафти стала Індія. Саме туди вирушає найбільше танкерів, і 60% з них везуть нафту щонайменше на чверть дорожчу. Якось цьому протидіяти Нью-Делі не бажає, адже зацікавлений у дешевих поставках, нехай вони й дорожчі, ніж дозволено. Водночас проблеми для кремля на цьому не закінчилися. Що ще загрожує тамтешнім паливним магнатам - розбиралася Анна Басова.
75 доларів за барель замість встановлених 60. Усупереч санкціям Євросоюзу, G7 та Австралії росія продає власну нафту за завищеними цінами. Найбільший її імпортер нині Індія. Донедавна головною перепоною для морських перевезень були страхові компанії, яким заборонено надавати свої послуги танкерам, якщо ті везуть вуглеводні, придбані за більші гроші, ніж було встановлено. Та віднедавна Нью-Делі погодився: страхувати морські перевезення, що прямують до індійських портів, можуть і російські страховики, зокрема, 4 компанії, які тепер обслуговують більше половини російських вантажів до Індії.
Хардіп Сінгх Пурі, міністр нафти й газу Індії:
Якщо суб'єкт не під санкціями, немає жодних сумнівів у тому, що ми купуватимемо товар у найдешевшого постачальника. Зараз ми працюємо, щоб збільшити постачання до трьохсот мільйонів тонн на рік. І міркуємо, чи варто розширювати ще, приміром, до чотирьохсот п'ятдесяти мільйонів тонн.
Як боротися з тим, що росія оминає цінові обмеження на нафту, світовим лідерам ще належить вигадати. А поки європейські дипломати взялися за посилення санкційного тиску на численні дочірні компанії. Вони фактично реекспортують товари кремля всупереч заборонам. Нині їм усім також загрожують санкції, принаймні, таке ініціюватимуть у Брюсселі, пише "Файненшл Таймс". Поки ідеї пручаються окремі країни, адже йтиметься про скорочення певних статей доходу. Тим паче, що є гравці, які неохоче приєднуються до санкційного режиму.
Та розслаблятися москві зарано. Бо ж, окрім обмежень, на росіян навалилися судові позови. 19 паливних компаній із 11 країн позивалися проти "Газпрому", ніби той порушував газові контракти. Найбільша наразі вимога від німецького концерну, який раніше був чи не головним клієнтом російського енергетичного гіганта та навіть інвестував у Північний потік-2. Нині наполягають: за припинення поставок "Газпром" завинив їм 13 мільярдів євро. У червні цього року законність їхньої вимоги підтвердив і Стокгольмський арбітражний суд. Серед інших позивачів - компанії з Австрії, Фінляндії, Італії, Нідерландів, Польщі, Чехії, Словаччини, Болгарії та навіть нейтральної Швейцарії. Загальна сума претензій до "Газпрому" - вісімнадцять з половиною мільярдів євро. І це більше, ніж чистий дохід компанії від продажу блакитного палива на всі разом узяті зовнішні ринки, разом з Туреччиною та Китаєм.