Фінансова допомога від Заходу: чи закінчиться вона через рік [ Редагувати ]
Ще один аспект європейської допомоги - фінансовий. 35 мільярдів євро для України. Сума, яку обговорюють уже кілька місяців, а останній тиждень вона майже у всіх новинах. Це кредит від західного світу. І повертатимемо його не ми, а фактично росія. Гроші великі, і можуть суттєво допомогти Україні. Однак заморожені активи росії не єдине джерело для підтримки України.
Хто ще допомагає? Це грантові кошти, які надають безповоротно, чи кредити, які доведеться віддавати? І чи правда, що фінансова допомога західного світу за рік-два скінчиться? Відповіді на всі ці питання з'ясувала наша редакція.
Три роки тому наприкінці 2021 річний дефіцит держбюджету України становив менше як 167 млрд гривень. Уже у 2022 ця сума перевалила за 911 млрд гривень. Втриматися на плаву допомогли гранти й кредити.
Бюджет отримав трильйон і 40 млрд гривень міжнародного фінансування. 46% повертати не потрібно, левову частку від цієї суми надали США, а от решта - позичені гроші.
Уже у 2023-му сума зросла в рази - загалом як і потреби України. А в Міністерстві фінансів почали рахувати фінансову підтримку одразу в доларах.
42 млрд і 600 мільйонів доларів одержав український бюджет з-за кордону торік. Майже всі гранти надали США, інші партнери переважно допомагали пільговими кредитами.
Повної статистики за 2024 поки що немає, але в серпні у Мінфіні прозвітували про 24,5 млрд доларів США - це сума підтримки за 8 місяців, і 27% від цих коштів становлять гранти.
Однак уже у вересні почали з'являтися новини про припинення фінансової підтримки України.
У бюджетному комітеті Верховної Ради пояснюють: це не критично. І до таких ситуацій зазвичай готуються.
Роксолана Підласа, голова комітету Верховної Ради з питань бюджету:
Звісно, що бувають місяці, коли відбувається так званий касовий розрив, коли не надходить довгий час міжнародної допомоги, і в нас можуть виникати проблеми з ліквідністю казначейського рахунку. Тобто ми відчуваємо певні складнощі з оплатою видатків, які в нас заплановані в державному бюджеті.
Головне - це підтверджені домовленості. Зараз вони в України є. До кінця нинішнього року та на 2025 підтримку нам уже пообіцяли. Щоправда, кількість грантів усе-таки меншає. Адже їх надавали Сполучені Штати.
Ілля Несходовський, керівник аналітичного напряму мережі захисту національних інтересів ANTS:
У 2024 році дуже сильно здала підтримка від Сполучених Штатів Америки. Вона в частині, безпосередньо самому бюджету, є дуже низькою. І навіть ті затверджені форми допомоги, які були, вони недостатні. На цей момент лідером підтримки українського бюджету є Європейський Союз.
У 2025 третину від усієї іноземної допомоги Україна має отримати саме від ЄС. І більшість цієї суми - кредитні кошти, хоча є і гранти. Позичатимуть гроші й інші інституції: МВФ, Світовий банк та багато дрібніших кредиторів. Так, спільними зусиллями, бюджет на 2025 закриють.
Роксолана Підласа, голова комітету Верховної Ради з питань бюджету:
У наступному році в нас потреба у міжнародному фінансуванні складе 38 мільярдів доларів. Більше, ніж 38 мільярдів доларів, і це близько 50 відсотків усього нашого бюджету.
А от що робити у 2026? Поки що невідомо. Гарантована підтримка наразі невелика. Це 10 млрд доларів від МВФ та фонду ЄС Ukraine Facility. Тому голова комітету Верховної Ради з питань бюджету Роксолана Підласа наполягає на тому, аби розтягнути допомогу, надану у 2025. На два роки. Про всяк випадок.