Саміт БРІКС завершився: чи досягла росія своєї мети [ Редагувати ]
Проти України не об'єдналися, від долара не відмовилися, антизахідним блоком не стали. Саміт країн БРІКС завершився нині в Казані. Протягом трьох днів члени блоку та охочі туди вступити намагалися довести: з глобальним Півднем слід рахуватися. Утім, з очевидних і завуальованих цілей досягнути не вдалося жодної. І це свідчить про дипломатичний провал, вважають в українському МЗС. БРІКС, що позиціонує себе як економічне об'єднання, не зміг відмовитися від долара. І це не єдина внутрішня суперечка, що не дозволяє гравцям об'єднатися. Чому чергова спроба путіна створити альтернативу західним блокам провалилася? І як цим може скористатися Україна? Розбиралася Анна Басова.
Лідери країн, з яких і утворилася абревіатура БРІКС, а це Китай, Індія та ПАР - прилетіли у перший день саміту. Кожного зустріли з належними почестями.
Долучилися й чимало позаблокових гравців з Азії та Африки. Тут і президенти Таджикистану, Ірану та В'єтнаму, Білорусі та Азербайджану, а ще Єгипту та Ефіопії.
Неприємним сюрпризом для України та західних союзників стала участь у саміті Антоніу Гутерреша. Світові медіа миттю облетіли кадри, як він смакує коровай з рук дівчини у кокошнику та тисне руку російським делегатам.
Неправильний вибір, який шкодить репутації ООН - так назвали поїздку Генсека до агресора у Києві. Тим паче, що кілька місяців тому їхати на Глобальний саміт миру до Швейцарії, організований Україною, Гутерреш відмовився. Аналітики вважають: пояснення такої поведінки слід шукати у фінансовій площині.
Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:
Китай має достатньо великий вплив, наприклад, серед африканських країн, він може навіть на цьому рівні організувати якісь голосування, які не сильно сподобаються Генсеку. Плюс ці організації, вони ж платять гроші до бюджету ООН, і Гутерреш дуже боїться без цих грошей залишитися. Саме тому він на цей саміт приїхав.
Саме Китай і виніс на порядок денний питання, якого путін усіляко намагався уникнути. Не називаючи війну війною, Сі Цзіньпін все ж нагадав: у мирі Глобальний південь зацікавлений. І досягати його слід не активізацією бойових дій і атак на мирне населення.
Сі Цзіньпін, глава КНР:
Українська криза затягується. Китай і Бразилія разом з іншими зацікавленими країнами глобального Півдня створили Групу друзів миру. Ми дотримуємося трьох принципів: не дати бойовим діям розійтися за межі наявного фронту, не ескалювати конфлікт і не роздмухувати вогонь.
Нарендра Моді, прем'єр-міністр Індії:
Ми тримаємо регулярний контакт щодо поточного конфлікту росії з Україною. Індія вважає: проблему слід залагоджувати мирно. У всіх наших зусиллях - пріоритет гуманності, ми готові надати будь-яку допомогу в майбутньому.
Особлива увага прикута до президента Туреччини Реджепа Ердогана. Серед присутніх - це єдиний член НАТО та один з небагатьох, хто відкрито каже про український Крим і повне відновлення територіальної цілісності України. Водночас у вересні заявив: Туреччина крокуватиме до БРІКС.
Ігор Рейтерович, політолог-міжнародник:
Позиція Ердогана - це позиція дуже цинічного такого лідера країни, яка намагається просто заробити на всьому. Але от політично Ердоган, звичайно, взагалі не розглядає БРІКС як якийсь військово-політичний союз, тому що Туреччина член НАТО. Але БРІКС його цікавить як ресурсна база і як ринок збуту для своїх товарів.
Через чималі внутрішні розбіжності БРІКСу не вдасться стати антизахідним блоком - про це ще до початку саміту писало видання "Блумберг". Підсумки саміту вкотре це проілюстрували. Як мінімум, відмовою прийняти до своїх лав Туреччину. Її вступ заблокувала Індія за хороші відносини з Пакистаном.
Джим О'Нілл, колишній головний економіст Goldman Sachs, автор терміну "БРІКС":
Якщо вони серйозно націлилися поглиблювати економічну співпрацю, чому б їм не зменшити тарифи у взаємній торгівлі? Особисто я почну сприймати групу БРІКС серйозно тільки тоді, коли побачу, що вони домовляються про вигідні для себе речі, а не протистоять одне одному і не конкурують за вплив.
Такою спробою можна було б назвати заяви про створення спільної фінансово-розрахункової системи. Яка б зменшила залежність економік глобального Півдня від долара. Та відмовлятися від американської валюти в розрахунках не схотіли щонайменше три держави-засновниці БРІКС - Індія, ПАР та Бразилія. Остання, до слова, прийматиме за місяць саміт G-20. Відтак, протистояти західним економікам їй невигідно. Підсумковий документ саміту, так звану Казанську декларацію, російське МЗС оприлюднило напередодні. Українському питанню присвятили 36-й пункт. Ані поважати суверенітет України, ані вивести російські війська учасники не схотіли. Але й прямої підтримки агресії москви в документі немає. Натомість є заклики до миру. І це, вважають в українському МЗС, свідчить про чергове дипломатичне фіаско кремля.