У Кривому Розі розгорівся скандал із військовим кладовищем: рідні бояться втратити могили воїнів [ Редагувати ]
Скандал навколо меморіального комплексу почесних поховань здійнявся у Кривому Розі. Поховання лише військовослужбовців там проводять з 22 року, але коли мова зайшла про втілення масштабного проєкту - думки матерів та дружин полеглих героїв розійшлися. І не лише через камінь, з якого пропонували зробити надгробок, а й через місце, де ховають Героїв? Чому? Розбиралася Олена Мендалюк.
Світлана - дружина загиблого військовослужбовця:
Коли мені зовсім погано, я приїжджаю до чоловіка і він мені дає сили.
Світлана часто буває на цвинтарі, де похований її чоловік-герой. Військовослужбовець Євген Ткаченко поліг у бою на Луганщині у 22 році.
Світлана - дружина загиблого військовослужбовця:
Він загинув у населеному пункті Білогорівка Луганської області. В них був штурм позицій, а потім їх артилерією накрили всім, чим тільки можна. І під час виконання бойового завдання він загинув. І я хотіла, щоб він був похований серед воїнів, серед своїх хлопців.
На початку повномасштабного вторгнення у Кривому розі створили на місцевому кладовищі окреме місце для почесних поховань. Тут захоронюють лише загиблих воїнів.
У 2023 році влада вирішила створити меморіальний комплекс. Та за якийсь час здійнявся скандал. Рідні полеглих захисників розповідають: проєкт не винесли ані на громадські обговорення, ані на конкурс. Кошторис - близько ста двадцяти мільйонів гривень. Тендери вже проведені.
Ірина Ковальова - мати загиблого військовослужбовця:
У серпні 23 року були результати торгів і потім спільнота, вибачте, вибухнула. Вибухнула тим, що нас так і не запросили. Нас не запитали, чого ми хочемо, які наше бачення, які наші пропозиції, адже, вибачте, тут у нас найцінніше. Це могили наших рідних.
Та найбільше близьких обурює те, з якого матеріалу хочуть створити комплекс - червоний граніт. Він, за проєктом, має бути усюди: від доріжок і до надмогильних хрестів.
Світлана - дружина загиблого військовослужбовця:
Мені дуже страшно, коли це місце сили зроблять у червоному кольорі. Я і так знаю, що дуже багато хлопців загинули. Знаю, що пролита кров, але я не хочу візуально кожен раз це бачити.
Окрім цього, усі могили можуть зрівняти, бо немає геодезичного висновку. Проти такого категорично виступають рідні.
Коли ми підходимо до могили мого чоловіка, ми можемо побачити, що край могили знаходиться, стосовно першої, на половині. Тобто в нас зміщення, 4 могили відстань, а зміщення близько метра. Я взагалі не знаю, де буде мій чоловік, чи на ньому будуть ходити, чи він буде весь залитий бетоном.
Де саме буде фактичне поховання рідних у меморіальному комплексі - із проєкту так само незрозуміло. Турбує це і дружину загиблого снайпера Тетяну Гору.
Тетяна Гора - дружина загиблого військовослужбовця:
Якщо вони будуть робити все по проєкту, все рівно, все під лінієчку, тоді я прийду на могилу, на пів могили мого чоловіка. А ті, що поруч, взагалі.
Рідні полеглих воїнів почали писати звернення, збирати підписи під заявами проти реалізації комплексу без урахування їхніх побажань. І можновладці ніби спершу й почали шукати компроміс, але...
Тетяна Резніченко - мати загиблого військовослужбовця:
Але найголовніша проблема, з якою ми намагаємося докричатися до нашої влади, а вони упорно не хочуть про це чути, це збіг намогильного пам'ятника із самою могилою.
Жваве обговорення триває близько року, розповідає голова криворізького об'єднання матерів загиблих військовослужбовців.
Наталія Король - голова ГО "Об'єднання солдатських матерів Криворіжжя" та ветеранів АТО/ООС":
У мене в організації батьки згодні з цим проєктом, який є, але є ж і не згодні, і їх не переконаєш.
Згоди так і не дійшли. Тому місцева влада наразі вирішила не споруджувати військовий меморіал.
Вікторія Третяк - голова постійної комісії з питань ветеранів, сімей загиблих, безвісти зниклих Криворізької міськради:
Буде побудовано лише паркан, каплиця, ритуальний майданчик, центральні флагштоки й замощення площі, а безпосередньо будівництво меморіалу самого з козацькими хрестами поки здійснюватися не буде.
На місці почесних поховань будівельники вже залили фундамент під капличку, майданчик для поховальної процесії, зараз готують основу під паркан.
- Ось тут, там і там ще не вирито, і там ще буде під паркан. - А постамент, тут буде? - Да. Ось там, бачите, круги, там тоже буде типу пам'ятника. - А капличка? - Ось там.