Україна відзначає День Гідності та Свободи: хронологія подій [ Редагувати ]
В Україні 21 листопада відзначають День Гідності та Свободи. Свято встановлено указом президента 13 листопада 2014 року на честь двох визначних подій в історії країни — Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року.
Цей день став спадкоємцем свята Дня свободи, яке відзначалося з 2005 по 2011 рік 22 листопада на честь Помаранчевої революції. У 2011 році президент Віктор Янукович скасував День свободи, об’єднавши його з Днем Соборності.
Революція Гідності почалася 21 листопада 2013 року протестами на Майдані Незалежності в Києві у відповідь на рішення тодішньої влади припинити курс на євроінтеграцію. Спочатку на акцію вийшли кілька сотень осіб, але вже 24 листопада їхня кількість зросла до понад ста тисяч.
На відміну від Помаранчевої революції, Революція Гідності супроводжувалася значними жертвами: понад сто осіб загинули, а більше двох тисяч отримали поранення. Навесні 2014 року ці події переросли в збройну агресію Росії, яка окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей.
Цьогоріч День Гідності та Свободи проходить у розпал повномасштабної війни, що триває з 24 лютого 2022 року. Україна продовжує боротися за свою свободу та незалежність.
У Києві та інших містах заплановано заходи, присвячені цьому дню. Зокрема, відбудуться виставки, екскурсії, публічні дискусії та науковий форум "Революція Гідності: на шляху до історії". У столиці проведуть міжконфесійну молитву за Україну та її захисників, пролунає Дзвін гідності, а також відбудеться покладання квітів до портретів Героїв Небесної Сотні та запалення лампадок на їхню честь.