У Харкові військовим і цивільним безплатно створюють очні протези [ Редагувати ]
Єдина в Україні лабораторія протезування очей, яке проводиться із медичним супроводом, працює в Харкові. Багато пацієнтів клініки - це військові, які отримали поранення, а також цивільні, які підірвалися на мінах. Лікування у прифронтовому місті безкоштовне. Більше про лабораторію розкаже Світлана Шекера.
Максим вступив до війська добровольцем. Захищав рідну Харківщину. Та вже в травні 2022-го був тяжко поранений внаслідок танкового обстрілу.
Максим, позивний "Кудасов", військовослужбовець ЗСУ:
У нас якраз була був наступ - Тернова. Ми з групою висунулися туди. Ну, і танк, два танки дуплетом стрільнули по нас. Коли я прийшов в себе, мені каже медик, що все добре, трішечки потерпи. Потім я вже до тями прийшов у БММці. Мене привели до тями, потім її ще підбили дорогою. Потім у мене кульове в голову, каска врятувала.
У результаті поранення захисник втратив око. Першу операцію йому зробили в київському шпиталі. Продовжував лікування Максим уже в Харкові.
Коли ми починали працювати з Максимом, то в нього взагалі було надзвичайно важко з порожниною, у нього всі протези випадали. Нічого не трималося, було розморожене очне яблуко, було тут купа швів.
Максим, позивний "Кудасов", військовослужбовець ЗСУ:
Зробили мені протез, і все, я вирушив далі, ми вирушили далі в Українку - Байрак, після чого ми зі штурмовими діями заходили до Балаклії, там я втратив цей протез, приїхав знову до них. Вони мені зробили вже два, щоб про всяк випадок у мене був один запасний.
Вже два з половиною роки лікар крок за кроком формує очну порожнину чоловікові, щоразу змінюючи протез.
Саме в цій лабораторії створюють штучні очі. Технік-протезист буквально малює орган заново.
Щоб вийшло максимально схоже на справжнє, малювати слід із натури.
Тетяна Хобта, технік-окопротезист:
Ми з фотографії не змальовуємо колір, тому що вона дуже змінює, не передає остаточний колір, і ми можемо зробити помилку, тому ми все малюємо при денному світлі.
Потім протез іще запікають, шліфують, промальовують на ньому судинну сітку, і за день вже можна робити примірку. Штучне око Максима майже не відрізняється від здорового.
Максим, позивний "Кудасов", військовослужбовець ЗСУ:
Все смотрят и не знают, что это даже протез у меня. Всі думають, що це моє око.
Харківська лабораторія очного протезування – єдина в Україні, яка працює з медичним супроводом.
Ростислав Мазур, завідувач лабораторії протезування ока:
Якщо потрібно підлікувати порожнину, там щось зробити таке. Тому що протез - це не тільки косметичний, а ще лікувально-профілактичний засіб. Тому що він запобігає виникненню інфекції, він грає бар'єрну роль.
У порівнянні з періодом до 2020 року, нині пацієнтів в лабораторії значно більше. А всі протези, які ставлять тут і військовим, і цивільним – безкоштовні.
Тетяна Деменко, директорка Департаменту охорони здоровʼя ХОВА:
Працює лабораторія на сьогодні в посиленому режимі. Саме за 24 рік було виготовлено 340 протезів, із них 79 протезів направлено для очного протезування військових. Дев'ять протезів було направлено для очного протезування цивільних, які отримали травми мінно-вибухового характеру.
Щоб успішно допомагати новим пацієнтам і підтримувати тих, хто вже має протези, лабораторія потребує бодай іще одного техніка-протезиста. І навчати його всіх тонкощів роботи доведеться самотужки, адже закладів освіти, які б готували таких спеціалістів, в Україні нині немає.