На Дніпропетровщині розпочалася посівна: як погода вплине на врожай [ Редагувати ]
Засуха, якої аграрії не пам'ятають останні 20 років. На Дніпропетровщині у розпалі посівна озимих культур - пшениці та ячменю. Традиційний для цієї пори ріпак, через суху землю восени не зійде, кажуть хлібороби. На полях Криворіжжя побувала моя колега Олена Мендалюк. Вона дізналася, як погода вплине на майбутній урожай.
На Криворіжжі 900 тисяч орних земель. Цьогоріч відсотків 60 аграрії засіють ранніми зерновими. Чоловіки заповнюють контейнери пшеницею, а це за раз близько півтори тонни зерна.
Завантажуємо добрив 2 тонни, зерна беремо приблизно 3,5 тони й вистачає цього на 15 гектарів.
А за зміну Анатолій засіває близько п'ятдесяти гектарів угідь. Хлопець - тракторист у 4 поколінні.
Анатолій Олійник - тракторист:
І дід, і прадід був, і батько, і дядько, і ще ось другий дядько на ще одному тракторі, всі в агрофірмі працюють.
Посівна озимих культур, пшениці та ячменю, у розпалі, говорить Анатолій. І цього разу вона складна. Через засуху земля, наче камінь.
Анатолій Олійник - тракторист:
Земля зараз дуже суха. Важко лізуть в землю сашники, стираються запчастини, зерно тоже дуже складно розмістити на ту глибину, яку потрібно. Добавляється на сівалки тиск, він задавлює зерно на нужну глибину. Зараз сантиметрів 8.
Такої сухої землі аграрії не бачили останні років 20. Кажуть, намагалися засіяти озимий ріпак, обробили більше чотирьох тисяч гектарів, але він не зійде.
Олександр Фастовець, фінансовий директор агропідприємства:
Вже більше 3 місяців немає продуктивних осадків, тому, більш за все, рапс нам доведеться пересівати зерновими, тому що не буде сходів. Ми зазнаємо збитків по тих культурах, які вже будемо пересівати, бо були закуплені семена, були зроблені агрометеорологічні роботи. Зараз будемо працювати.
Збитки аграрії мають і від неврожаю кукурудзи та соняшника.
Олександр Фастовець, фінансовий директор агропідприємства:
Минулого року ми збирали в середньому 2,5 тони з гектара, то в цьому році півтори тільки, і так це йде по району і по області - соняшника. Кукурудзи є такі поля, ми їх перекультівірували, ми їх не збирали.
Через низький врожай на ринку збуту буде конкуренція, говорять аграрії. А тому проблем із продажем збіжжя не має бути.
Євген Євтушенко - начальник Криворізької районної військової адміністрації:
Більше тисячі у нас різних сільгосппідприємств. Різного об'єму. Основна культура, яка вирощується, це озимий ячмінь, пшениця, соняшник, ріпак. Зараз у нас працює своя зернова угода і ми бачимо, що з вивозом проблем нема. По дорогах їдуть великі вантажівки до порту.
Та власне за три роки роботи у воєнний час, аграрії кажуть, вже загартовані, готові до будь-яких сценаріїв. І робитимуть усе, аби тільки українці були з хлібом.