Протести фермерів у Європі: як це стосується України [ Редагувати ]
Чергова блокада на польсько-українському кордоні. Щоправда, цього разу не проти українських товарів. Таким чином польські фермери хочуть змусити уряд зберегти цьогорічний сільгоспподаток на рівні 2023 року.
Друга причина - занепокоєння щодо підписання Європейським Союзом угоди про вільну торгівлю з південноамериканськими країнами. І протестують фермери не тільки в Польщі. Тож, що це за договір? І до чого тут Україна? Далі в нашому матеріалі.
Підпалене сіно, заблоковані перехрестя, супермаркети та урядові будівлі. У Франції з новою силою спалахнули фермерські протести. Агровиробники виступають проти угоди між членами Євроспілки та країнами Меркосур — Бразилією, Аргентиною, Парагваєм і Уругваєм. Що створило б найбільшу зону вільної торгівлі у світі.
Жером Фугасьє, фермер:
Угода з Меркосуром обмінює продукти, які ми виробляємо у Франції чи Європі, на їжу, яка, на мою думку, є нездоровою, неякісною і походження якої неможливо відстежувати. Як на мене, це слід заборонити, це не повинно потрапляти на нашу територію!
ЄС працював над створенням угоди 25 років. Її мета диверсифікувати продовольчий ринок і знизити ціни. Одна з претензій противників договору - неекологічність виробництва в Південній Америці. Але коли перемови, здавалося, вийшли на фінішну пряму, повстали французькі фермерські профспілки. Адже вимоги до агровиробництва в ЄС суттєво вищі.
Ерве Лапі, генеральний секретар профспілки фермерів:
Ми не можемо погодитися на переговори щодо такої угоди сьогодні, коли наше власне виробництво яловичини, курятини, цукру, етанолу, меду та кукурудзи підпадає під вимоги, які не будуть дотримані деінде, і таким чином ми стикаємося з величезним викривленням конкуренції. Тож ми говоримо "ні" імпорту, який не відповідає санітарним, екологічним і соціальним стандартам, яких ми самі дотримуємося у Франції та Європі.
Окрім того, французькі фермери стверджують, що навала дешевих харчів знищить місцеве виробництво. На знак протесту й блокують великі супермаркети, що торгують імпортними продуктами. Від них вимагають підвищити закупівельні ціни та знизити маржу.
Орелі Фабр, фермерка:
Сьогодні ми здатні виробляти продукцію у Франції, а супермаркети багато імпортують і роблять високі націнки на наші товари. Це є неприйнятним.
І хоч формально Україна у цьому протистоянні ні до чого, у своїх претензіях до уряду, протестувальники згадують і її. Адже укладена раніше угода про зону вільної торгівлі з нашою країною теж посилює конкуренцію.
Ян Гурдон, фермер:
Ми дізналися під час війни, що Україна є найбільшим виробником меду в Європі, найбільшим виробником птиці в Європі. Добре, але хто нас годував раніше? Ми бачимо, як ферми, компанії в регіоні Ланди закриваються одна за одною. Вони більше не можуть виробляти птицю. Чому? Тому що сьогодні ми імпортуємо.
Зі схожими претензіями проти подальшого розширення аграрних ринків ЄС на протести вийшли також бельгійські та німецькі фермери.
А польське "Ошукане село" взагалі вдалося до звичної практики, вкотре заблокувало пункт пропуску з Україною "Медика-Шегині". На їхню думку, це гідний спосіб показати владі, що і вони невдоволені угодою з Меркосуром. Щоправда, цього разу акція нечисленна і має тривати дві доби.
Нагадаю, майже рік спілки польських фермерів разом з представниками правої партії Конфедерація блокували українські кордони, щоб не допустити вивезення нашого зерна та іншої агропродукції. Протести призвели до посилення контролю та запровадженню винятків і квот до угод про Зону вільної торгівлі та митний безвіз між ЄС та Україною.