Удари по рф ракетами "ATACMS" та "Storm Shadow": як Україна буде використовувати зброю [ Редагувати ]
Україна нарешті має дозвіл на використання далекобійних ракет. Однак запізнілий. Про що кажуть ряд іноземних аналітиків. Західна преса пише, що цих ракет ще й критично мало. Як Україна буде використовувати "ATACMSи" і "Storm Shadow"? Мої колеги з'ясовували.
Більше 10 ракет "Шторм Шедов" влучили в командний пункт на Курщині. Це відео публікують українці, про атаку "Шторм Шедов" заявляють росіяни. Однак на офіційному рівні жодних підтверджень.
Рустем Умєров, міністр оборони України:
Ми використовуємо всі засоби для захисту нашої країни, тому не будемо вдаватися в подробиці.
Під вогнем населений пункт Мар'їно. Ймовірно, санаторій, який підпорядковується президенту рф. На його території нібито має бути підземний командний пункт. Від цього населеного пункту до українського кордону - 50 кілометрів. Дістати ціль можна було б й іншою зброєю, кажуть аналітики. Однак саме "Шторм Шедов" можуть пробитися у підземний бункер. Про наслідки атаки ворог звісно ж мовчатиме. Та якою б вона не була - ситуацію на полі бою далекобійна зброя уже не змінить, вважають деякі аналітики.
Джеймс Ніксі, експерт з питань російської зовнішньої політики:
Це занадто мало і занадто пізно. Українці на програшній позиції зараз. Ракети "Storm Shadow" мають дещо більший радіус дії, але реальність така, що Україні в найперше потрібна саме кількість, а не якість чи радіус дії. Та дальність дії обох ракет достатня для того, щоб потрапити за лінію фронту і вразити російські інфраструктурні об'єкти, що призведе до припинення їх постачання на лінію фронту. Отже, фактична дальність кожної ракети не настільки важлива, як той факт, що Україна потребує їх у великій кількості та дуже швидко.
"Шторм Шедов" - британські ракети. У Лондоні атаку на об'єкт в Курській області теж не коментують, однак запевняють: Україні допомагатимуть скільки знадобиться.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
росія може відкинути свої війська і завершити цю війну завтра. Але до того часу ми будемо відстоювати те, що ми знаємо, що це правильно, для безпеки України та для нашої власної безпеки, і будемо підтримувати Україну тим, що потрібно, скільки потрібно.
Яку кількість саме "Шторм Шедов" має Україна і скільки отримає - прихована інформація. Однак західна преса пише: такого озброєння замало. І, можливо, навіть Великій Британії його бракує. Не краща ситуація з ATACMSами. Британське видання "The Times" вважає, що Україна має лише близько пів сотні таких ракет. І вони дуже популярні в усьому світі, тому Штати мають величезну чергу на нові ATACMSи. Українські аналітики теж намагалися рахувати кількість далекобійних ракет: і їхнє число коливається від двохсот до трьохсот одиниць, у кращому випадку.
Сергій Згурець, військовий експерт:
Можемо сказати, що загальна кількість ракет і SCALP/Storm Shadow, і ATACMS дорівнює кількості тих цілей, які рахувалися на глибині рф до 300 км. Інститут вивчення війни говорив про 250 різних цілей важливого значення, які вглиб 300 км можуть бути знищені з використанням цих далекобійних озброєнь. Слід розуміти, що використання таких ракет не повинно стати широким фронтом, мають бути чітко сплановані операції для отримання переваг на певних ділянках фронту.
У діапазоні 300 кілометрів від українського кордону Інститут вивчення війни нарахував сотні об'єктів. Це розвідцентри, військові академії та полігони, склади й ремонтно-технічні бази, комбінати та концерни російського оборонно-промислового комплексу. І лише частину з них діставали "HIMARS-и". Тому, за оцінкою Інституту вивчення війни, навіть невелика кількість "ATACMSів" та "Шторм Шедов" на озброєнні ЗСУ мають серйозно зашкодити ворогу.