Гранти для переробних підприємств: як програма допомогла запустити виробництво [ Редагувати ]
В Україні продовжують приймати заявки на гранти для виробників переробної промисловості. У Мінекономіки надійшло понад сотню звернень від бізнесу, і це лише за лютий. Загалом фінансовою підтримкою держави скористалися більш як тисяча підприємств.
Наш наступний матеріал - про харківську компанію гідравлічного обладнання. Завдяки грантовій програмі там запустили з нуля виробництво і вийшли на міжнародні ринки.
У цьому цеху в Калуші виготовляють гідравлічні циліндри. Верстати сучасні й нові. Підприємство закупило їх півтора року тому, частину - за грантові кошти.
Це один із верстатів, який ми придбали за грантом. Це токарний верстат, на якому ми власне й здійснюємо механічну обробку циліндрів. Це недешеве обладнання, цей верстат коштує близько ста тисяч доларів.
Компанія виготовляє й реалізує гідравлічне обладнання. Представляє в Україні понад сімдесят європейських виробників та має їхні найбільші склади. До початку повномасштабної війни підприємство розташовувалося в Харкові. У березні 2022-го його релокували на Прикарпаття.
Віктор Скрипніков, комерційний директор компанії:
Гідравліка використовується всюди: у машинобудуванні, металургії, легкій промисловості. Ми комплексно закриваємо рішення з гідравліки, і саме цього продукту, гідроциліндра, не вистачало в нашій лінійці.
Найбільше гідроциліндрів виготовляли в Мелітополі. Після окупації міста росіянами, на ринку виник дефіцит цієї продукції. Тож у компанії вирішили запустити виробництво з нуля. Швидко все налагодити допомогла грантова програма на розвиток переробних підприємств.
Віктор Скрипніков, комерційний директор компанії:
Спочатку ми сумнівалися, чи варто нам розширюватися, адже обставини були незрозумілі. Але можливість отримати грант на переробку підштовхнула нас до запуску виробництва гідроциліндрів, які раніше ми не виготовляли.
Заявку на максимальний грант, вісім мільйонів гривень, компанія надіслала наприкінці 22 року. Зробили це дистанційно через портал "Дія".Відправили форму разом із бізнес-планом. Вибрали банк - і за кілька місяців одержали фінансування.
Дмитро Шевченко, заступник директора компанії:
Умови нескладні: створити 25 робочих місць і повернути наданий нам грант у вигляді податків протягом трьох років.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Програма діє на умовах співфінансування. Тобто 50% надає держава - це сума до 8 мільйонів гривень, і 50% має забезпечити співфінансування підприємець. Ми зробили максимально прозорий процес, щоб він був оперативним для заявників і щоб рішення максимально не залежало від дій чиновників, а приймалося банком.
За час дії програми нею скористалися вже понад тисячу підприємств. Серед них - виробники харчової продукції, літальних апаратів, одягу, взуття, будівельних матеріалів. У межах гранту створено двадцять тисяч нових робочих місць.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
У середині лютого ми розпочали першу хвилю прийому заявок. Кожна хвиля триває два тижні, протягом яких банки приймають гранти. Ми маємо рекордні показники по цій хвилі - 115 заявок на 600 мільйонів гривень. Ми бачимо великий попит на цю програму, тому на цей рік ми передбачили дворазове збільшення фінансування.
Цього року в Мінекономіки планують ще більше спростити умови для бізнесу. Приміром, вимогу щодо кількості нових робочих місць - зменшили з двадцяти п'яти до п'яти. А для підприємців із прифронтових територій та виробників безпілотників і поліграфії - збільшили розмір державної частки співфінансування до вісімдесяти відсотків.
Андрій Телюпа, заступник міністра економіки України:
Це гроші, які надає держава і які не потрібно окремо повертати. Все, що вам потрібно, - це активно працювати протягом трьох наступних років, і ви сплатите цю суму податками.
Вимогу повернути грантові кошти через податки протягом трьох років харківська компанія виконала дочасно - за рік. Тож нині планують закупити ще нових верстатів, найняти працівників та перейти на роботу у дві зміни.
Дмитро Шевченко, заступник директора компанії:
На кінець минулого року ми взяли в штат 36 працівників і вже повернули кошти.
Віктор Скрипніков, комерційний директор компанії:
Ми почали розробляти нашу стратегію виходу на міжнародні ринки. Вже є контракти, циліндри мають популярність, у нас є замовлення з Великої Британії, Швеції, Польщі.
На гранти можуть подаватися і активні бізнеси, і стартапи. А ще є можливість поєднувати програму з іншими, наприклад, "Доступні кредити 5-7-9".