Удари по НПЗ росії: чи здатні українські дрони знищити агресора [ Редагувати ]
Ефективну боротьбу з ворогом у нього вдома ведуть українські дрони. Ледь не щоночі на території рф палають НПЗ.
Лише за останній місяць українська армія атакувала дві третини найбільших нафтових підприємств росії. Це наочно продемонстрували аналітики OSINT, на їхній інфографіці видно як один за одним мінусуються ворожі заводи.
Моя колега Ніна Коломієць проаналізувала, яких збитків уже зазнала країна-бензоколонка і який удар може стати вирішальним для головної скарбниці російської армії.
Вибухи на аеродромі "Приморсько-Ахтарський"! Сьогодні вночі Сили оборони вразили базу авіазасобів та БпЛА у Краснодарському краї. Саме звідси окупанти запускають "Шахеди".
Минулої ночі там само на Кубані після атаки дронів спалахнуло нафтопереробне підприємство.
– Головне, щоб на другу бочку не перекинулося. – Цілком можливо.
З цього НПЗ бензин і дизпальне, зокрема, йшло на потреби окупаційної армії. Успішне ураження підтвердили в Генштабі ЗСУ.
Українські дрони за останній тиждень відвідали нафтобазу в Нижньогородській області, нафтопереробний завод у Волгоградській, уразили ракетний арсенал неподалік Твері, спричинили пожежі на Брянщині, зокрема на території об’єктів нафтопроводу "Дружба".
Ніна Коломієць, кореспондент:
Народні митці часто зображають росію голодним ведмедем, старим іржавим танком чи взагалі велетнем, що переконаний у своїй непереможності та силі. Утім за три роки війни Україна довела, що здатна не лише стримувати натиск цього монстра, а й завдавати ударів у відповідь. І кожна така атака по нафтопереробному заводу чи базі з пальним поціляє в самісіньке серце, тобто вражає основу економіки країни-бензоколонки.
Олександр Савченко, ректор Міжнародного інституту бізнесу:
Зі скрапленого газу раша виробляє солярку і бензин. І от сумарно я зараз оцінюю втрати рашистської економіки по переробці нафти в нафтопродукти приблизно на 8-9%. Якщо ми зможемо ще влучити в чотири-п'ять великих підприємств нафтопереробки, то можемо довести втрати до 15%. 15% - це досить критична вже ситуація для економіки росії.
Нафта і нафтопродукти у війні, що розв’язала росія проти України, виконують для країни-агресорки одразу дві головні функції. По-перше, це джерело наповнення бюджету рф, а отже, і фінансування армії. Деякі галузі економіки росії вже цього року відчують наслідки ударів по НПЗ - прогнозують економісти.
Олександр Савченко, ректор Міжнародного інституту бізнесу:
Це вже впливає на потужності сільського господарства. Уже те, що ми знищили й те, що потребує по суті ремонту модернізації, вплине на зменшення урожаю цього року. Він і так постраждає від природних факторів, плюс додадуться ще перебої з паливом. І думаю, що на експортному потенціалі раши можна поставити якщо не хрест, то знак питання, великий знак питання.
Ніна Коломієць, кореспондент:
З порожнім баком не зрушить з місця танк, не полетить бомбардувальник. Уявімо, що пальне – це кров того самого військового монстра під назвою росія. Влучними ударами по російських нафтопереробних заводах наші Збройні сили фактично знекровлюють ворога. Не треба бути військовим медиком, щоб сказати, втрата крові може обернутися загибеллю для будь-якого вояка, хай і найсильнішого.
Олександр Коляндр, дослідник Центру аналізу європейської політики:
Щоразу, коли щось руйнується, потрібно платити гроші, щоб це відновити. росії це неприємно, взагалі принизливо. Це тисне на російський баланс нафтопродуктів. І це може призводити до дефіциту тих чи інших продуктів нафтопереробки, наприклад, авіаційного пального.
Лише за перший місяць року Україна двічі атакувала нафтобазу в Енгельсі Саратовської області, яка забезпечує пальним військовий аеродром. Саме звідти підіймаються літаки, що запускають ракети по Україні. Полум’я на нафтобазі не могли загасити днями. Як наслідок – мінус 14 резервуарів пошкоджених та зруйнованих ущент.
Дрони прилітають і на військові заводи та арсенали країни-агресора. Наслідки цих ударів вже відчуваються.
Костянтин Криволап, авіаційний експерт, колишній інженер-випробувач конструкторського бюро "Антонов":
От ми бачимо останні крайні дві атаки ракет та "Шахедів", в яких було використано зовсім маленьку кількість ракет Х-101. Ракети Х-101 виробляє завод імені Горбунова в місті Казань. А ми туди залітали, і влучили саме по тих цехах, де збирається Х-101. Так от, я пов'язую нашу атаку на Казанський авіаційний завод імені Горбунова зі зменшенням використання ракет Х-101.
Ворожа ППО не здатна захистити сотні об’єктів, розкиданих по величезній території рф. Нерідко один і той самий може зазнати кількох ударів.
Рязанський нафтопереробний завод безпілотники наприкінці січня атакували двічі. Після повторної пожежі підприємство припинило роботу.
Костянтин Криволап, авіаційний експерт, колишній інженер-випробувач конструкторського бюро "Антонов":
Зараз, якщо ми починаємо вже лупити, то ми добиваємо. У нас зросли спроможності, у нас збільшилась кількість дронів, якість, системне ведення, потужність цих дронів. Залежно від того, які у нас є об'єкти, що ми на цьому об'єкти хочемо зруйнувати або ще щось зробити, то ми відповідно застосовуємо ті чи інші засоби. Різні безпілотники з різною бойовою частиною, з різними підходами, з різними системами орієнтації, навігації, зв'язку.
Якщо до військових атак українською зброєю додати санкції міжнародних партнерів, вийде дієва формула - наголошують експерти. росія не встигатиме поповнювати запаси зброї та пального.
Олександр Савченко, професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу:
російська економіка адаптивна, треба щотижня нові санкції, нові. Будемо сподіватися, що новий 16-й пакет санкцій Європейського Союзу буде добивати потенціал, експортний потенціал раши по нафті, а може і по газу.
Економічні удари. Прицільні атаки по військових об’єктах. Кожна така дія залишає нехай маленьку, але болісну рану на тілі монстра, на якого перетворилася росія. Один чи навіть кілька ударів можуть пройти непоміченими. Але коли їх сотні, вони постійні й головне влучні - такої навали рано чи пізно не витримає навіть найміцніший велетень.