Ветерани на подіумі: у Львові влаштували показ дизайнерських вишиванок [ Редагувати ]
У Львові влаштували показ дизайнерських вишиванок, де за моделей були ветерани. Це захисники і захисниці зі 710 окремої бригади охорони і Першої шляховідновлювальної бригади імені князя Лева. Крім тилових завдань і зведення фортифікацій, воїни б'ються безпосередньо на фронті. Дехто пережив полон. Про новий досвід Роман Гаврилів розповість.
Лічені секунди до виходу на подіум. Біля зали шикуються учасники в дизайнерських вишиванках. Хоча звичніше для них - піксель.
- Хвилюєтесь? - Хвилююсь. Перший раз на такому заході.
Упевнено крокує подіумом Володимир Жезло. У 2022 він боронив рубежі Харківщини. Згодом під Бахмутом потрапив під ворожий вогонь. Через поранення нижню кінцівку довелося ампутувати.
Володимир Жезло, ветеран російсько-української війни:
Мої побратими залишалися там, на сході. Вони мене мотивували, казали: "Нам таких треба, як ти". Я з лікарями радився. Лікарі сказали: "Три місяці й ти будеш з ними". Так вийшло, що за три місяці я став на протез, пройшла реабілітація.
Повернутися на схід Володимиру не дозволили. Нині з новобранцями працює як інструктор. Торік підкорив кілька гір, зокрема Говерлу. Сьогодні здобув ще один досвід.
Володимир Жезло, ветеран російсько-української війни:
Мені подобається. Кажуть, мені навіть личить. Не знаю, я не дивився дуже в дзеркало, але майстриня каже, що дуже гарно на мені. Ще й до пікселя.
У вишиванках кольору хакі дефілюють оборонці "Азовсталі". Серед них Андрій Шевчук.
Андрій Шевчук, ветеран російсько-української війни:
Я думаю, уже в житті нічого не буде так хвилювати, як цей Маріуполь, ті часи. Напевно, найбільші хвилювання там були.
Воїн зазнав поранення під час евакуації побратимів.
Андрій Шевчук, ветеран російсько-української війни:
Від сажі відтрусилися, від контузій відійшли. У себе за 5 хвилин прийшли. Поранений лишився ще під лінією вогню. Окей, начебто чисто, вийшли - ще більшим вогнем випало. І тоді я отримав поранення.
Андрія забрали з Маріуполя одним з останніх гвинтокрилів. На відео, яке зняв боєць, разом із ним виконував завдання Валентин.
Я від початку і до кінця був. Виходив за наказом Головнокомандувача.
Захисник пережив полон в Оленівці. Під час обміну у 2023 році повернувся додому.
Валентин Куляш, ветеран російсько-української війни:
Мені не вірилось, що я вдома, зовсім. Я ходив просто і милувався всім, навіть небом, землею. Усім, чим хочете. Повірте мені.
Відтоді вишивана сорочка для Валентина має особливе значення.
Валентин Куляш, ветеран російсько-української війни:
Як я повернувся з полону, мені дружина подарувала дуже гарну вишиванку. Такого ж самого кольору, тільки трошки інакший візерунок. Теж дуже гарна. І на всі заходи урочисті я стараюся одягати цю вишиванку.
Це нова сучасна вишивка. Я вважаю, що піксель заслуговує на те, щоб його вишивати, щоб одягати з формою.
З льону і конопель Марія Шамедько шиє сорочки, які на показі представили армійці. Дизайнерка досліджує архівні світлини з усіх регіонів, аби якнайточніше відтворити давні техніки вишивки.
Марія Шамедько, дизайнерка:
Мені не подобається порівняння вишивки з отим нав’язаним радянщиною стереотипом, ніби українське - це величезні соняхи, маки, калини величезних розмірів, пістряві. Я хочу показати те, що українське - це модне, воно красиве, дуже стильне. Це є "важкий люкс", тому що зроблений руками, зроблений з душею.
Колекцію презентували в рамках благодійного проєкту. Організаторка Мая Юркевич уже проводила схожий захід у Тернополі, аби зібрати кошти на дрони і РЕБи для війська.
Мая Юркевич, організаторка:
Багато хто просто втомився від просто аукціонів, від постійних зборів, але є дуже великий інтерес до української культури, незважаючи на все.
Такі самі покази відбудуться ще у Луцьку, Івано-Франківську та Києві.