Не лише фізична, а й духовна: як реабілітують бійців на Тернопільщині [ Редагувати ]
Реабілітація не лише фізична, а й духовна. У госпіталі на Тернопільщині, крім досвідчених лікарів, поранених військових реабілітують і медичні капелани. Духовні наставники підтримують і додають сил воїнам у відновленні. Нині на реабілітації у лікувальному закладі понад два десятки наших захисників. Як проходить лікування і чи планують повертатися на фронт - Ольга Лучек розкаже.
Вілу - 45. Чоловік із Колумбії, але пішов добровольцем боронити нашу державу. В одному із запеклих боїв у Нью-Йорку, що на Донеччині, зазнав вибухового поранення. Нині на реабілітації у госпіталі в місті Заліщики.
Віл, доброволець:
На мою думку, війна немає сенсу. Але ми маємо право як нація захищати свою ідентичність і свою територію, боротися за нашу свободу. Дуже добре ставляться до мене, лікування чудове, а люди тут такі сердечні й добрі.
Сусід Віла по палаті - 49-річний Павло з Чорткова. Він - зв'язківець. Повернувся з-за кордону, аби боротися за Україну. Але за два роки на фронті здоров'я погіршилося. Кілька тижнів тому зовсім не міг рухатися.
Павло, військовослужбовець:
З кожним днем мені стає краще, просто що, чому воно так сталося, я навіть не можу сказати, я кажу, це не бойове травмування, але тим не менше я на ліжку.
Швидше одужувати допомагає воїнам і повноцінне харчування. На кухні саме готують обід.
Олександра Януш, шеф-кухар:
У нас сьогодні на обід буде борщ з пампушками, макарони відварні з сардельками, салат з капусти, компот і хлібчик. Мені мурашки по тілі, бо то хлопці, які справді того вартують, стараємося, щоб їм і якісь фрукти, і кефірчик, і йогурт, яблучко, що можемо.
У залі фізичної реабілітації військовики старанно виконують кожну вправу. Незабаром приміщення планують розширити, а кожен пацієнт перебуватиме під пильним наглядом реабілітолога.
Анатолій Кноль, генеральний директор Заліщицького обласного госпіталю:
Появилося нове оснащення, це і столи для реабілітації, це і бігові доріжки, це підвісна система, і ті самі нові бруси реабілітаційні.
Зараз понад два десятки бійців відновлюються у госпіталі після поранень. Віднедавна у штаті з'явилася посада медичного капелана, який підтримує моральний дух воїнів. Є навіть молитовна кімната, там пацієнти проводять своє дозвілля.
Петро Стефанчук, медичний капелан Заліщицького обласного госпіталю:
Ми тільки можемо бути поруч, слухати, розраджувати, підтримувати, інколи пояснювати інколи просто мовчати, і у мовчанні є потреба, людина говорить, говорить, потім настає хвилина тиші, і бачиш сльози на очах в людини, яка просто внутрішньо переживає це все, ніби вона хоче щось сказати, ніби сама всередині говорить з собою.
62-річний Анатолій після бесіди з духовним наставником відчувае полегкість. На війні чоловік із 2016. Каже: здоров'я за ці роки геть погіршилося.
Анатолій, ветеран:
Хребет, ноги, все турбує, з мозками не все в порядку, все вилітає з голови, колектив тут хороший, відношення нормальне.
Майже 30 разів на реабілітації в цьому госпіталі й отець Михайло. Він - капелан із 2015 року. Бував на багатьох запеклих напрямках. Намагається підтримати побратимів навіть під час власного лікування.
Михайло Кільчицький, капелан:
Молюся тут кожен день обов'язково за наші Збройні сили, за Україну, тут кожної середи в капличці служиться молебень, ще приходить мій вихованець і разом служимо, вже на прохання людей в п'ятницю служиться сповідь і причастя.
Кожен захисник прагне якомога швидше відновитися, аби знову боронити рідну землю.