Букерівську премію отримала Саманта Харві за роман "На орбіті" [ Редагувати ]
Британська письменниця Саманта Харві була відзначена Букерівською премією за роман "На орбіті" (Orbital). Про це повідомив голова журі письменник та скульптор Едмунд де Ваал на церемонії у Лондоні.
Роман, що складається лише зі 136 сторінок. У ньому читачеві пропонується побачити Землю та її проблеми очима шістьох космонавтів на борту Міжнародної космічної станції, серед яких двоє росіян Роман та Антон, італієць П'єтро, японка Чи, британка Нелл та американець Шон.
"На орбіті" став п'ятим романом у бібліографії Харві. Його події відбуваються впродовж доби, в ході якої космонавти спостерігають за сходами і заходами Сонця і милуються льодовиками, вершинами гір і хвилями океанів.
"Крихкість людського життя наповнює розмови космонавтів, їхні страхи, їхні мрії. Перебуваючи дуже далеко від Землі, вони як ніколи ясно відчували себе її частиною, чи захисниками", - йдеться в описі твору на сайті премії.
Роман, який переміг, лише на чотири сторінки довший за найкоротшу книгу, яка коли-небудь удостоювалася Букерівської премії. Цей рекорд досі належить твору "У відкритому морі" (Offshore) англійської письменниці Пенелопи Фіцджеральд (1916-2000). Вона була удостоєна премії у 1979 році.
Харві стала першою жінкою, яка відзначена цією престижною літературною премією з 2019 року. Раніше в інтерв'ю радіостанції ВВС Radio 4 вона розповіла, що ідея роману прийшла до неї під час пандемії коронавірусу.
"Я писала про шістьох людей, замкнених у консервній банці. Мені здавалося, що в цьому є щось спільне з нашим досвідом ізоляції, коли не було можливості втекти один від одного і дістатися інших людей", - розповідала Харві.
У короткому списку претендентів на престижну літературну нагороду також значилися американець Персіваль Еверетт з романом "Джеймс" (James), австралійка Шарлотт Вуд із книгою "Молитва в кам'яному мішку" (Stone Yard Devotional), канадська поетеса та письменниця Енн Майклс та її роман"На руках" (Held), американка Рейчел Кушнер за "Озеро творіння" (Creation Lake) та голландська письменниця Яель ван дер Вуден за роман "Зберегти" (Safekeep).
Букерівська премія, одна з найпрестижніших літературних нагород в англомовному світі, була заснована у 1968 році. Вперше вручення нагороди відбулося у 1969 році. До 2013 року премія присуджувалася автору, який проживає в одній з країн Співдружності націй, Ірландії чи Зімбабве. Пізніше журі дозволило претендувати на нагороду письменникам з інших країн за твір, написаний англійською мовою та опублікований у Сполученому Королівстві.
Крім премії, Харві також отримає грошовий приз у розмірі 50 тис. фунтів ($65 тис.). Торік лауреатом нагороди став ірландець Пол Лінч з романом "Пісня пророка" (Prophet Song).
Нагадаємо, алжирський письменник Камель Дауд став лауреатом Гонкурівської премії за 2024 рік.