Нобелівську премію з фізики дали за дослідження нейромереж і розробку методів машинного навчання [ Редагувати ]

Лауреатами Нобелівської премії з фізики 2024 року стали американець Джон Хопфілд та британець Джеффрі Хінтон. Нагороду присудили за "фундаментальні відкриття та винаходи, що лежать в основі машинного навчання за допомогою штучних нейронних мереж".
Обидва лауреати займалися статистичною фізикою, ця робота зрештою і призвела до створення сучасних нейромереж, які широко використовуються у сфері машинного зору та інших галузях штучного інтелекту.
Згідно з прес-релізом Нобелівського комітету, Джон Хопфілд створив асоціативну пам'ять, яка здатна зберігати та відновлювати з даних зображення та інші типи шаблонів. Джеффрі Хінтон винайшов метод, який допомагає з ідентифікацією певних елементів зображення.
Хінтон використав мережу, розроблену його солауреатом, як основу для створення нової нейронної мережі - машини Больцмана. Вона здатна розпізнавати характерні елементи у заданому типі даних. Її можна використовувати для класифікації зображень або створення нових прикладів за шаблоном, на якому вона була навчена.
Хоч комп'ютери не вміють думати, машини тепер можуть імітувати такі функції, як пам'ять та навчання. Лауреати з цьогорічної фізики допомогли зробити це можливим. Використовуючи фундаментальні концепції та методи із фізики, вони розробили технології, які використовують мережеві структури для обробки інформації.
У 2018 році Джеффрі Хінтон разом з Йошуа Бенжіо та Янном Лекуном отримав премію Т'юрінга - найпрестижнішу премію в інформатиці, яку вручає Асоціація обчислювальної техніки. Нагороду їм дали "за концептуальні та інженерні прориви, що зробили глибинні нейромережі наріжним компонентом у обчислювальній техніці".
У 2023 році лауреатами Нобелівської премії з фізики стали П'єр Агостіні, Ференц Крауш та Енн Л`Юїльє. Вони були нагороджені за розробку експериментальних методів вивчення динаміки електронів.
Першими лауреатами Нобелівських премій у 2024 році стали Віктор Емброс та Гері Равкун. Нобелівський комітет присудив їм нагороду у галузі медицини та фізіології за відкриття мікроРНК.
9 жовтня нобелівський тиждень продовжить оголошення лауреатів премії з хімії, а 10 жовтня - з літератури.
11 жовтня в Осло назвуть лауреата премії миру, а 14 жовтня стане відомо, що цього року отримав премію з економіки пам'яті Альфреда Нобеля (її заснував Банк Швеції 1968 року).
У кожній категорії грошова частина Нобелівської премії складає 11 млн шведських крон. За поточним обмінним курсом, це трохи більше $1 млн.