Шанс на нове життя: 14 переселенців із Донеччини вирушили до Фінляндії [ Редагувати ]
Перша група переселенців вирушила з Дніпра до Фінляндії. 14 людей із Донеччини вперше прийме скандинавська країна на проживання. Вдалося це завдяки співпраці місцевих волонтерів та дніпрян. Знімальна група "Подробиць" поспілкувалася з тими, хто наважився виїжджати. Олена Мендалюк продовжить.
Тетяна, переселенка:
Я не собиралась виїжджати, думала, своєї хати ніколи не покину, а потім довелося ось так ховатися.
Тетяна - переселенка з Торецька. З міста наважилася виїхати з родиною у жовтні 22-го. Тоді російська армія позбавила їх усього.
Тетяна, переселенка:
Я на другому поверсі. Такий гарний домик. Вроді в центрі й тихо все. Пряме попаданіє і от так кучка попелу і труба торчить. Все, що було нажито за 70 років. Нічого.
Спершу Тетяна жила в Києві в однієї доньки, згодом переїхала у Дніпро до іншої. А останні пів року мешкає у шелтері, разом з іншими переселенцями. Уже має і свої улюблені місця - парк, де може прогулятися з подругами чи попрактикувати скандинавську ходьбу. До цього спорту залучила й інших.
Тетяна, переселенка:
У мене тут по коридору бабушки ходили. На вулицю ж вони не виходять. Так я кажу, давайте по коридору ходить, круги щитать.
Нещодавно волонтери запропонували евакуюватися до Фінляндії. І жінка наважилася. Ось вже зібралася в дорогу. Про країну, зізнається, чула небагато, але теплі речі з собою захопила.
Тетяна, переселенка:
Знаємо, шо там до емігрантів не погано відносяться, знаю, що там у них дуже розвинене велосипедне передвижение, там кажуть, що навіть їхній мер на велосипеді їздить по місту.
З Тетяною вирушає і приятелька Валентина. Теж із Торецька. У дорогу їх проводжають усією кімнатою. На згадку роблять спільне фото.
По жінок приїхав Влад - волонтер благодійного фонду"Схід-SOS". Організація знайшла можливість евакуювати переселенців у Фінляндію. Та спочатку маршрут до Львова.
До цієї країни потерпілих від війни доправляють вперше. Влад має знайомих, які живуть у Фінляндії, саме вони неодноразово підтримували гуманітарною допомогою. А якось запитали, чим ще можуть зарадити?
Владислав Поянський, водій-евакуаційник БФ "Схід-SOS":
Вони дізналися інформацію на цю тему, тему еваків і на тему того, шо не всім людям, котрих ми евакуюємо, є куди їхати далі. Потім виявилося, що в них є свої друзі в міграційній службі фінській, в цій міграційній службі є україномовна жінка, це українка, вона багато років там живе.
До виїзду за кордон готувалися кілька місяців. Адже серед евакуйованих із Донеччини, більшість людей - з інвалідністю. Декому довелося відновлювати усі документи.
Ольга Владимирова, координаторка медичного супроводу та розселення БГ "Схід-SOS":
Чоловіки не можуть виїхати за кордон, якщо їм не 60 років, навіть якщо вони мають групу інвалідності, але не зняті з обліку. Ці всі моменти потрібно проробляти. В цій групі у нас є чоловік, який в нас вже майже 2 роки, в нього не було жодних документів, щобільше, коли юристи та соцпрацівники зайшли в базу ДМС, він там числився як мертвий.
І ось перші 14 переселенців вирушають до скандинавської країни. "Укрзалізниця" врахувала потреби маломобільних, і потяг подали на першу колію. Проїзд, за сприяння військової адміністрації, безкоштовний.
З важким серцем на відправлення чекає пані Ольга. Зізнається: якби не російська армія, рідних стін не покинула б нізащо.
Ольга, переселенка:
Ви знаєте, подалі від обстрілів. Три роки нас вже от так, а зараз ще начались ось ці дрони літати, то дуже страшно. Сусідів і нас. Вже окна позабивані, і скло побите, і все.
До Львова, а звідти у Польщу - переселенців супроводжують волонтери.
Пані Тетяна усміхається рідним на пероні. І вже сумує та непокоїться за майбутнє.
Тетяна, переселенка:
Щоб все хорошо закончилось, щоб дорога була удачною, щоб приїхали, щоб скрізь нас встрітили, щоб ми не стояли, мови не знаємо, що, куди, де.
Попереду майже дві з половиною тисячі кілометрів дороги. У Фінляндії волонтери відвезуть українців до місць розселення, допоможуть оформити папери та одержати допомогу. А проживати переселенці можуть там щонайменше до завершення війни в Україні.