Корупція у МСЕК: які статки мають представники медико-соціальної експертної комісії [ Редагувати ]
Столи, вкриті доларами. Пачки купюр. Рейди правоохоронців у медзакладах. І як наслідок - нові корупційні кейси. Які статки мають представники МСЕК і навіть прості лікарі? Як довго накопичували вони на десятки квартир і земельних ділянок, елітні авто та коштовності? Усе це з'ясовувала наша кореспондентка Ніна Коломієць. У її матеріалі й про ще один важливий момент: силу журналістського звернення, як і будь-кого з громадян, до антикорупційних органів. Дивіться наше розслідування.
Мішки з грішми, колекція ювелірних прикрас, а ще паспорт росії у сина! Майже пів мільйона доларів незадекларованої готівки днями знайшли правоохоронці в очільниці Миколаївської обласної медико-соціальної експертної комісії. За даними СБУ, посадовиця заробляла на ухилянтах. Наступного дня, після обшуків, ідемо спілкуватися з керівницею МСЕК.
Перед тим, як нас побачили, закрили на ключ двері. Я ж знаю, що ви там всередині. Ну, йдемо ще когось пошукаємо.
Кабінет головної лікарки замкнений, але від роботи вона не відсторонена.
- Вона взагалі сьогодні була на робочому місці? - Да, она была, проводила совещание.
А дехто з працівників, схоже, готовий застосувати силу, аби уникнути спілкування з журналістами.
- Не собираюсь даже говорить, не собираюсь. - Чому? - Без коментарів. - Будь ласочка. - Я працюю із секретними документами.
Працювати із "секретними" документами МСЕКам лишилося недовго. Численні порушення роботи комісій стали головною темою засідання РНБО цього тижня.
Володимир Зеленський, Президент України:
Система МСЕК має бути ліквідована. Повинна бути й персональна відповідальність та кадрові рішення.
Кадрові рішення не забарилися.
Віктор Ляшко, Міністр охорони здоров'я України:
Було прийнято рішення звільнити голову центрального МСЕК з державного закладу, звільнити керівників двох профільних науково-дослідних інститутів, які перебувають у сфері підпорядкування міністерства охорони здоров'я в Дніпрі та Вінниці. Плюс ми звільнили двох працівників Міністерства охорони здоров'я, відповідних структурних підрозділів.
Ніна Коломієць, кореспондентка:
Після скандалу з очільницею Хмельницької МСЕК Тетяною Крупою, у якої незадекларованою готівкою була забита вся квартира, під прицілом суспільства опинилися статки і її колег з інших областей. Виявилося, дехто навіть у декларації відверто зазначає - володіє купою квартир, будинків, земельних ділянок та дорогими авто.
Під Вінницькою обласною МСЕК кілька елітних електромобілів. Вартість кожного вимірюється у десятках тисяч доларів. Таке авто вказала у своїй декларації очільниця комісії Юлія Даниленко. Має ще один новенький позашляховик, а також великий будинок, квартиру, із десяток земельних ділянок, нежитлове приміщення! Окрім цього, веде підприємницьку діяльність.
- Доброго дня. Підкажіть, я можу поспілкуватися з Юлією Анатоліївною? - Її запросили сюди в облраду. Вона буквально, ви розминулися в три хвилини. - Пане Вікторе? Так? - Да.
У співбесіднику впізнаємо терапевта МСЕК Віктора Власюка, теж поціновувача дорогих авто і нерухомості. Крім основної роботи в комісії, має власний бізнес. В його декларації елітний електромобіль, ще два - записані на дружину-пенсіонерку. Також у чоловіка 3 будинки, з десяток квартир, стільки само земельних ділянок і два нежитлові приміщення!
Підкажіть, будь ласка, ми можемо із вами поспілкуватися? - Ну, можем, але не зараз. Я ж на прийомі. - Давайте знайдемо місце!
Поки лікар на прийомі, спілкуємося з відвідувачами. Олена переоформлює інвалідність своєму 18-річному сину - з дитячої на дорослу. Каже, від рішення комісії залежить, чи зможе отримувати дорогі ліки від держави.
Олена, жителька Вінниці:
Йому 18 років, і з дитячої інвалідності ми переоформляємо на дорослу. В нього язвенний коліт кишківника. І дуже дорогі препарати. Ми до 18 років, нам по рецепту видавали, наприклад, а зараз, кажуть, не знають, чи будуть так видавати. Я його одна виховую. Мені дуже тяжко купити ці препарати. І коли інвалідність є, то можуть давати по рецептах. А якщо немає. Просто дуже переживаю, щоб ця інвалідність була. Тому що дійсно без цих препаратів він жити не може.
У Олега був інсульт, тривале лікування, реабілітація. Йому досі важко ходити й говорити. Але у встановленні інвалідності чоловіку відмовили.
Олег, житель Гайсина:
Ішемічний інсульт головного мозку. А обласна комісія визнала здоровим. Це друга. Повторна і відмова пішла. Я не знаю, чи це писати заяву йти. Зараз військкомат і зразу на війну. А по состоянію здоров'я, я не знаю, як?
Тим часом до нас підходить колега лікаря-багатія.
- Хочете поспілкуватися із... - Хочемо. З Віктором Васильовичем. Хочемо і з Юлією Анатоліївною теж. Але я так розумію, її вже не буде? - З вами не будуть спілкуватися. - Це його персональна відповідь через вас? - Всьо. Тоді, будь ласка.
Після нашого звернення можливі порушення працівників МСЕК шукатимуть фахівці Нацагентства із запобігання корупції.
Сергій Гупяк, заступник Голови НАЗК:
Національне агентство відпрацьовує 800 повних перевірок, серед них є і члени, і голови лікарських комісій, тому робота над цим на цьому напрямку проводиться. Іншим же способом потрапити в поле зору національного агентства є якраз і звернення, журналістські розслідування, в тому числі звернення громадян щодо тої чи іншої особи.
У Міністерстві охорони здоров'я ще одне радикальне рішення.
Віктор Ляшко, Міністр охорони здоров'я України:
До кінця цього тижня ми приймемо розпорядження Кабінету Міністрів України, яке в нас ліквідує центральну МСЕК.
Саме цей орган, Центральна медико-соціальна експертна комісія, виносив остаточне рішення у спірних питаннях щодо інвалідності. В офісі Генпрокурора кажуть: члени цієї комісії здебільшого ставали на бік своїх колег.
Надія Максимець, речниця офісу Генерального прокурора:
З початку повномасштабного вторгнення не лише в цьому році, але й у 22-му і у 23-му проводились заходи щодо викриття корупційних схем отримання, особливо чоловіками призовного віку, інвалідностей, до Центральної МСЕК було скеровано понад 18 000 медико-експертних справ, у понад 1500 таких справ наразі триває перевірка, 66 прийнято рішення про їх скасування, і відтак, посадовим особам МСЕК, які ухвалювали такі рішення, повідомлено про підозру, але 16 000, навіть більше 16 тисяч таких справ, залишено в силі центральним МСЕК. Попри те, що направлялися ці справи саме з урахуванням того, що вони були вилучені в межах кримінальних проваджень щодо організації схем ухилення від мобілізації.
Василь Тимощук, голова Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії:
Я не можу коментувати президента, чесно кажу. Не можна скидати все, зокрема, на медицину і на МСЕК.
Це Луцьк, Волинська обласна МСЕК. Попри те, що структуру на державному рівні вирішили ліквідувати, усі експерти на роботі.
- Ви зараз маєте чорнобильську групу? Так? - Так. Ковтання, жування, ковтати тяжко.
Нині деякі засідання комісії відбуваються під наглядом правоохоронців.
Василь Тимощук, голова Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії:
З нами працює зараз Служба безпеки. Служба безпеки буває присутня і на комісіях. Ну, сьогодні в нас, наприклад, Чорнобиль, то їм, вони дивляться, 25-50, 25-60, чоловічої статі.
Василь Тимощук головує у МСЕК ось уже понад 20 років. Нещодавно, розповідає, потрапив під перевірку правоохоронців через декларацію. У ній записав аж пів сотні об'єктів нерухомості.
- Що то за 50 об'єктів? - Я не знаю. Правоохоронні органи перерахували, то 22 знайшли тільки.
У власності пана Тимощука, згідно з документом, найбільше земельних ділянок, кілька будинків, телятники, свинарник, склади та швейні цехи. Переважно, у його рідному селі Олешків - на Франківщині.
Василь Тимощук, голова Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії:
Я успадкував паї по родині мами, і так дальше, так дальше. Їх там щось шість чи сім, і плюс там ділянки є, наприклад, 25 соток, 50 соток. Це не все разом. Городи називається. У двотисячних роках там шостому, десятому - я це все задекларував. Якби не вписав - проблема, вписав - так само проблема.
Тотальна цифровізація і кластерні лікарні замість МСЕК, такі зміни анонсують у Міністерстві охорони здоров'я. Орієнтуватимуться на досвід Естонії та Німеччини. Рішення про встановлення інвалідності медики ухвалять на підставі даних з електронної системи охорони здоров'я. Усе, щоб хабарникам було все складніше, а пацієнтам - легше. Завершити реформу мають уже до кінця року.