Доступна іпотека для молоді: як придбати житло завдяки "єОселі" [ Редагувати ]
Пільгові кредити на житло. Українці оформили 8 тисяч позик на майже 14 мільярдів гривень за програмою доступної іпотеки "єОселя" у 2024 році. А місяць тому державна програма кредитування стала більш доступною для молоді. Перший внесок зменшено з 20 до 10% відсотків. Як молодій людині придбати житло в Україні та які квартири пропонує ринок нерухомості? Роман Барашев дізнавався.
- Був вибір між кількома житловими комплексами… Тут ліс, торговий центр, цей район саме для життя комфортного. Будинок вже зданий в експлуатацію – тут спокійно можна робити ремонт, заселятися, всі комунікації проведені. Захищені стіни й дзеркало, щоб вантажі, які переносять люди, не пошкодили стіни, поки люди ремонтуються. - А на ремонт гроші залишились? - Так, коштом "єОселі", де менше ставка початкового кредиту, можна швидше зробити ремонт.
Ігорю – 23 роки. Живе в Чернігові, заробляє програмуванням та музикою. Днями отримав ключі від цієї однокімнатної квартири у новому житловому комплексі.
Ігор Меліхов, житель Чернігова:
Поки голі стіни й каналізація, до котрої треба підкрутитися, і кухонька, досить простора насправді, котел, власне опалення, гаряча вода. Все життя прожив в кімнаті батьків в однокімнатній квартирі. У мене просто куточок в одній кімнаті. Після повномасштабного, після того, як нам довелося провести з батьками в селі під Черніговом місяць з гаком, у мене з батьками теплі стосунки, але саме тоді я відчув відмінність поколінь: у нас були різні потреби. У них була потреба - бути в безпеці й нагодованими, а в мене була потреба - діяти. Працювати, заробляти гроші, платити податки, намагатися ЗСУ допомогти.
Ігор - перший молодий учасник оновленої державної іпотеки – місяць тому урядовці внесли в програму "єОселя" суттєві зміни, розраховані саме на українців до 26 років.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
4 листопада запрацювали зміни до програми "єОселя" для того, щоб молодь залишалася в Україні, бачила тут своє майбутнє. Уряд змінив ставку першого внеску програми "єОселя", зменшивши її з 20 до 10 відсотків.
Квартира Ігоря коштує приблизно півтора мільйона гривень. Таких грошей хлопець поки що не заробив, але певен, що за 10 років дії кредиту цю суму та банківські відсотки виплатить. Щоб отримати ключі від квартири, сплатив перший внесок – 10% від повної вартості оселі. У випадку Ігоря – це 150 тисяч гривень.
Ігор Меліхов, житель Чернігова:
Потрібно подати заявку в "Дію". У "Дії" я з’ясовую попередній розрахунок, як кредит виглядатиме, скільки грошей з початку, скільки в кінці. Потім надсилаю цю заявку в енну кількість банків і отримую відповідь від банків, хто мене готовий кредитувати. Треба банку довести, що ти платоспроможний, щоб у тебе був офіційний дохід, який ти можеш підтвердити.
За умовами програми, банк нараховує за кредитом 7 відсотків. Ігор каже: щомісяця йому треба платити за державним кредитом приблизно 20 тисяч гривень. За комерційною іпотекою було б набагато більше.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Якщо дивитися на ринкові ставки комерційних банків по іпотечному кредитуванню, ставки можуть досягати 25%. В рамках держпрограми "єОселя" надаються пільгові умови для всіх громадян України. На рівні 3% для військовослужбовців, правоохоронців, медиків, педагогів та наукових співробітників та на рівні 7% для інших категорій громадян.
Програма доступного кредитування "єОселя" діє вже 2 роки й продовжує залишатися актуальною для пільгових категорій українців – наголошують посадовці. Кредит на придбання житла під низький відсоток можуть взяти: військовослужбовці, силовики, детективи, медики, вчителі та науковці, а також члени їхніх сімей. Це є підтримкою і для будівельних компаній, які нині знизили темпи зведення нового житла.
Олена Пузан, керівниця будівельної компанії:
На сьогодні введено в експлуатацію 7 під’їздів. В них 78 квартир – це квартири, які були проінвестовані за програмою "єОселя". Це дуже велика підтримка будівельного бізнесу. Місто Чернігів довоєнне було дуже будуюче місто, було дуже багато будівельних компаній, але на сьогодні деякі припинили свою роботу, деякі, як наше, не призупинили, але уповільнили.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
За час дії програми "єОселя" було видано вже понад 14 тисяч кредитів на загальну суму 23 мільярди гривень. На наступний рік ми запланували збільшення та розширення програми, і очікуємо, що більш ніж 10 тисяч українських родин отримають власне житло за програмою "єОселя".
Також урядовці очікують, що кількість молодих родин, що зможуть отримати нове житло за новими правилами державної програми збільшиться в рази.