Підвищення податків: як це вплине на зарплати та бізнес [ Редагувати ]
Додаткові гроші на фінансування Збройних сил можуть збирати вже наступного місяця із наших із вами зарплат. У Верховній Раді пропонують підвищити військовий збір до рекордних 5%. А ще запровадити нові податки для бізнесу. По чиїх гаманцях збільшення зборів вдарять найбільше та чи очікувати нового стрибка цін? Ніна Коломієць дослідила тему.
Ця кав'ярня у спальному районі Києва запрацювала лише кілька днів тому.
Ми хотіли, щоб люди сюди просто по-домашньому приходили, сусіди потеревенити приходили.
Відкриття закладу збіглося з новиною про намір держави підвищити податки для ФОПів. Зокрема, Фізичні особи-підприємці І, ІІ та IV групи щомісяця платитимуть 10% розміру мінімальної зарплати, тобто 800 гривень. ФОПи ІІІ групи - 1% від доходу. Крім того, з нового року уряд зобов'язав їх знову сплачувати Єдиний соціальний внесок, який після початку повномасштабного вторгнення був не обов'язковим.
Загальна сума, може, не така й велика, але зараз у бізнесу чи не кожна копійка на рахунку.
Світлана, співвласниця кав'ярні:
Наприклад, оця сума 800 грн, яку мають сплачувати підприємці другої групи, вона не настільки, скажемо так, непідйомна. Звісно, для бізнесу одна зміна роботи бариста - це майже така сума, тобто сказати, що це для нас нічого не значить, це неправильно, це для нас платіж, серйозний платіж, дорівнює роботі однієї людини в одну зміну на нашому виробництві.
Законопроєкт про підняття податків нардепи вже підтримали у першому читанні - одне з найбільших у нашій країні, зауважують економісти.
Ілля Несходовський, керівник аналітичного напрямку мережі "АНТС":
Якщо підприємець, який працював, але певні були проблеми, там не було достатньо, він мав можливість не сплачувати єдиний соціальний внесок, але з 1 січня він буде змушений нараховувати єдиний соціальний внесок в розмірі 1760 грн і додатково сплачувати 800 грн, таким чином для них буде сума, яка сплачується до відповідно Пенсійного фонду і до бюджету складає 2560 грн, що в принципі, на мою думку, є достатньо вагомою такою сумою, яка може призвести до того, що окремі підприємства, зокрема, наприклад, першої групи, бо до першої групи відносяться ті люди, які працюють на базарі, а також ті, які надають побутові послуги, такі як, наприклад, ремонт взуття, одягу, перукарі тощо, то скоріш всього вони будуть зніматися з реєстрації.
Ще одна податкова новація - збільшення військового збору із півтора до 5 відсотків. Їх вираховуватимуть із зарплати кожного українця. Але цей податок тимчасовий.
Юрій Гайдай, старший економіст Центру економічної стратегії:
Якщо ми говоримо про військовий збір, то якраз по ньому уточнюється, що він буде чинний до завершення реформи Збройних сил України, як було вказано раніше в Податковому кодексі, цей військовий збір буде чинний лише до завершення воєнного стану і протягом певного строку після нього, до завершення року, в якому буде припинено воєнний стан.
Власники кав'ярні у Києві вирішили компенсувати цю суму коштом закладу, щоби не зменшувати зарплати працівникам.
Світлана, співвласниця кав'ярні:
Доволі важко знайти людину, яка буде працювати сумлінно на твоєму робочому місці. Ми прийняли рішення, щоб у наших найманих працівників збереглася та сама зарплата, на яку ми домовлялися, тому додатковий військовий збір ми будемо платити за них.
Однак не всі бізнеси можуть собі дозволити платити нові податки з власного гаманця - декому доведеться перекласти додаткові витрати на клієнтів.
Руслан Бельтюков, Президент Всеукраїнської асоціації керівників бізнесу:
При низькому рівні конкуренції швидше перенесуть на оплату клієнтів, при середньому рівні конкуренції буде перерозподіл здійснений, а при низькому рівні конкуренції швидше за все заплатять компанії, або частина змушена буде просто закритись і вийти з ринку.
Підвищення податків - вимушений захід, наголошують урядовці. Це один зі способів фінансування Збройних сил України. Наступного року воно збільшується на 500 мільярдів гривень. Додаткові кошти мають закрити 10 частину цієї суми.
Сергій Марченко, міністр фінансів України:
Податковий кодекс, який був підтриманий податковим комітетом, нас влаштує будь-яка редакція на даному етапі, яка дозволить нам зібрати хоч якийсь ресурс і отримати хоч щось як додаткові доходи в бюджет і на 24-й рік, і на 25-й рік.
Частину найбільш суперечливих пропозицій з урядового законопроєкту про підвищення податків викреслили, наголошують у профільному комітеті.
Данило Гетманцев, Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики:
Пропозиції Кабінету міністрів щодо оподаткування автомобілів, оподаткування нерухомого майна, оподаткування мобільного зв'язку, все всі ці пропозиції були на сьогоднішній момент відхилені, і залишився лише військовий збір та податок на банки. У нас в законопроєкті першому поданому Кабінетом міністрів була пропозиція про п'ятивідсотковий податок на продаж квартир, але ми від цього відмовилися.
Чи є альтернатива? Чи можна було б оминути підняття податків? Аналітики галузі наголошують один із засобів: посилити боротьбу з тими, хто працює в тіні та з хабарниками. Зокрема, з тими, хто наживається на потребах наших захисників. Лише за цей рік НАБУ склало обвинувальні акти щодо ста сімдесяти людей, які завдали збитків на понад 24 млрд грн.
Ілля Несходовський, керівник аналітичного напряму мережі "АНТС":
Корупція не стільки як спосіб збагачення, а як спосіб закриття оцих схем для того, щоб держава не втрачала ці кошти. За оцінками спеціалістів, там було 9 млрд економії коштів, тобто, іншими словами, потенціал однозначно тут є.
Та ці статті поповнення держбюджету навряд чи можна назвати швидкими. Адже розслідування та доведення провини кожного з хабарників у суді може тягтися роками. А гроші Збройним силам потрібні вже зараз. Ухвалити законопроєкт про підвищення податків у цілому у Верховній Раді планують уже наступного місяця. Тоді почнуть діяти й нові податкові норми.