У Києві відкрили фотовиставку на підтримку полонених журналістів [ Редагувати ]
Більше як 30 українських журналістів перебувають в російському полоні. Таку статистику навели в Національній спілці журналістів України. До Міжнародного дня боротьби з безкарністю за злочини проти журналістів там презентували виставку фотокартин. Роботи фотографа Євгена Зінченка бачили й мої колеги.
Ви бачите його рука, три пальці, це якраз те, що усередині нього. Вона така дуже темна ця фоторобота, і це каже про те, що він переживає дуже темні часи в його житті.
Олена описує фотокартину, присвячену її чоловікові – журналісту Сергію Цигіпі. Його вже понад 2 роки росіяни незаконно утримують у своїх тюрмах. На початку повномасштабного вторгнення Сергій боровся на інформаційному фронті й волонтерив. Під час чергової поїздки на окуповану частину Херсонщини зв'язок з ним обірвався.
Олена Цигіпа, дружина журналіста Сергія Цигіпи:
Він повинен був завезти ліки й зайти ще до моєї мами. Його затримали на блокпості Північнокримського каналу. Після того, як ми були на мітингу в Новій Каховці, проукраїнському мітингу, то Сергія вперше попередили, що на нього відкрито полювання. Він якийсь час переховувався у друзів, у знайомих, а потім перестав. Він зрозумів, що все одно це станеться.
Сергія викрали та вивезли в Крим. Там засудили до 13 років позбавлення волі, звинуватили у "шпигунстві" та протидії так званій "СВО". Нині чоловік відбуває покарання у колонії в Рязанській області. Дружина каже: на зв'язок Сергій виходить рідко - дізнатися, як він там – майже неможливо.
Олена Цигіпа, дружина журналіста Сергія Цигіпи:
Він написав мені листа в червні, і буквально на минулому тижні. До нього приїхав адвокат, і завтра він також буде там у нього в колонії вирішувати якраз питання зв'язку, листування. Ми з вами розуміємо, що всі листи підлягають цензурі. То він мені нічого такого не писав. Єдине, що він попросив організувати йому бандероль книжкову, кросворди, сканворди.
Загалом росія незаконно утримує понад 30 українських медійників - звітують у Національній спілці журналістів України. Щоб підтримати колег, презентували фотовиставку "Об'єднані серця сімей зниклих безвісти". Автором 10 фотокартин став український фотограф Євген Зінченко. Каже: працював над їх створенням понад 3 місяці.
Євген Зінченко, автор фотографій:
Спілка журналістів мені надала портрети журналістів. І я вже за допомогою ще інших кадрів, саме кожну роботу робив так, щоб показати більші сенси. Я робив так наче багато екранів для того, щоб показати, що про це треба казати всюди.
Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України:
Вона дозволяє легше, особливо для міжнародної аудиторії, привернути увагу до доль полонених журналістів. Це не статистика, це не загальні якісь тексти, це не загальні біди, яких, на жаль, дуже багато. Але це людське горе, це журналістське горе.
Ув'язнення цивільних в умовах війни за Женевською конвенцією - це злочин. Водночас не існує дієвих механізмів, як повернути журналістів на Батьківщину. Якомога ширший розголос, можливо, допоможе повернути додому заручників кремля - сподіваються організатори. Виставку "Об'єднані серця сімей зниклих безвісти" презентували в Брюсселі. Тепер фотороботи з портретами українських журналістів можна відвідати в Києві, у приміщенні Національної спілки журналістів України