Україна планує переслідувати воєнних злочинців рф через Інтерпол [ Редагувати ]
Воєнних злочинців рф має переслідувати Інтерпол. Цього домагається Україна. І спрямувала до поліційної міжнародної організації понад сімдесят запитів. Відповідей - нуль! В Інтерполі кажуть: у збройних конфліктах, мовляв, тримають нейтралітет. Тож, які існують реальні механізми притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців? У темі розбирався Ігор Левенок.
Інтерпол - міжнародна організація, що розшукує злочинців по всьому світу!
Організація кримінальної поліції зі столітньою історією.
Але чому російські воєнні злочинці спокійно мандрують, а Інтерпол не хоче їх ловити?
Андрій Яковлев, експерт МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права:
У нас дуже велика історія, там нехай тисячу років, і ми багато чого робимо корисного, і це правда, але у цій ситуації ми не будемо вам допомагати, тому що ви там між собою ворогуєте, а ми для цього не призначені.
Такий вигляд має позиція Інтерполу в очах українців. А логіка самої організації така: у статуті є третя стаття, за якою Інтерпол не розглядає запити політичного, військового, релігійного або расового характеру.
Віталій Касап, начальник Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Нацполіції України:
Надіслані нами запити на обробку в рамках розслідування відповідних справ відносно воєнних злочинців, Генеральним секретаріатом Інтерполу були поставлені на паузу.
За даними правоохоронців, в Україні ідентифікували близько шести сотень російських воєнних злочинців. І вже понад сотню засудили. Та тільки 17 були особисто на лаві підсудних. Решту вироків оголосили "in absentia", тобто заочно. Далі таких злочинців оголошують в розшук.
Ірина Діденко, заступниця начальника Департаменту міжнародно-правового співробітництва Офісу Генпрокурора України:
Увесь принцип міжнародної співпраці, а Інтерпол це частина такої міжнародної співпраці, він базується на добровільності та взаємності.
І жодного росіянина, пов’язаного з воєнними злочинами в Україні, Інтерпол у розшук не оголосив.
Андрій Яковлев, експерт МІПЛ з Міжнародного гуманітарного права:
Значить це лише питання погляду, причому погляду з точки зору організації, яка не хоче брати на себе додаткові повноваження з різних причин.
Віталій Касап, начальник Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Нацполіції України:
Ми для них, на жаль, одна зі 196 країн, вони користуються, орієнтуються і завжди кажуть про принцип нейтральності.
Принцип нейтральності - всупереч принципу невідворотності покарання. Тож, що важливіше? Це питання роками порушує Україна перед світом.
Якщо він буде думати, ну, мене ніхто не спіймає і мене не шукатимуть там в Арабських Еміратах, в Казахстані, в Туреччині, то мені все одно що тут відбувається, я буду порушувати.
У світі відповідають: не Інтерполом єдиним! Кожна країна на своїй території може спіймати та покарати воєнного злочинця.
Ірина Діденко, заступниця начальника Департаменту міжнародно-правового співробітництва Офісу Генпрокурора України:
Міжнародні злочини та воєнні злочини, то є злочини, які можуть розслідуватися будь-якою державою і без різниці, де саме цей злочин було вчинено. Країна сама вирішує, який злочин розслідувати, зараз Україна - це найактуальніша ситуація і країни це роблять.
Приклад тому - Фінляндія. Там зараз судять Яна Петровського, російського неонациста, що катував і вбивав на Донбасі українських солдатів.
Щоправда, фіни наразі - чи не єдині, хто має намір покарати російського воєнного злочинця.
Але якби у нас була інформація, що хтось з них перебуває на території іншої країни, то ми маємо всі права, ми надсилаємо одразу прямий запит на країну, де просимо застосувати екстрадиційний арешт і видати його Україні для притягнення його до відповідальності.
Утім, на практиці не все так просто. Це Данило Мартинов. росіянин, що брав участь в окупації Київщини. 2023-го він був членом "рятувальної місії" після землетрусів у Туреччині. Зараз - начальник охорони Кадирова. За його наказом "кадирівці" хапали мирних українців у заручники. Суд виніс йому обвинувальний вирок. Але це не завадило Мартинову публічно відвідати Туреччину й спокійно повернутися додому. Не на загал багато російських воєнних злочинців досі без проблем подорожують світом. Тож без ефективних міжнародних механізмів розшуку та покарання відповідний статус кво навряд чи зазнає відчутних змін.
Віталій Касап, начальник Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Нацполіції України:
Ми робимо все від нас можливе і неможливе для того, щоб примусити керівництво генерального секретаріату Інтерполу до зміни своєї позиції з цього питання.