8 млн грн на бізнес: як грант допоміг підприємству вистояти у кризу [ Редагувати ]
На майже 4 мільярди гривень цьогоріч держава планує видати гранти для вітчизняних виробників. Їм треба подати бізнес-план і пройти співбесіду. До цієї програми Міністерства економіки ще в перший рік повномасштабного вторгнення приєдналося одне з підприємств, що переробляє пластик на Львівщині.
Чи допоміг їй державний грант в один з найважчих періодів для бізнесу? І на що витратили кошти?
Пакування для виробників побутової хімії та різні кріплення – це лише невелика частина того, що виготовляє це переробне підприємство на Львівщині.
Оце є якраз гранульована вторинна сировина.
Сировину змішують з кольоровим пігментом, а далі висипають у спеціальну машину. Працівник лише контролює процес і забирає готовий продукт.
Андрій Масюк, головний технолог підприємства:
Так, це система вирівнювання плитки – клин для зажиму. Здається, щось таке дивне, але насправді йде просто мільйонами, продається.
Усе почалося майже 20 років тому в гаражі з одним верстатом. Ідея створити підприємство з переробки пластику виникла спонтанно.
Микола Балдін, власник підприємства:
Мені подзвонив знайомий з Києва і спитав, чи можу я зробити йому пластиковий виріб. Я про пластик у той момент узагалі нічого не знав. Але сказав: "Ну, давай спробуємо запустити щось".
Повномасштабне вторгнення стало для бізнесу випробуванням. Довелося ненадовго зупинити роботу. Частина працівників пішла боронити Україну. А власник компанії навіть допоміг із релокацією конкурента з Харкова.
Микола Балдін, власник підприємства:
Протягом півтора року усе їхнє обладнання знаходилось на наших потужностях, поки вони не збудували своє виробництво і не переїхали. Ми не настільки потужні, щоби одне одного нищити чи жорстко конкурувати й створювати проблеми.
У 2022 підприємство подало заявку на грант для переробних підприємств від Мінекономіки. Виграли максимальну суму – 8 мільйонів гривень. За ці кошти оновили обладнання, і це допомогло швидше адаптуватися до змін ринку.
Андрій Масюк, головний технолог підприємства:
Це є обладнання, яке було куплене в тому числі за грантові кошти – автоматичний вакуумний завантажувач. Працює повністю автоматично, там є датчик, який при зменшенні матеріалу до певного рівня вмикає подачу, і сировина сама завантажується.
Одна з умов грантової програми - створення нових робочих місць. І компанія успішно її виконала. Працевлаштували й ветерана російсько-української війни. Загалом тут розраховують, що до кінця року сплатять понад 10 мільйонів гривень податків. У Міністерстві економіки нагадують: аби отримати грант для переробних підприємств потрібно лише розробити бізнес-план і подати його разом із заявкою через портал "Дія".
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Далі банк, він оцінює бізнес-план, проводить співбесіду з підприємцем, також може подивитися саме підприємство, і тоді дає висновок, передає нам, і відповідно Міністерство економіки приймає рішення про видачу гранту.
Є два формати співфінансування: типовий - 50 на 50 від держави та власника проєкту. А також пільгові умови для виробників дронів, поліграфії та підприємств з прифронтових територій. Грантові кошти відшкодовують тоді 80% вартості обладнання.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Тут якраз у нас програма гарно поєднується з нашою також системою мікрогрантів, коли умовний підприємець-початківець може спочатку взяти мікрогрант до 250 000 грн, наприклад, для відкриття власної справи. І далі, якщо він бачить, що в нього вже йде справа, він може взяти більший грант на розвиток своєї свого підприємства, і таким чином якраз з доступними кредитами може розвивати підприємство.
Торік держава допомогла майже чотирьом сотням підприємств на один мільярд і вісімсот мільйонів гривень. Цьогоріч за перші два тижні вже подали 115 заявок на загальну суму 600 млн гривень.