Окупація ЗАЕС: як рф перетворила станцію на ядерну загрозу [ Редагувати ]
Численні пошкодження об'єктів та пожежі. Заміновані енергоблоки та охолоджувачі. Військова техніка на території. Такий вигляд Запорізька атомна електростанція має відтоді, як її контролює "Росатом". Це триває вже три роки. За попередніми оцінками, збитки для України від окупації найбільшої АЕС у Європі сягають 20 мільярдів гривень.
Згадаймо, з чого почалася окупація та російський енергошантаж і як атомна станція перетворилася на військовий об'єкт.
Ніч проти 4-го березня. Російські солдати розбивають блок-пост на в’їзді в Енергодар і колоною важкої техніки сунуть на Запорізьку АЕС.
Дмитро Вербицький, т. в. о. генерального директора Запорізької атомної електростанції:
Я власне до останнього думав, що вони пройдуть мимо. Не буде захват атомної станції. Ну, а коли я побачив близько 10-ї години, коли танк під'їхав і почав стріляти по станції, уже ніяких сумнівів не було, що, скажемо так, добром це не закінчиться. І блоки, два блоки ми тоді зупинили. Зупинили постачання гарячої води до міста Енергодар. А це було 4 березня, тобто холодно було в місті. Але ми продовжували працювати, і декілька блоків наших залишилися в українській мережі. І ми працювали до вересня 22-го року в мережі української енергосистеми.
Найбільшу атомну електростанцію в Європі окупанти перетворили на військову базу.
Олег Дудар, керівник експлуатаційного підрозділу ЗАЕС:
У мене взагалі не вкладалося, що таке взагалі може бути, такий акт тероризму, такий акт агресії, я бачив, як танки, БМП прямою наводкою обстрілювали будівлі. Я розумів, що з таким темпом вогню вони могли влучити будь-куди.
У перші дні окупації загарбники не випускали персонал зі станції, тримали людей у заручниках. На території ЗАЕС протягом трьох років окупації неодноразово виникали пожежі. Українська сторона постійно інформувала Міжнародне агентство з атомної енергії про те, що російські окупанти замінували Запорізьку АЕС, і в разі детонації є загроза аварії. Місія МАГАТЕ присутня на Запорізькій АЕС, Рафаель Гроссі особисто 5 разів був на станції. Утім зазвичай фахівці обмежуються закликами - утриматися від дій, які порушують ядерну безпеку.
Рафаель Гроссі, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії:
ЗАЕС - це дуже чутливе питання. І МАГАТЕ як неупереджена Міжнародна організація, яка відповідає за атомну безпеку у світі буде там, щоб надавати поради й необхідні речі, щоб вирішити питання, можемо сказати зараз, що не можна передбачити майбутнє і що воно принесе, але ми зробимо все, аби покращити ситуацію.
Шість енергоблоків, потужністю один гігават кожен. Щорічна генерація близько 40 мільярдів кіловат-годин. Це п'ята частина від усього виробництва електроенергії в Україні. Уже два з половиною роки атомна станція не виробляє світло. Останній енергоблок через загрозу знеструмлення зупинили ще у вересні 22-го.
Замість 11 тисяч співробітників у мирний час на Запорізькій АЕС зараз менше як 3 тисячі. Тисячі фахівців переїхали на підконтрольну Україні територію і працюють на інших атомних станціях.
Дмитро Вербицький, в. о. генерального директора Запорізької атомної електростанції:
Тими силами, якими вони зараз ремонтують обладнання, яке виходить з ладу. Ну, як ремонтують? Про якість ремонту я зараз не можу сказати.
Тож, поки що ворог продовжує використовувати мирний атом як воєнну зброю.