Шкода від антибіотиків: як правильно приймати ліки [ Редагувати ]
Антибіотики не діють. Для багатьох українців доволі сильні антибактеріальні препарати стають неефективними. Одна з причин - самолікування. Вживання пігулок про всяк випадок або без призначення лікаря. Медики наголошують: якщо не спинити таке ставлення до лікування, бактерії можуть виявитися сильнішими за людей. Що це означає для людства і як правильно вживати антибіотики - розкажемо в наступному сюжеті.
Майже два місяці тому шестимісячний Матвій переніс складну операцію. У лікарні "Охматдит" йому пересадили печінку.
Олег Годік, лікар-трансплантолог:
Матвійчик народився з вродженою вадою жовчно-вивідних шляхів, це коли є повна відсутність жовчно-вивідних шляхів і жовч накопичується в печінці. Це призводить до швидкого ураження печінки й до цирозу.
Донором стала мама. Катерина каже: у Мукачеві, де живе родина, правильний діагноз сину поставили не одразу.
Катерина Богаш, мама Матвія:
Він недоношений був, нас виписали з лікарні, сказали, що дитина здорова, жодних відхилень. Але вдома йому ставало все гірше, ми звернулися в клініку, зробили УЗД, лише тоді стало все видно.
Матвія лікували у кількох клініках. Як наслідок - ослаблений вродженими патологіями імунітет атакувала інфекція, проти якої навіть сильні антибіотики виявилися неефективними.
Олег Годік, лікар-трансплантолог:
Таке поетапне лікування не лише в нашому і в інших закладах призводить до того, що дитина отримує інфекційний статус лікарні, тому що є внутрішньолікарняна інфекція, яка живе лікарні, і ці мікроби вони досить потужні, вони не чутливі до антибіотикотерапії.
У Міністерстві охорони здоров'я пояснюють: проблема резистентності до антибактеріальних препаратів в Україні існувала і до війни. Зараз вона набула критичних масштабів.
Ігор Кузін, головний державний санітарний лікар України:
При лікуванні по деяких групах препаратів ми маємо ситуації, коли збудник або патоген, який не чутливий до цих препаратів, в 75% випадків до певних груп антибактеріальних препаратів. В Україні є певна специфіка, яка пов'язана з тим, що через військові дії ми маємо більші ризики швидкого розвитку антимікробної резистентності. І тут причин може бути декілька: це велика кількість поранених і циркуляція саме внутрішньо госпітальних інфекцій.
Ще одна причина, через яку антибіотики перестають діяти, полягає в тому, що люди нерідко нехтують правилами приймання пігулок.
Андрій Висоцький, лікар-анестезіолог:
Чудове важливе правило: не купувати без призначення лікаря - це перше, друге - якщо вам призначили, то допивати до кінця і повним курсом, а не стало легше і кидати напівдороги. І власне не промотувати це серед усіх підряд: "от мені допомогло може і тобі допоможе". Не можна! Це препарати, які не мають бути в широкому обсязі взагалі.
Щоб привчити людей не приймати антибіотики за власним бажанням, у Міністерстві охорони здоров'я працюють над оновленням національного плану протимікробної резистентності.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України:
Ми хочемо всі рецептурні препарати, які використовуються для лікування дітей, ввести до програми "Доступні ліки", в тому числі й антибіотики, але базові антибіотики першого рівня - для того, щоб стимулювати людей використовувати для лікування антибіотики виключно за призначенням лікаря, і саме ці базові антибіотики повинні бути реімбурсовані.
У маленького Матвія лікарі "Охматдиту" виявили резистентність до антибіотиків, стали шукати варіанти, як протистояти стійкій інфекції.
Олег Годік, лікар-трансплантолог:
Декілька раз робили ці аналізи для того, щоб визначити, саме яка комбінація антибіотиків надасть нам можливість стабілізувати інфекційний статус хворого. Якщо ми не знайдемо ключик до цього мікроорганізму, це може призвести до смерті.
У МОЗі застерігають: якщо швидкість поширення антимікробних резистентних штамів на території України не знизиться, вже найближчими роками приблизно кожен третій випадок пневмонії закінчуватиметься смертю пацієнта, 5 із 1000 жінок не виживатимуть після пологів. Серед хворих на туберкульоз зможуть вилікуватися не більше чверті.
Медики наполегливо радять не займатися самолікуванням, не встановлювати самостійно діагнозів та не купувати антибіотики за порадою друзів. Натомість важливо: за перших симптомів хвороби якнайшвидше звернутися до медиків й чітко дотримуватися плану лікування.