З в'язниці до ЗСУ: чому засуджені йдуть воювати проти рф [ Редагувати ]
Пів року минуло відтоді, як в Україні ухвалили закон, що дозволяє добровільну мобілізацію в'язнів. Протягом цього часу колишні засуджені відбули армійський вишкіл і вже показують непоганий результат на передовій. Але якщо РФ почала масово залучати цю категорію, то Україна робить це лише точково.
Як і чому українські в'язні йдуть воювати проти росії? Наш воєнкор Ігор Левенок на фронті познайомився з бійцями спецбатальйону "Шквал". Його матеріал далі.
Від тюрми та від війни не зарікайся!
Як колишні в’язні воюють у лавах Збройних сил?
Український "Шквал" проти російського "Шторму-Z".
Хто з арештантів долучився до війська і яка в них мотивація?
Тут, в окопах, немає "блатних" і немає "чортів". Ворожі кулі не вибирають. Тому важливо навчитися вести бій в різних умовах і не загинути. Як це зробити? Інструктор пояснює для них доступно.
Цей підрозділ створений для виконання завдань особливого призначення на гарячих напрямках фронту. Спецбатальйон "Шквал" у складі 28-ї бригади імені Лицарів Зимового Походу. Сформований здебільшого з колишніх в’язнів.
За цих хлопців, я скажу так, їхня основна мотивація - це доказати собі й іншим, що він не пропаща людина…
Микола колись і сам у кримінальних колах у дев’яностих мав прізвисько "Добрий". Тепер це армійський позивний. Чоловік каже: життя його докорінно змінила Революція Гідності. З Майдану пішов боронити Україну. Воює дотепер, і вчить цього колишніх в’язнів.
Микола, військовослужбовець 28-ї ОМБр:
За їхніми правилами є жорстка вертикаль влади. Якщо сказали вперед, то вперед! В нього нема такого, переді мною він ще може щось ляпнути, але ж вони всі разом живуть і моментально бачать, хто замерз, хто включив задню, хто ще щось…
У кожного із засуджених своя життєва історія: хтось попався на крадіжці, а в когось вже кілька вироків за серйознішими статтями.
Більшість бійців опановує військову справу з "нуля". Та зараз у всіх одне бажання – бути не вʼязнем, а тим, хто захищає своє.
Я так-то спокійний був, нічого такого не робив, і для мами дивно стало, що я взяв в руки автомат…
Миколі – 23. Його історію збагнути важко. Хлопець з вірян-п’ятдесятників.
Ну, от мені його тримати не можна...
Та, розповідає, на волі біс поплутав. Напився і вкрав машину. Заґратували. До звільнення лишалося два роки, аж тут з’явилася можливість поїхати на фронт, і він не вагався.
Микола, військовослужбовець батальйону "Шквал" 28-ї ОМБр:
Ну, от якщо вони прийдуть до мене в сім’ю і будуть знущатися з мами, а я буду стояти й отак молитися, то я думаю, це буде неправильно. Я їх на клоччя порву просто…
Це реальний бій. Штурмовики спецбатальйону "Шквал" 28-ї бригади вибивають російських окупантів з укріплених позицій під Торецьком.
Часто у пекельних точках фронту, український "Шквал" налітає на російський "Шторм-Z". Українські в’язні б’ються із зеками путіна, яких випустили окупувати Україну.
У мирному житті Віталій працював верхолазом у Миколаєві. Утеплював житло. А у 2022-му його засудили за крадіжку велосипеда. Зізнається: поцупив п’яним.
Віталій зголосився до війська цьогоріч у травні. Щойно ухвалили закон про добровільну мобілізацію в’язнів.
Віталій, військовослужбовець батальйону "Шквал" 28-ї ОМБр:
Захотілось піти захищати, усе ж таки це краще мені здавалося, чим просто сидіти на нарах…
Пів року служби й Віталій вже командир відділення. За плечима - десятки штурмів і відбиття ворожих атак.
Мотивація. У кожного з бійців вона різниться. Утім, усі вони розповідають: вдягнули однострій не для того, аби будь-що вийти на волю.
Ілюзій нема. Історія Сергія тому приклад. Відбувати покарання йому лишалося трохи більше як рік.
Сергій, військовослужбовець батальйону "Шквал" 28-ї ОМБр:
Я местний, Константиновский. В Кондратьевке дом у меня разбили, в Константиновке - квартиру. Мамину квартиру розбили. Идти некуда. Будем защищать…
Бійці кажуть: за пів року, що воюють, не раз зазирали смерті в очі.
Вишкіл, дисципліна і витримка рятують. У російській армії радо вітають усіх учорашніх "зеків", і тяжкість злочину не має значення. Український підхід принципово відрізняється. Ґвалтівникам, головорізам та садистам шлях у військо закритий. До речі, трьох таких росіян Віктор узяв у полон.
Колишніх засуджених в ЗСУ направляють у піхоту. Їх готують і дають складні завдання, бо простих на "нулі" не буває.
Микола, військовослужбовець 28-ї ОМБр:
Батьківщині потрібні живі герої. Нам не потрібно, щоб як у "Вагнерів", гоу-гоу-гоу! Цих убили - дали наступних, ні. Нам краще, щоб вони тренувалися і були живі …