Візит Зеленського до США: головні підсумки [ Редагувати ]
Американський візит української делегації на тижні, що минає, став однією з найбільш обговорюваних подій і в Україні, і на Заході. Ми постійно висвітлювали візит президента Володимира Зеленського у США, зокрема, і в прямому ефірі. А зараз час підбити підсумки та зробити головні висновки. Всі вони - в сюжеті нашого спеціального кореспондента у Сполучених штатах Дмитра Анопченка.
Навіть у наш час високих технологій закордонні візити та розмови тет-а-тет все одно нічим не замінити. В Офісі українського президента ще з довоєнних часів встановлена пряма лінія звʼязку із ситуативною кімнатою Білого дому, але є теми, які навіть по захищених каналах не обговориш - лише особисто. Нічим не замінити живі емоції, так би мовити "хімію" у стосунках. Тому ця американська поїздка української делегації - можливість не лише напряму і відверто переговорити з Байденом, але й встановити прямі контакти із командами обох кандидатів в президенти.
Філ Гордон - найближчий радник Камали Гарріс із зовнішньої політики, він, ймовірно, замінить Джейка Саллівана у Радбезі США, якщо у листопаді переможуть демократи. Гордон і Єрмак раніше вже зідзвонювалися, зараз буде прямий звʼязок.
Трамп взяв на переговори із Зеленським свого радника з міжнародних питань - Ріка Гренелла, ось його зафіксувала камера. За внутрішніми розмовами, саме Гренелл (дипломат і колишній глава національної розвідки) може стати новим Держсекретарем США, якщо в Овальний кабінет повернуться республіканці. З виборчою командою Трампа-кандидата у Києва толком і не було контактів, це перший. Тобто тепер теж є канал звʼязку напряму, без посередників, якщо, наприклад, таки доведеться обговорювати умови перемовин щодо закінчення війни, які в разі перемоги хоче організувати 45-й президент США. Щоправда, сумнівів щодо цього плану чимало, навіть у тих, хто входив до близького оточення глави держави.
Джон Болтон, радник президента США із національної безпеки (2018-2019):
"Якщо я тільки зможу зібрати Зеленського і путіна в кімнаті переговорів - я закінчу війну", - ще класичний Трамп. Бо це не можна ніяк перевірити чи підтвердити. Немає ж способу якось наперед зʼясувати, чи станеться так, чи ні. Це просто його слова: "Тільки я один це можу владнати".
А от щодо Камали й України - все навпаки, доволі передбачувано, прогнозує Болтон.
Джон Болтон, радник президента США із національної безпеки (2018-2019):
Якщо її оберуть - перший рік всі підходи будуть такі ж, як було під час адміністрації Байдена. Тому що так вже відбувалося, це те, що вона знає. Нові люди будуть у команді, точно виникнуть нові виклики, то ж з часом їй доведеться шукати нові рішення, але нешвидко.
Публічна зустріч із Харріс дала можливість уперше за весь час цієї президентської кампанії почути конкретику, що Камала (не як другий номер Байдена, а вже як кандидатка від демократів) думає й обіцяє щодо України. І для цього варто було домовлятися про переговори, бо від Харріс пролунало:
Камала Харріс, кандидат в президенти США:
Наша підтримка України непохитна. Я стояла пліч-о-пліч з Україною, продовжую стояти, і забезпечу, що Україна переможе в цій війні.
Цей виступ - не імпровізація, текст готувався апаратом віцепрезидента кілька днів, вичитувалося кожне речення, тому зроблена публічно обіцянка і слова про перемогу - це більш ніж серйозно.
Щодо Плану Перемоги, який Зеленський привіз до Вашингтона, то як сказав в коментарі для нашої програми стратегічний координатор американського Радбезу Джон Кірбі, із цим документом (він все також не є публічним) зараз ознайомлений і Байден, і його команда із нацбезпеки, якій президент США доручив бути на звʼязку із Києвом для обговорення кожного з пунктів. Тобто, пропозиції у Білому домі почули, далі буде діалог. Зокрема і за участі перших осіб країн ЄС (Байден збере їх у Німеччині 10-12 жовтня на черговий "Рамштайн", який під завісу його президентства проведуть на найвищому рівні). Так, за підсумками переговорів Байденом слова про "зелене світло" щодо першого пункту "Плану Перемоги" не пролунали. Щобільше, Білий дім ще до початку про це попередив, щоб не було зайвих очікувань.
Карін Жан-Пʼєр, речниця Білого дому:
Розмова, яку матимуть два лідери, буде на цю тему, але ми не очікуємо ніяких нових оголошень щодо цього конкретного кроку за підсумками зустрічі.
Але неофіційно чиновники Білого дому попереджали, що про згоду, навіть якщо вона зʼявиться (зараз чи, наприклад, із формулюванням "це стане можливим після виборів") все одно спочатку не говоритимуть вголос. Щоб не дати москві підготуватися. Тому відсутність чіткого "так" зовсім не означає, що цю червону лінію штати не перейдуть, як робили вже не раз. І на це натякають конгресмени.
Ліндсі Грем, сенатор-республіканець:
Україні не потрібні більше красиві заяви, їм потрібна зброя, яка змусить путіна вести перемовини. А це станеться лише у випадку, якщо військовим шляхом погіршити його позиції. Це ж не про те, щоб зайти в москву! Це про удари по військових цілях в росії, які заберуть у путіна перевагу на перемовинах.
Весь час цієї війни у випадку зі штатами працювало лише так: Україна заявляла про бажані кроки, лунали коментарі - мовляв, "це занадто, це неможливо". Потім обережні припущення, казали, "треба обговорити". Згодом Вашингтон таки давав "добро" на чергові постачання, нехай із запізненням. Саме тому про нові бажані кроки варто було сказати. Саме зараз і всім трьом. І Байдену, і Харріс, і Трампу.
Бен Ходжес, командувач військами США у Європі (2014-2018):
Ключове тут - зберегти принцип, що зʼявився два з половиною роки тому - "Нічого про Україну без України.