Встановлює сонячні станції: як буковинець розпочав бізнес завдяки "єРоботі" [ Редагувати ]
В умовах постійного ракетного тероризму росіян по енергетичній системі країни автономність як спосіб вистояти. Варіантів чимало: від генераторів до складних систем сонячних панелей та інверторів.
Буковинець Марін Кріган започаткував власну справу - встановлює сонячні електростанції. У рамках урядової програми "єРобота" підприємець отримав грант від держави у 250 тисяч гривень та закупив все необхідне обладнання.
Попит же на станції на тлі тривалих відключень та обстрілів обʼєктів критичної інфраструктури зріс. Відтак, охочих встановити їх чимало, тож роботи вистачає. Деталі у матеріалі Ольги Лучек.
У селі Годинівка за 25 кілометрів від Чернівців Марін Кріган встановлює сонячну станцію. Підприємець прогнозує: окупитися вона має вже за кілька років.
Зроблена під зелений тариф, яка має окупитися протягом трьох років, тут стоять 585 панелі.
Ця інженерна споруда 20 метрів завдовжки й 7 метрів завширшки. Потужність станції – 40 кіловатів. Її проєктуванням, встановленням та підключенням "зеленого тарифу" займається сам Марін.
Марін Кріган, підприємець:
Ми від’єднуємо панелі до захисту від перенапруги від сонячних панелей і захисту від грому, щоб не згоріли панелі, а тут ми ставимо захист від перенапруги через мережу, якщо з мережі буде велика перенапруга, воно все піде в землю, щоби був захист станції...
За понад два роки дії урядової програми "єРобота" у Чернівецькій області понад 700 підприємців отримали гранти на відкриття чи розширення власної справи. Марін Кріган першим на Буковині взявся встановлювати саме сонячні електростанції.
Любов Кожолянко, директорка Чернівецького обласного центру зайнятості:
Перший, хто зміг цю ідею втілити в життя, розробити, дуже у нього був цікавий і правильний без зауважень бізнес-план, він над ним дуже правильно попрацював, і відповідно банк йому поклав високу оцінку і наша команда. Цей грантер у нас вже має можливість за кошти гранту започаткувати свою власну справу.
Ідея створення таких станцій виникла у підприємця у 2021 році, коли він самотужки збудував для себе сонячну електростанцію. А далі спрацювало "сарафанне радіо" - спроєктував ще і для товариша, кума та сусіда. Згодом отримав державний грант і на 250 тисяч закупив необхідне обладнання та інструменти.
Марін Кріган, підприємець:
Ми придбали генератор, бур для свердління цих дір, для того, щоб побудувати ці станції, драбину, перфоратор, шурупокрути, щоб було чим працювати.
Самі ж власники цих станцій у збитку точно не залишаться - переконує Марін. І на відміну від "земних" джерел тепла й електрики, використання сонячної енергії не вимагає істотних витрат на видобуток, доставку та переробку.
Марін Кріган, підприємець:
Станція як працює, дає господарству скільки потрібно, а все інше продає державі по "зеленому" тарифу, по закону який діє до 2030 року, після ми думаємо будуть інші умови, але все одно держава буде купувати цю електроенергію від надавачів, від власників цих станцій.
У селі Годинівка на 5 подвір'ях вже встановили такі сонячні панелі.
Віорел Ботлунг, староста Годинівського старостинського округу:
Враховуючи критичний стан енергетики в Україні в результаті війни, враховуючи, що щорічно дорожчає електрика, це вигідно, бо це власна електроенергія, і уже люди будуть використовувати електричну енергію незалежно від мережі.
І кількість охочих щодня збільшується. А сам підприємець вже працевлаштував чотирьох людей, і свій бізнес планує розширяти.