Яблучні рекорди Буковини: як фермери долають труднощі [ Редагувати ]
Яблука не вродили. Українські фермери нарікають на поганий врожай. Цього сезону він нижчий за середній. Причин кілька: весняні приморозки, літня посуха і град. В деяких областях врожайність чи не в половину менша, ніж зазвичай. Найменші втрати на Закарпатті та Буковині. Там деякі виробники говорять навіть про рекорди. Ольга Лучек побувала на одному з фермерських господарств.
Людмила третій рік поспіль збирає яблука на фермерському господарстві. Каже цьогоріч усі плоди гарно налилися і врожай на дереві рясний. Кожне яблуко жінка зриває бережливо і кладе в ящик.
Людмила, збиральниця:
Їх треба рвати легесенько, з корінчиками, щоб гарно потім продати наш урожай, бо як будемо рвати скоренько, значить ми можемо яблучко побити, а ми рвемо помалесеньку, щоб воно було гарне.
Врожай вже зібрали. Залишився ще ось цей пізній сорт. Зараз саме обривають верхівки дерев.
Ганна, старша бригадирка:
Це "Айдаред", "Айдаред", це цей, що аж весною продається, більшість сорту ми позривали, оце залишився у нас "Айдаред" визбирати.
Заморозки навесні, спека влітку призвели до низької врожайності яблук. Але це господарство має додаткове обладнання. Як, приміром, протиградова сітка, системи для поливу та обприскування, щоб боротися зі шкідниками. Фермер Ігор Тодосійчук каже: весь рік важко працювали, щоб зберегти кожне дерево. У його садах більше десятка вибагливих сортів, серед інших - "Гала", "Джеромін", "Голден" та "Чемпіон".
Ігор Тодосійчук, голова фермерського господарства:
Технології треба, треба догляд, відповідно і полив як у нас є для того, щоб воно було крупне, гарне, щоб дерево було з такими зеленими листками, без них теж не буде, все це в комплексі дає гарний результат.
Ящики один за одним наповнюють яблуками. Врожай садівників тішить.
Ігор Тодосійчук, голова фермерського господарства:
Залишається тільки фінішна пряма по факту - це наш останній сорт, який збираємо, сорт "Айдаред", всі інші сорти вже в холодильнику і чекають на свого покупця. Взагалі врожай дуже гарний, понад 50 тонн з гектара. Це гарний показник.
Всі ці яблука підуть і на внутрішній ринок, і на експорт. А от фрукти, які пошкодив град, відправлять на переробку.
Ігор Тодосійчук, голова фермерського господарства:
Половина яблук було на землі. Дуже сильні ураження, било в червні, і воно до пуття навіть не росло, наскільки ви бачите, і це яблуко можна віддати тільки на переробку, у свіжому вигляді його ніхто не захоче споживати.
На цьому підприємстві можуть зберігати до 12 тисяч тонн врожаю. З яблук тут виробляють ще і крафтовий сік,
Василь Майданський, директор з виробництва соків прямого віджиму:
Відбираємо яблука тільки хорошої якості, калібр не відіграє роль, щоб не було дефектів, якоїсь гнилі, шкідників чи чогось такого, і тільки після того, як яблука відбракували, подаємо її на лінію, і далі починається процес перетворення яблука у натуральний сік.
У Чернівецькій області на сьогодні 25 тисяч гектарів садів і врожайність, попри природні умови, вдалося зберегти.
Ба більше за підрахунком фермерів, в ящиках вже більше яблук ніж торік. Тож, запевняють, вистачить фруктів і для регіонів, котрі потерпають від втрат і збитків.